Alexander Choupenitch v Tokiu postupně porazil Španěla Carlose Llavadora, Němce Petera Joppicha a Egypťana Muhammada Hamzu.

V semifinále sedmadvacetiletý český fleretista prohrál s Cheung Ka Longem z Hongkongu 10:15, následující duel o bronz s Japoncem Takahari Šikinem ale zvládl na jedničku. 

"Chce se mi brečet, chce se mi smát. Hrozně divoký emoce. Já brečel v televizi? To už asi nebudu moc vydat žádný rap," smál se Choupenitch, jehož velkou vášní vedle šermu je právě rap.

"Vnímám stav, že jsem prázdnej, že jsem ze sebe dal úplně všechno. Opravdu jsem bojoval. Byly momenty, kdy jsem nešermoval dobře, ale vždycky jsem bojoval," řekl úspěšný šermíř emotivně.

Úspěšný boj o bronz

Nebylo snadné se po porážce v semifinále rychle oklepat a soustředit se na závěrečný - a klíčový - medailový duel. 

"Po prohraném semifinále jsem si všechny věci vyměnil. Celé oblečení, všechno. Byl jsem prázdnej a unavenej. Věděl jsem, že je to životní šance a nemůžu to pustit. Vzal jsem si vše nové a nastoupil jako nový člověk," popsal rodák z Brna.

Choupenitch proti Šikinemu, který je v žebříčku na 12. místě o 14 příček výš než český šermíř, zaznamenal prvních pět zásahů a brzy vedl 8:1. Japonec snížil na 4:8, ale víc už se přiblížit nedokázal.

Český reprezentant ve fleretu Alexander Choupenitch
Choupenitchovi v Brně už staví pomník. Jiný Saša než v Riu, hlásí předseda šermu

Svěřenec italského trenéra Stefana Cerioniho, jenž Šikineho porazil i v dosud jediném vzájemném duelu, napotřetí využil příležitost k ukončení zápasu.

Soutěž vyhrál jediný Choupenitchův přemožitel Cheung Ka Long, který ve finále zdolal italského obhájce zlaté medaile z Ria Danieleho Garozza 15:11. Hongkong má díky němu druhé olympijské zlato v historii. 

Choupenitch po více než sto letech vyrovnal nejlepší olympijský výsledek českého šermu. Češi v historii OH získali dva bronzy, o které se v roce 1908 v Londýně postarali Vilém Goppold z Lobsdorfu a družstvo šavlistů.