VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: HODONÍN

Hodonín leží na řece Moravě 50 km jihovýchodně od Brna při hranici Moravy se Slovenskem. Název města je odvozen od osobního jména Hodona, staročesky Godona, od slovanského kmene God-doba a znamená to lid Hodonův. První zmínka o Hodonínu je z r. 1046 a roku 1228 se stává městem.
Zajímavosti: V době husitských válek bylo město několikrát zpustošeno, stejně jako i v následujících stoletích; 7. března 1850 se v Hodoníně narodil T. G. Masaryk; v roce 1944 - 20. listopadu, zahynulo při náletu na Hodonín 179 lidí a 292 jich bylo zraněno; poškozeno bylo 1035 domů, z toho 163 zcela zničenov; roce 1978 byl městu Hodonínu přiznán lázeňský statut. (Zdroj: http://www.hodonin.eu)

Stop stavbě kanalizace. Nechte nám vodu, žádají zahrádkáři z vyschlého Výhonu

Hodonín – Několik archů celkem s osmdesáti podpisy si na poslední zasedání zastupitelů připravili lidé z hodonínské zahrádkářské oblasti Výhon. Pak předložili petici. „Žádáme radu, zastupitelstvo města a jeho úřad, aby neodvodňovali Výhon. V posledních zhruba pěti letech máme na zahrádkách a další pozemcích sucho,“ prohlásil za petiční výbor Martin Procházka.

Závodníci vyzkoušejí v Pánově novou trať. O tři zatáčky delší

Hodonín – Motokároví nadšenci se mohou těšit na nová rozšíření hodonínské závodní trati na Pánově. Původní úsek zde doplní sto padesát metrů asfaltu a tři zatáčky. Nová trasa tak má jízdě dodat na rychlosti a 30. června se na ní pojede první noční závod.

Studenti se vracejí do charitního centra jako dobrovolníci. Je jich ale málo

Hodonín – Slib mlčenlivosti, placení za praxi a kontakt s drogově závislými. To vše čeká letošní studenty v Kontaktním centru Oblastní charity Hodonín. Ti sem přicházejí nejčastěji z Břeclavi, Hodonína a Kyjova. Zároveň se někteří do centra vracejí jako dobrovolníci.

Triky podvodníků u bankomatů? Skimming nahradila hradecká lišta. Skryje peníze

Jižní Morava – Hradecká lišta, tedy falešný kryt výdejního prostoru bankomatu, který před klientem skryje vydané peníze, zůstává postrachem i na jihu Moravy. Letos tento trik vyzkoušel i muž v Hodoníně.

V Hodoníně brojí proti psím výkalům. Venčení ve vnitroblocích by lidé zakázali

Hodonín – Dlouhotrvající problém se v Hodoníně postupně zmenšuje. Strážníci i někteří pejskaři se shodují na tom, že se zvyšuje procento majitelů psů, kteří po svých čtyřnohých miláčcích uklízejí exkrementy. Přesto na posledním setkání obyvatel s vedením města přišli i ti s jasným požadavkem. „Žádáme, aby ve vnitroblocích mohly být umístěny cedule, které by upozorňovaly na zákaz venčení psů,“ navrhli účastníci debaty. Upozorňovali totiž na to, že řada vlastníků psů po svých osrstěných svěřencích neuklízí.

Hodonínské komunisty povede okresní předsedkyně Ingrová

Hodonín – Nejsilnější klub v hodonínském zastupitelstvu, tedy KSČM, v úterý představil čelo kandidátky. Tomu bude vévodit předsedkyně okresního výboru Lenka Ingrová. Dvojkou bude bývalý poslanec a právník Jan Navrátil. „Je možné, že se ještě na kandidátce provedou drobné změny,“ sdělil mluvčí městského výboru Rostislav Blata, který bude mít na listině číslo tři.

Dělníci chystají opravy mostu v Brněnské ulici. Řidiči projedou jen po polovině

Hodonín – Už za necelý týden se dělníci pustí do přípravných prací před opravou mostu v Brněnské ulici v Hodoníně. Vede po něm krajská čtyřproudová silnice na Brno a překlenuje státní silnici spojující Olomouc s Břeclaví.

Nemovitosti společnosti Freizeit jdou do dražby. Cena? Necelých pět milionů

Hodonín – Soudní exekutor ve Frýdku-Místku nařídil v pátek elektronickou dražbu nemovitostí v Hodoníně, které doposud vlastní česko-rakouská společnost Freizeit – und Urlaubanlagen Bohemia. Právě této firmě nechali hodonínští radní před deseti lety zbourat dvě chátrající budovy, a to bývalý hotel a lidovou školu umění.

Hokejový obránce Kempný chce přivézt slavný Stanley Cup do rodného Hodonína

Brno – Oslavy ještě neskončily, přesto má jasno. Bývalý obránce Komety Michal Kempný, který minulý týden v NHL pomohl Washingtonu k zisku Stanley Cupu, chce nejcennější klubovou trofej přivézt také do Brna.

Hodonínsko má devátou nejvyšší nezaměstnanost v České republice

Hodonínsko – Další téměř čtyři sta lidí zmizelo za květen z evidence úřadu práce na Hodonínsku. K poslednímu květnovému dni hledalo práci na Hodonínsku 5215 nezaměstnaných. Podíl lidé bez práce tak klesl na 4,7 procenta, což je deváté nejvyšší číslo v České republice a po Znojemsku druhé v Jihomoravském kraji.

Změny v hodonínských školách: každá škola bude mít svého psychologa

Hodonín – Městští radní se rozhodli rozšířit výuku angličtiny s rodilým mluvčím do dalšího ročníku základních školách v Hodoníně. Navíc posvětili návrh zvýšit úvazky psychologům tak, aby byl v každé škole jeden.

Přes dva a půl tisíce lidí zatím odložilo splátku poplatku za odpad

Hodonín – Zhruba dva tisíce sedm set lidí neuhradilo v Hodoníně první splátku poplatku za odpad do konce května. Informoval o tom tento týden mluvčí hodonínské radnice Ivo Cencinger.

Protivládní demonstrace v Hodoníně: K proslovu se dostal i estébák, tvrdí muž

Hodonín – Požadavkem úterní protivládní demonstrace Jednou provždy bylo i čisté lustrační osvědčení premiéra. V Hodoníně se ale k proslovu na ní dostal i muž, který jej podle jednoho ze zakladatelů místního Občanského fóra Františka Ondruše nedokázal doložit.

Unikátní karty táhnou ke hře. Do Evropy

Hodonín – Do konce tohoto týden mohou návštěvníci Masarykova muzea v Hodoníně ve výstavních sálech na Národní třídě obdivovat výstavu Babičko, dědečku, pojďte si hrát aneb karetní a jiné hry ku hraní i ke vzdělání.

Podvodník se zaměřil na firemní poštu

Hodonínsko – Policisté na Hodonínsku prověřují dva podvody s podobným scénářem. „Neznámý pachatel se zřejmě naboural do emailové korespondence společnosti a za použití emailové adresy shodné s jednatelovou uvedl v omyl účetní společnosti,“ uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník.

Ukradl peněženku. Policie pátrá po neznámém zloději

Hodonín /FOTOGALERIE/ - Policisté pátrají po totožnosti neznámého muže, který je podezřelý z krádeže peněženky. „K ní došlo koncem dubna v Hodoníně v ulici Legionářů,“ uvedl ve čtvrtek policejní mluvčí Petr Zámečník.

Cyklověže dorůstají, sloužit budou už o prázdninách. Uschovají přes stovku kol

Břeclav, Hodonín - Cyklistům bude už brzy sloužit nová cyklověž, která v těchto dnech vyrůstá u vlakového nádraží v Břeclavi. Stavbu čekají poslední dokončovací práce. „Cyklověž už je v podstatě hotová, zbývá nám jen připojit se k elektřině,“ doplnil vedoucí odboru rozvoje a správy města Milan Uher.

Nejen do června. Noční vlaky mezi Brnem a Hodonínem budou jezdit až do prosince

Hodonínsko – České dráhy ve středu informovaly o změnách v jízdních řádech, ke kterým dojde od neděle desátého června. Nově budou vlaky mezi Hodonínem a Brnem jezdit až do prosince.

Platby za odpad: tisíce hříšníků dluží miliony, riskují zvýšení částky i exekuci

Jižní Morava – Jedenatřicátý květen byl v řadě měst na jižní Moravě poslední termín pro zaplacení několika stokorun za roční odvoz odpadků. Kdo to nestihl, tomu mohou úředníci vyměřit pokutu. A pokud nehodlá platit dál, hrozí mu i exekuce.

Facebook Znojma sleduje přes 24 tisíc fanoušků. Hodonín má necelé čtyři stovky

Znojmo /ANKETA/ - Nejlépe z měst v České republice umí využívat sociální síť facebook Znojmo. To je závěr odborníků, kteří měsíce zkoumali, jak se sítí zástupci města a obcí pracují. 

Předvolební koalici Pozitivně pro Hodonín rozšířila TOP 09. Lídrem bude Ambrozek

Hodonín – TOP 09 nebude kandidovat v říjnových komunálních volbách v Hodoníně samostatně. Naopak se připojí k předvolební koalici lidovců a konzervativců – Pozitivně pro Hodonín.

Cyklisté se projedou lesy. Vedle frekventovaných silnic

Hodonínsko – Cyklistům se blíží den, kdy vyjedou na dvě nové cyklostezsky lesy Dúbravy na Hodonínsku. Pro jednu už dřevorubci uvolňují cestu. „Prosvětlili to tam. Doufám, že do konce roku bude hotovo, abych mohl na kole vyrazit do Hodonína po novém asfaltovém povrchu,“ svěřil se Jiří Kotásek z Ratíškovic.

Dlouho to vypadalo na remízu. Pak se ale dvakrát trefil Kašík

Starý Poddvorov - Fotbalisté Starého Poddvorova podle očekávání derby zvládli. Nad sousedními Dolními Bojanovicemi zvítězili těsně 2:1. Branky však začaly padat až ve druhém poločase. Šťastnějším celkem byl Starý Poddvorov, který díky dvěma trefám kapitána Lukáše Kašíka bral z utkání okresního přeboru všechny tři body.

Z běhání se stala vášeň davů, trend rozjel byznys s výbavou

Hodonínsko – Zavázat tkaničky, trochu se protáhnout… A tím příprava téměř končí. Pak už stačí jen se rozběhnout. Hodonínsko pohltil fenomén běhání, jehož obliba stále stoupá. Trend je podle ohlasů zřejmý především mezi mladými lidmi, v ulicích měst či na cestách mezi obcemi lze ale spatřit i starší. „Těžko je spočítat, ale že je jich stále více, je jasné,“ potvrdil bývalý sportovní redaktor týdeníku Slovácko Libor Kopl.

Hodonínsko plné technických památek. Turisty nasměrují do dolů a k vrtům

Jižní Morava – Funkční vrtná čerpadla těžící ropu, vstupy do starých uhelných štol, profily lignitových slojí a další expozice zabývající se technickými památkami. Za těmito cíli turisty odkazuje nové informační centrum v Hodoníně.

Druhá šance pro opozdilce. Za svoz odpadu zaplatí celou částku najednou

Hodonín – Poslední květnový den byl v Hodoníně závěrečnou příležitosti pro zaplacení poplatků za svoz odpadu či vlastnictví psa.

Hodonín přijal netradiční dědictví. Půl domu za půldruhého milionu korun

Hodonín – Všichni zúčastnění zastupitelé na svém posledním zasedání hlasovali pro přijetí dědictví po Mileně Žůrkové. Ta odkázala Hodonínu druhou polovinu domu, tou první si na své oblíbené město v závěti vzpomněl její manžel Jaroslav před třemi lety.

Dny Slovanské kultury lákají na zakázané divadlo nebo Masarykovy falešné pasy

Hodonínsko – Víc než čtyři dny plné zábavy i poznávání nabídnou Dny slovanské kultury. Začínají ve čtvrtek.

Stromy jdou k zemi. Důvod? Nová cyklostezka, která spojí Ratíškovice a Hodonín

Ratíškovice, Hodonín - V plném proudu jsou práce na nové cyklostezce mezi Ratíškovicemi a Hodonínem. I o víkendu tak pracovníci odborné firmy káceli stromy a keře po levé straně u východní strany silnice druhé třídy 432.

K hudbě přivedl nespočet mladých. V 88 letech zemřel "král" dechovky Novák

Ratíškovice – Před padesáti lety stál u zrodu dnes již Mezinárodního festivalu dechových hudeb v Ratíškovicích a v roce 1975 byl jedním ze zakladatelů ratíškovické Veselé muziky. Jméno Josefa Nováka znají lidé daleko za hranicí okresu. Legendární hudebník a organizátor zemřel ve věku nedožitých devětaosmdesáti let.

Minus šest zastupitelů, plus pět a půl milionu. Návrh na škrty neprošel

Hodonín – Hodonín i spolu s lidnatějším Znojmem zůstane na jihomoravské špici v počtu nemagistrátních zastupitelů okresních měst. Na posledním zasedání totiž neprošel škrtový návrh hodonínského starosty Milana Lúčky. „Navrhoval jsem snížit počet z jednatřiceti na pětadvacet zastupitelů. Uspořili bychom pět a půl milionu korun,“ uvedl starosta.

Na zimní stadion v Hodoníně lidé přispěli i díky kinu. Nyní slaví šedesátiny

Hodonín /FOTOGALERIE/– Před šedesáti lety se bruslaři poprvé projeli po ledě v novém, byť nedokončeném, zimním stadionu v Hodoníně. Šlo o jednu z prvních krytých hokejových hal v Československu. „Stavbu provázel ve městě obrovský zájem a nadšení. Na podporu výstavby se prodávaly papírové lístky v hodnotě jedné koruny, přispět bylo možné i při koupení lístku do kina,“ vzpomíná znalec hodonínské historie Antonín Kučera.

Nová odpočinková zóna. Studenti navrhli úpravy lesoparku v Bažanticích

Hodonín – Místo, kam si chodí lidé odpočinout, projít se nebo si zaběhat. Tak vidí lesopark v hodonínské čtvrti Bažantnice studenti Zahradní a krajinářské architektury Mendelovy univerzity v Brně. Své vize zpracované ve studiích předvedli vedení města a příští měsíc se chystají k workshopu pro radní.

Prodej osmdesátky bytů s víc než poloviční slevou neprošel. Chyběly dva hlasy

Hodonín – I poslední pokus prodat osmdesátku městských bytů v komplexu Pastelky I v Hodoníně zhatila v úterý nájemníkům nevůle některých zastupitelů.

Zeleň ve městech: vede Hodonín, Krumlov. O prostor se pere i s parkovacími místy

Jižní Morava – Zahrady, ovocné sady, trávníky a lesy zabírají v republikovém průměru téměř polovinu rozlohy obcí. V jihomoravském příhraničí jsou města zelenější, ale i ta, kde je rostlin výrazně méně.

Palec nahoru? Koruna na onkologii. Lajky na sociální síti pomohou nemocným dětem

Čejkovice – Palec nahoru na sociální síti znamená korunu pro nemocné děti. Vinaři z Čejkovic na Hodonínsku se rozhodli za lajky na svém profilu na Facebooku pomoci Dětskému onkologickému centru v Brně. Akce startuje v sobotu, kdy se v obci uskuteční Vinné trhy.

Netradiční závěti: manželé odkázali městu dům, žena dala peníze na vznik útulku

Jižní Morava – Tiskař a a malíř Jaroslav Žůrek na sklonku života potěšil Hodonín několika výstavami obrazů. Na své oblíbené město pamatoval dokonce i v závěti, když mu připsal půl domu. Druhou půlku odkázala Hodonínu jeho manželka Milena, která vydechla naposled loni.

Hodonín zažívá bolestivý přerod. Některé služby proto ovládli pružní cizinci

Hodonínsko - V Hodoníně a okolí doznívají pracovní návyky z továren či hornictví. Přechod na některé služby tak mnohem lépe zvládají cizinci.

Na vytápění tropického skleníku nemají peníze. Hodonín odmítl pomoci 140 tisíci

Hodonín – Lázeňští hosté, svatební páry, školáci i další návštěvníci obdivují už léta tropické unikáty v botanickém skleníku u hodonínské nemocnice. Jenže ta potřebuje peníze především na léčbu a přístrojové vybavení, takže požádala o pomoc s vytápěním radnici.

Unikátní 3D bludiště u zoo je téměř hotové. Možná ho otevřou i dřív než v červnu

Hodonín – Už jen nainstalovat stánek a pokladnu a unikátní 3D bludiště, které vyrostlo na stromech u hodonínské zoologické zahrady, je hotové. Oficiální otevření majitelé naplánovali na prvního června.

Bruslaři vyhlížejí nový okruh za více než třicet milionů

Hodonín - Nového okruhu se v Hodoníně zřejmě dočkají jezdci na kolečkových bruslích. V plánech je prostor Očovských luk, přes něž momentálně vede panelová cesta. „V současné době připravujeme žádost o stavební povolení,“ potvrdil místostarosta Hodonína Ladislav Ambrozek.

Ministerstvo souhlasí s těžbou štěrkopísku. Starostové z okolí jsou pobouření

Hodonínsko – Starostové z Hodonínska jsou pobouření. Důvod je zpráva, že ministerstvo životního prostředí potvrdilo souhlasné stanovisko, které umožňuje těžbu štěrkopísku u Moravského Písku.

U starého Kauflandu vyroste nové obchodní centrum. Už má stavební povolení

Hodonín – Nové obchodní centrum má vzniknout v Hodoníně v Konečné ulici. Tamní obecní stavební úřad vydal tento týden stavební povolení. O to požádala plzeňská společnost InterCora, která pronajímá také komerční prostory v hodonínském nákupním centru Cukrovar.

Premiérová výstava: zima jako blondýna se světlou kůží

Mutěnice – Čtyři roční období, čtyři ženy, čtyři matky. To vše na snímcích. Tak lze shrnout fotografický počin Kateřiny Prátové z Mutěnic. Společně s vizážistkou Veronikou Šeďovou během roku fotila ženy stylizované do jara až zimy a výsledek si lze prohlédnout na jejich premiérové výstavě. Začíná ve čtvrtek v Galerii na chodbě v mutěnické základní škole.

Metuzaléma mezi kiny čeká rozsáhlá proměna. Diváky přivítá svítící Chaplin

Hodonín – Jedno z nejstarších doposud promítajících kin v České republice letos slaví stopáté výročí od svého vzniku. Už v příštím roce se má však Kino Svět v Hodoníně, které patří pod tamní Dům kultury, kompletně proměnit uvnitř i zvenčí.

Věže lákají na výhledy do Alp, prohlídku podzemí nebo zvonkohru s 360 melodiemi

Jižní Morava - Vidět z ptačí perspektivy nejen město a jeho přilehlé okolí, ale za dobrého počasí i Chřiby, Javořinu nebo Pálavu. Takový pohled se naskytne těm, kdo vystoupají všech 150 schodů a dostanou se tak do výšky dvaatřiceti metrů na ochoz radniční věže v Hodoníně. Kromě panoramatického pohledu si však zájemci vychutnají i raritu, kterou má jen málokterý městský úřad. Zvonkohru. 

Sokol v Lužicích má 110 let. Sází i na nové sporty

Lužice /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Rok 1908 se zapsal do dějin Lužic tučným písmem. Místní totiž před sto deseti lety měli novou budovu základní školy a založili v obci tělovýchovnou jednotu Sokol. Druhému výročí se věnovala nedělní slavností akademie. „Generace sokolů, kteří obnovili činnost lužické organizace v roce 1996, se zasloužila o vrácení majetku i zmapování dějin Sokola v Lužicích. Zajišťovali bohatou činnost i náročné opravy sokolovny,“ připomíná současný starosta nejstaršího spolku v třítisícové obci Miloš Kadala, který je sokolem už více než dvacet let.

Hodonínsko oslaví Den matek. Mažoretkami i operetou

Hodonínsko – Dnem matek se vzdává pocta všem matkám a mateřství obecně. Slaví se po celém světě, i když v obměnách – vychází totiž z různých tradic. V Československu se začal tento svátek slavit v roce 1923.

V neděli otevřou nad Mutěnicemi rozhlednu

Mutěnice – Mutěničtí v neděli o půl třetí odpoledne slavnostně otevřou rozhlednu Vyšicku. Požehnat jí má farář František Putna. Rozhledna bude otevřená celoročně denně a řídí se provozním řádem, který je umístěn u vstupu na věž.

Ornitologové upravili stěnu, kterou vlhám v Čejkovicích poškodil vandal

Čejkovice – Mohou zpět. Řeč je o vlhách pestrých, kterým ornitologové v Čejkovicích upravili hnízdící stěnu. Zásah se stal nutným poté, co stěnu loni poškodil montážní pěnou dosud neznámý vandal.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT