VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: HODONÍN

Hodonín leží na řece Moravě 50 km jihovýchodně od Brna při hranici Moravy se Slovenskem. Název města je odvozen od osobního jména Hodona, staročesky Godona, od slovanského kmene God-doba a znamená to lid Hodonův. První zmínka o Hodonínu je z r. 1046 a roku 1228 se stává městem.
Zajímavosti: V době husitských válek bylo město několikrát zpustošeno, stejně jako i v následujících stoletích; 7. března 1850 se v Hodoníně narodil T. G. Masaryk; v roce 1944 - 20. listopadu, zahynulo při náletu na Hodonín 179 lidí a 292 jich bylo zraněno; poškozeno bylo 1035 domů, z toho 163 zcela zničenov; roce 1978 byl městu Hodonínu přiznán lázeňský statut. (Zdroj: http://www.hodonin.eu)

Na počítači maluje filmové kulisy. Přidává do nich skály, hory či Eiffelovku

Hodonínsko /FOTOGALERIE/ - Do filmového záběru přidá skálu, hory či Eiffelovku, postavám pak „přimaluje“ průstřely a jizvy, které maskéři nezvládnou dokonale. „Když režisér chce, aby stála za Karlštejnem raketová základna, přidáte do záběru raketovou základnu,“ tvrdí Tomáš Bezděčka z Čejče na Hodonínsku, který se živí jako matte-painter, tedy počítačový malíř kulis a retušér. Momentálně žije a pracuje v Praze.

Slunce, burčák, zpěv. Lidé pochodovali mezi vinicemi za hrozny

Mutěnice, Dubňany, Milotice /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Probouzí mě svit podzimního sluníčka. „Super, dneska bude hezky,“ říkám si vzápětí. Beru foťák, klíče od auta a vyrážím do Mutěnic. To, že Burčákový pochod každoročně láká víc a víc lidí, dokazuje nejen nespočet zájezdových autobusů, které potkávám cestou, ale také obtížnost parkování v obci. Když tedy asi po 10 minutách hledání konečně najdu volné místo, můžu se k pochodu přidat také. 

Na Kraví hoře poběží s draky, v Dubňanech chystají historickou hodovu party

Brno /TIPY NA VÍKEND/ – Nebem nad brněnským parkem Kraví hora se v neděli budou prohánět draci. Ale nejedná se o ty pohádkové. I když i jim se papíroví draci, které děti tradičně na podzim pouští, mohou podobat. Od druhé hodiny odpolední se budou zúčastnění snažit využít každého poryvu větru, aby udrželi svého draka ve vzduchu co možná nejdéle.

Na Hodonínsku ubylo nezaměstnaných. Na jedno volné místo připadají dva lidé

Hodonínsko - Třiapadesát lidí ubylo za září podle v tomto týdnu zveřejněných statistik z evidence úřadu práce v okrese Hodonín. V seznamech tak úředníci měli k poslednímu zářijovému dnu 5 155 nezaměstnaných lidí.

V Hodoníně se rýsuje koalice s těsnou většinou hlasů. Bez sociálních demokratů

Hodonín - Když starosta Hodonína Milan Lúčka odcházel v pátek z volební místnosti, tipoval jako vítěze voleb kandidátky vedené radním Liborem Střechou a místostarostou Ladislavem Ambrozkem. Kdyby si vsadil, vyhraje. „Výsledky nás těší, pracovali jsme pro ně jako tým. A naším cílem je zajistit městu stabilitu,“ řekl lídr vítězného Hnutí pro Hodonín Střecha.

Lídři odpovídali na palčivé problémy. V projektu Rovnosti SMS zprávy voličům

Hodonín - Pět otázek, lídři politických stran a hnutí. Na nejdůležitější témata regionu odpovídali lídři v unikátním předvolebním manuálu Deníku Rovnost SMS zprávy pro voliče.

Hasiči vyjedou k zásahu v novém. Vůz jim požehnal farář

Hodonín /FOTOGALERIE/ - Představený hodonínského děkanátu Josef Zouhar v úterý odpoledne požehnal novému vozu tamních dobrovolných hasičů. Novou Tatru určenou pro zásahy při požárech pořídilo svým hasičům město.

Bodl nožem svou partnerku. Do vězení má jít na osmnáct let

Brno, Hodonín – Na osmnáct let vězení byl v úterý za pokus o vraždu a pokus o těžké ublížení na zdraví odsouzen Milan Polášek, který na konci ledna v hodonínské ubytovně nejprve ohrožoval nožem jednoho ze spolubydlících a chvíli poté bodl zezadu svou partnerku.

Škola je na prodej. Násobně dráž, než za kolik ji město dříve prodalo

Hodonín /FOTOGALERIE/ - Budova po generální opravě, a město ji prodá za pusu. I takové byly reakce krátce poté, co zastupitelé v závěru roku 2013 odklepli prodej nemovitosti Evropskému polytechnickému institutu za necelých sedm milionů korun. Teď ji majitel prodává za násobně vyšší cenu. „Nabízíme k prodeji formou aukce velkolepý komerční objekt v atraktivní lokalitě města. Vyvolávací cena bez DPH je 22 milionů,“ stojí nyní v nabídce realitní společnosti.

Krajský soud osvobození starosty Mutěnic zrušil

Mutěnice - Osvobozujícím rozsudkem Okresního soudu v Hodoníně kauza přeložky kanalizace u základní školy v Mutěnicích nekončí. Krajský soud totiž vyhověl odvolání státního zástupce Jiřího Forala a případ, v němž je obžalovaný starosta Dušan Horák, stavbyvedoucí Josef Fedor a technický dozor Roman Krejčiřík, poslal zpátky do Hodonína.

Hodonínsko má šest zástupců ve finále Firmy a Živnostníka roku 2018

Hodonínsko - Šest účastníků má v jihomoravském finále firmy a živnostníka roku hodonínský okres. Mezi desítkou soutěže Vodafone Firma roku 2018 je i čejkovický výrobce zastřešení bazénů a teras společnost Popp.

Na rekonstrukci si ve Vančurově ulici v Hodoníně počkají. Kvůli vodovodu

Hodonín - Obyvatelé Vančurovy ulice v Hodoníně se rekonstrukce dočkají až na jaře příštího roku. Datum zastupitelé změnili na poslední chvíli kvůli špatnému stavu vodovodu, který do staveniště částečně zasahuje.

Lidé putovali za lahodným burčákem

Hodonínsko /FOTOGALERIE/ - Cinkání skleniček a smích, značící dobrou náladu, nekazí ani nepříliš teplé počasí. To jsou první dojmy z atmosféry, která vládne na tradičním burčákovém putování přes Milotice, Vacenovice, Skoronice a Vlkoš.

Na houby? Klidně s kosou, říká houbař. Vyrazil dvakrát, nasbíral skoro sto kilo

Mikulčice - Dvakrát vyrazil do lesa a přinesl si domů téměř sto kilo hub. Miloslav Belka z Mikulčic na Hodonínsku potvrzuje, že houby nakonec opravdu rostou. „Do minulého týdne nerostlo nic. Nyní aby člověk začal do lesa chodit snad s kosou,“ říká Belka.

Odvodnění Výhonu? Zahrádkáři se bouří: Naopak, raději sem přiveďte vodu vrty

Hodonín – Jedni chtějí na hodonínském Výhonu stavět, druzí pěstovat ovoce a zeleninu. A ti se obávají toho, že k problému se suchem přibude ještě ten s odvodněním tamních cest. Proti tomu osmdesátka zahrádkářů podepsala petici.

Se zesnulými se rozloučí v důstojnějším prostředí. Vstupy jsou nově zastřešené

Jižní Morava – Důstojnější místa posledního odpočinku nabízejí pozůstalým městské hřbitovy v Břeclavi i Hodoníně. Tam příchozí nyní vidí opravenou spojovací chodbu a správní budovu, kterou dříve prostupovala vlhkost. „Novou vnější fasádu dostala i smuteční síň,“ sdělil mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.

Domluveno. Růžička se vrací, u Drtičů bude hostovat do konce sezony

Hodonín – Hodonínští hokejisté hlásí dva dny před startem nového ročníku druhé ligy výraznou posilu. Domů se vrací odchovanec Marek Růžička. Třiadvacetiletý útočník, který v minulosti hrál za Litvínov, Trenčín nebo Frýdek-Místek, bude v týmu SHK hostovat z extraligového Třince do konce letošní sezony.

Ochrání při bezdeší. Děti pohlídají v kyjovské nemocnici nové monitory dechu

Kyjov – Sedmnáct monitorů dechu v celkové hodnotě čtyřiatřicet tisíc korun získalo tento týden dětské oddělení kyjovské nemocnice od Nadace Křižovatka.

Obyvatelé v Hodoníně přišli o parkování. I přes petici

Hodonín – Obavy z nedostatku parkování mají obyvatelé sídliště v Brandlově ulici v Hodoníně. Přišli totiž o sedmnáct parkovacích míst, které mají sloužit výhradně návštěvníkům lázní. A to i přes podání petice s téměř dvěmi sty podpisy. „Město v této věci jednalo velmi rychle. Místa lázním vyčlenilo ještě dříve, než jsme petici předali. Lidé přitom nevěděli, že se něco takového chystá,“ řekl místopředseda jednoho ze společenství vlastníků bytových jednotek Brandlova Karel Matuška.

Kandidáti na zastupitele? Nejčastěji podnikatelé a důchodci

Hodonínsko - Více techniků i dělníků naleznou voliči na kandidátních listinách v hodonínském okrese, než je celokrajský průměr. Nejvyššího procenta zastoupení ze všech okresů na jižní Moravě dosahují na kandidátkách na Hodonínsku zdravotní sestry i lékaři. „Minimálně na některé lidi fungují akademické tituly, například lékařský. Dále profese, díky kterým jsou kandidáti známí, jako jsou ředitelé základních či středních škol,“ upozornil politolog Masarykovy univerzity v Brně Lubomír Kopeček.

Poslední zasedání před volbami: zastupitelé projednají rozpočet, prodej Pastelek

Hodonín – Zakladatelská listina Lázní Hodonín, prodej bytových domů Pastelky a pokračování obnovy panelových sídlišť Jihovýchod a Rudolfa Filipa. To jsou některé z bodů, které budou řešit hodonínští volení zástupci na úterním zasedání od 15.30 na městském úřadě.

Vloupání do depa České pošty zpožďuje na Hodonínsku doručování zásilek

Hodonín – S pozdějším doručením balíků i dopisů musí počítat lidé na Hodonínsku. Tamní poštovní depo totiž v noci navštívili zloději.

Čejkovice provoněly bylinky. V Sonnentoru uspořádali Bylinkové slavnosti

Čejkovice /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Tady něco krásně voní. První věta, kterou pronáší většina lidí proudících do bylinkového ráje Sonnentoru v Čejkovicích na Hodonínsku. Konají se tam totiž Bylinkové slavnosti.

Zpívá v Národním divadle. Vystupovat vedle Urbanové bylo nezapomenutelné, povídá

Hodonín - Zpěvu se věnuje už od třinácti let a v pouhých čtyřiadvaceti letech už vystupuje v Národním divadle. Sopranistka Doubravka Součková z Hodonína se pro Deník Rovnost rozpovídala o své dobře našlápnuté pěvecké kariéře.

Soudce Smetka: Rozsudek? Dohoda rodičů je hodnotnější

Hodonín - Od začátku září vstoupí do síní Okresního soudu v Hodoníně takzvaný cochemský model. Má nejen zrychlit řízení, ale především pomoci rozvádějícím či rozcházejícím se rodičům při dosažení dohody ohledně péče o jejich potomky. To má usnadnit život dětí v těžkých okamžicích rozpadu rodiny a v době těsně po něm.

Elektrárně chybí chladicí voda. Hrozí úplné odstavení

Hodonín - Turbíny vodní elektrárny v Hodoníně stojí. Dokonce i ta tepelná, která spaluje uhlí a biomasu, musela výrazně snížit výkon. Mohou za to přetrvávající horka a sucha. „Vzhledem k používanému průtočnému chlazení je v létě zásadně závislá na hydrologických podmínkách řeky Moravy, z níž chladicí vodu odebírá,“ upozornil mluvčí skupiny ČEZ Martin Schreier.

Za dvě hodiny pomohla na svět dvěma dětem. U porodu asistovala poprvé

Hodonín - Matěj a Mato. Tak se jmenují dva chlapci z Hodonínska, které za dvě hodiny nedávno přivedla na svět spolu s kolegy záchranářka Jitka Jágerová. „Je to neuvěřitelné, za dvaadvacet let jsem nebyla u porodu, teď za jeden den hned dvakrát. Byla to nádherná služba,“ říká dojatě.

Opevnění velkomoravského hradiště pomáhají zkoumat také Rakušanky

Mikulčice /FOTOGALERIE/ – Návštěvníky Slovanského hradiště u Mikulčic na Hodonínsku potěší v dalších sezonách nová cyklotrasa i lávka přes řeku Moravu na Slovensko.

Komunální volby v Hodoníně: polovina politických stran kandiduje letos nově

Hodonín – Jen sedm kandidujících uskupení jde do říjnových voleb v Hodoníně se stejným názvem jako v roce 2014.

Silnici mezi Mutěnicemi a Dubňany uzavřela oprava. Objížďka vede přes Hodonín

Dubňany, Mutěnice – Opravu silnice III/4254 mezi Dubňany a Mutěnicemi zahájili stavebníci v pondělí úplnou uzavírkou. Pro řidiče platí do konce oprav objížďka přes Hodonín.

Při plavbě za bobry na Moravě objevili hraniční kámen

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Současné sucho a pokles hladiny řeky Moravy odhalují stopy historie staré desítky let. Kapitán František Ondruš s lodivodem Janem Meclem objevili před pár dny u Hodonína podle všeho starý hraniční kámen ještě z éry před regulací vodního toku, která spadá do dvacátých a třicátých let minulého století. „Málem se sesunul do řeky, ale zachytil se o větev, takže jsme jej pak mohli vytáhnout,“ popisoval Mecl.

Zloděj sklidil vinaři sto hlav Solarisu. Policisté po něm pátrají

Hodonínsko – Hrozny z vinohradu zmizely o uplynulém víkendu u Vacenovice. Po zloději aktuálně pátrají policisté z Dubňan. „Neznámý pachatel sklidil z vinohradu hrozny ze sto hlav odrůdy Solaris. Majiteli vinice tak způsobil škodu ve výši sedm a půl tisíce korun,“ sdělil policejní mluvčí Petr Zámečník.

Zloděj vybílil dodávku v Násedlovicích. Ukradl nářadí za 172 tisíc korun

Násedlovice – Firemní dodávku zaparkoval řidič před domem v Násedlovicích. V noci na neděli ji ale někdo vykradl.

K hašení požáru v okolí vinohradů v Mutěnicích využili také čtyřkolku

Mutěnice – Křoviny a tráva hořely v pondělí odpoledne v okolí vinohradů u Mutěnic.„Povolali jsme deset hasičských jednotek, které velitel zásahu na požářišti na ploše asi pět set krát pět set metrů rozdělil do tří bojových úseků. Po necelé hodině se podařilo dostat plameny ve špatně přístupném terénu pod kontrolu,“ informovali redakci jihomoravští hasiči.

Před kláním proti Násedlovicím jsem měl bezesnou noc, říká trenér Hodonína Malár

Hodonín – Při premiérovém startu fotbalového B-týmu Hodonína se na lavičku postavil Vladimír Malár. Ten ještě na jaře s bývalým koučem Tomášem Poláchem tvořil realizační tým áčka, které hraje třetí ligu. Nyní Malár odstartoval novou etapu ve třetí třídě. A jeho plány? Ambiciozní.

Hodonínské béčko se vytáhlo. Na úvod porazilo Násedlovice 5:1

Hodonín – Páteční souboj nováčka třetí třídy a zkušeného soupeře, jenž se držel v posledních letech mezi nejlepšími týmy soutěže, skončil happyendem pro prvně jmenovaného. B-tým Hodonína na nově vzniklém umělém trávníku přejel Násedlovice 5:1. O výhře domácího celku rozhodl už první poločas, ve kterém vsítil tři branky. Hostující tým rozvlnil síť nováčka pouze jednou, a to hned na začátku utkání, kdy se dostal do krátkého vedení.

Hladina Moravy a Baťova kanálu klesá, vůdci plavidel musí dávat pozor

Hodonínsko – Povodí Moravy od pátku upozorňuje na snižování plavebních hloubek v důsledku sucha. „Opatrnosti je třeba především na řece Moravě u Hodonína a na některých místech Baťova kanálu. Nepozornost vůdců plavidel může vést i k poškození lodí a člunů,“ sdělil mluvčí Povodí Petr Chmelař.

Ratíškovickým hasičům posvětí farář nový zásahový vůz za sedm milionů korun

Ratíškovice – Nový zásahový vůz předají ratíškovickým dobrovolným hasičům zástupci obce tuto sobotu v pět hodin odpoledne.

Na vydražených pozemcích měl stát hotel. Nakonec postaví kinosály

Hodonín - Na třech milionech a dvě stě tisících korun začínala dražba lukrativních pozemků s ruinami staveb v centru Hodonína. Mezi desítkou zájemců nakonec zvítězila tamní radnice s částkou přesahující třináct milionů korun. Místní se díky tomu dočkají i třeba nového kina.

Výstavba překladiště? Jen s obchvatem. Ten je ale v nedohlednu

Hodonín - Obě strany mají velký zájem na pokračování podle podepsaného a platného memoranda s cílem urychlit přípravu projektu logistického centra Hodonín. To je závěr společného prohlášení hodonínského starosty Milana Lúčky a člena představenstva společnosti DOE Europe Jana Vlčka. „Všichni jsou ale seznámení s tím, že je stavba navázaná na velký obchvat Hodonína. Pokud nevznikne, nebude ani kontejnerové překladiště,“ řekl starosta.

Vedra ženou k vodě. Rekordní návštěvnost koupališť sráží mizerný start července

Jižní Morava – Veronika Jakubíková z Vyškova už víc než týden vyráží den co den se svým pětiletým synem na koupaliště. „Nic jiného se dělat nedá. V těchto vedrech se nedá být ani doma ani jít třeba na procházku. U vody je nám nejlépe,“ řekla Jakubíková. Je tak jednou ze zhruba dvou tisíc lidí, kteří v uplynulém období vyškovské koupaliště denně navštívili.

Ochrání kolo před zloději. Cyklověž v Hodoníně je hotová, v Břeclavi už funguje

Hodonín, Břeclav – Biketower, neboli cyklověž, která v minulých měsících vyrůstala v prostoru vedle vlakového nádraží v Hodoníně, je hotová. V uplynulých dnech ji město převzalo od zhotovitele.

Třímetrové tělo Krista má černofialový krk. Od střepin při sestřelení letadla

Hodonínsko – Kříž je úžasný symbol středu a počátku všeho. Je spojený se smrtí na kříži, vzkříšením a pokračováním, což přestavuje to nejdůležitější pro život na zemi. Tak shrnuje význam dřevěného monumentu třiasedmdesátiletý rodák z Ratíškovic na Hodonínsku František Zelinka. Právě on vytvořil velký kříž pro jeden z nejvyšších vrcholů Dolnomoravského úvalu, Náklo.

Je nám horko, úpí pacienti v nemocnicích. Větrají aspoň do chodeb a sklepů

Jižní Morava - Tropické počasí komplikuje pobyt pacientů v nemocnici. Ty většinou bývají klimatizované jen zčásti.

Chybí lůžka pro dlouhodobě nemocné. Hodonín chce nová

Hodonínsko – Už léta lidé na Hodonínsku volají po léčebně dlouhodobě nemocných. Zejména starší pacienty po závažných operacích tak sanitky musí převážet na doléčení desítky kilometrů daleko od jejich domovů. „Naše babička se v sedmaosmdesáti vážně zranila a po operaci potřebovala nejen na lůžku dlouhodobou odbornou péči, ale i podporu blízkých. To dlouhá dojezdová vzdálenost do Valtic přes stále zacpanou Břeclav výrazně ztěžovala,“ posteskla si čtyřiačtyřicetiletá rodačka z Hodonína, která si nepřála zveřejnit jméno. Redakce ho zná.

Hodonínské bazény táhnou. Denně lákají přes dva a půl tisíce lidí

Hodonín – Až dva a půl tisíce lidí zamíří v těchto dnech na hodonínské letní koupaliště. „Teplota vody je sedmadvacet stupňů,“ hlásil ve čtvrtek odpoledne vedoucí koupaliště Libor Bartoš.

Kyjov chce být chytré město. Chystá lampy na dálkové ovládání a s wifi

Kyjov, Hodonín - Dálkové ovládání veřejného osvětlení, které zamezuje plýtvání energií. Tak vypadá první část projektu Smart City, který od loňského jara rozvíjí v Kyjově na Hodonínsku. „Letos vytvoříme základ pro další úpravy, na jejichž tvorbě se už budeme radit přímo s obyvateli. Chceme patřit mezi lídry chytrých měst, ale zůstat rozumní v investicích,“ upozornil tajemník radnice Milan Jagoš. Systém podle něj značně ulehčí život obyvatel a bude šetrný k přírodě.

Zavede do doby největší slávy Velké Moravy. Hradiště chystá interaktivní model

Mikulčice – Interaktivní maketu velkomoravského hradiště z devátého století, která vychází z nejnovějších poznatků archeologů. Laserové animace i hlasové představení akropole, předhradí, velmožské dvorce, opevnění, mosty a chrámy. To vše má být novým lákadlem Slovanského hradiště u Mikulčic na Hodonínsku.

Zuzana Domesová říká kandidatuře s Jiřím Jandou ne

Hodonín – Založila pro Hodonín Sdružení nestraníků. Jeho lídryní měla být Zuzana Domesová i po osmi letech. Jenže bývalá poslankyně se zřejmě do komunální politiky nevrátí. „Nemůžu být na kandidátce s lidmi, kteří mě zklamali. Mezi nimi je i Jiří Janda,“ řekla v pátek Hodonínskému deníku Rovnost bývalá místostarostka.

Sociální demokraté v Hodoníně se loučí s místostarostou Jandou

Hodonín - Současný místostarosta Hodonína Jiří Janda, který měl být lídrem sociálnědemokratické kandidátky, ve straně po téměř dvaceti letech skončí. Okresní výkonný výbor ČSSD sice posvětil kandidátku pro Hodonín, avšak bývalý krajský radní na ní chybí. „Obě hodonínské organizace sociální demokracie se dohodly na pořadí. Někteří kandidáti ale od června začali pracovat na tom, aby o kousek poskočili. Mě se zbavili,“ řekl Janda.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT