VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: HODONÍN

Druhá šance pro opozdilce. Za svoz odpadu zaplatí celou částku najednou

Hodonín – Poslední květnový den byl v Hodoníně závěrečnou příležitosti pro zaplacení poplatků za svoz odpadu či vlastnictví psa.

Hodonín přijal netradiční dědictví. Půl domu za půldruhého milionu korun

Hodonín – Všichni zúčastnění zastupitelé na svém posledním zasedání hlasovali pro přijetí dědictví po Mileně Žůrkové. Ta odkázala Hodonínu druhou polovinu domu, tou první si na své oblíbené město v závěti vzpomněl její manžel Jaroslav před třemi lety.

Dny Slovanské kultury lákají na zakázané divadlo nebo Masarykovy falešné pasy

Hodonínsko – Víc než čtyři dny plné zábavy i poznávání nabídnou Dny slovanské kultury. Začínají ve čtvrtek.

Stromy jdou k zemi. Důvod? Nová cyklostezka, která spojí Ratíškovice a Hodonín

Ratíškovice, Hodonín - V plném proudu jsou práce na nové cyklostezce mezi Ratíškovicemi a Hodonínem. I o víkendu tak pracovníci odborné firmy káceli stromy a keře po levé straně u východní strany silnice druhé třídy 432.

K hudbě přivedl nespočet mladých. V 88 letech zemřel "král" dechovky Novák

Ratíškovice – Před padesáti lety stál u zrodu dnes již Mezinárodního festivalu dechových hudeb v Ratíškovicích a v roce 1975 byl jedním ze zakladatelů ratíškovické Veselé muziky. Jméno Josefa Nováka znají lidé daleko za hranicí okresu. Legendární hudebník a organizátor zemřel ve věku nedožitých devětaosmdesáti let.

Minus šest zastupitelů, plus pět a půl milionu. Návrh na škrty neprošel

Hodonín – Hodonín i spolu s lidnatějším Znojmem zůstane na jihomoravské špici v počtu nemagistrátních zastupitelů okresních měst. Na posledním zasedání totiž neprošel škrtový návrh hodonínského starosty Milana Lúčky. „Navrhoval jsem snížit počet z jednatřiceti na pětadvacet zastupitelů. Uspořili bychom pět a půl milionu korun,“ uvedl starosta.

Na zimní stadion v Hodoníně lidé přispěli i díky kinu. Nyní slaví šedesátiny

Hodonín /FOTOGALERIE/– Před šedesáti lety se bruslaři poprvé projeli po ledě v novém, byť nedokončeném, zimním stadionu v Hodoníně. Šlo o jednu z prvních krytých hokejových hal v Československu. „Stavbu provázel ve městě obrovský zájem a nadšení. Na podporu výstavby se prodávaly papírové lístky v hodnotě jedné koruny, přispět bylo možné i při koupení lístku do kina,“ vzpomíná znalec hodonínské historie Antonín Kučera.

Nová odpočinková zóna. Studenti navrhli úpravy lesoparku v Bažanticích

Hodonín – Místo, kam si chodí lidé odpočinout, projít se nebo si zaběhat. Tak vidí lesopark v hodonínské čtvrti Bažantnice studenti Zahradní a krajinářské architektury Mendelovy univerzity v Brně. Své vize zpracované ve studiích předvedli vedení města a příští měsíc se chystají k workshopu pro radní.

Prodej osmdesátky bytů s víc než poloviční slevou neprošel. Chyběly dva hlasy

Hodonín – I poslední pokus prodat osmdesátku městských bytů v komplexu Pastelky I v Hodoníně zhatila v úterý nájemníkům nevůle některých zastupitelů.

Zeleň ve městech: vede Hodonín, Krumlov. O prostor se pere i s parkovacími místy

Jižní Morava – Zahrady, ovocné sady, trávníky a lesy zabírají v republikovém průměru téměř polovinu rozlohy obcí. V jihomoravském příhraničí jsou města zelenější, ale i ta, kde je rostlin výrazně méně.

Palec nahoru? Koruna na onkologii. Lajky na sociální síti pomohou nemocným dětem

Čejkovice – Palec nahoru na sociální síti znamená korunu pro nemocné děti. Vinaři z Čejkovic na Hodonínsku se rozhodli za lajky na svém profilu na Facebooku pomoci Dětskému onkologickému centru v Brně. Akce startuje v sobotu, kdy se v obci uskuteční Vinné trhy.

Netradiční závěti: manželé odkázali městu dům, žena dala peníze na vznik útulku

Jižní Morava – Tiskař a a malíř Jaroslav Žůrek na sklonku života potěšil Hodonín několika výstavami obrazů. Na své oblíbené město pamatoval dokonce i v závěti, když mu připsal půl domu. Druhou půlku odkázala Hodonínu jeho manželka Milena, která vydechla naposled loni.

Hodonín zažívá bolestivý přerod. Některé služby proto ovládli pružní cizinci

Hodonínsko - V Hodoníně a okolí doznívají pracovní návyky z továren či hornictví. Přechod na některé služby tak mnohem lépe zvládají cizinci.

Na vytápění tropického skleníku nemají peníze. Hodonín odmítl pomoci 140 tisíci

Hodonín – Lázeňští hosté, svatební páry, školáci i další návštěvníci obdivují už léta tropické unikáty v botanickém skleníku u hodonínské nemocnice. Jenže ta potřebuje peníze především na léčbu a přístrojové vybavení, takže požádala o pomoc s vytápěním radnici.

Unikátní 3D bludiště u zoo je téměř hotové. Možná ho otevřou i dřív než v červnu

Hodonín – Už jen nainstalovat stánek a pokladnu a unikátní 3D bludiště, které vyrostlo na stromech u hodonínské zoologické zahrady, je hotové. Oficiální otevření majitelé naplánovali na prvního června.

Bruslaři vyhlížejí nový okruh za více než třicet milionů

Hodonín - Nového okruhu se v Hodoníně zřejmě dočkají jezdci na kolečkových bruslích. V plánech je prostor Očovských luk, přes něž momentálně vede panelová cesta. „V současné době připravujeme žádost o stavební povolení,“ potvrdil místostarosta Hodonína Ladislav Ambrozek.

Ministerstvo souhlasí s těžbou štěrkopísku. Starostové z okolí jsou pobouření

Hodonínsko – Starostové z Hodonínska jsou pobouření. Důvod je zpráva, že ministerstvo životního prostředí potvrdilo souhlasné stanovisko, které umožňuje těžbu štěrkopísku u Moravského Písku.

U starého Kauflandu vyroste nové obchodní centrum. Už má stavební povolení

Hodonín – Nové obchodní centrum má vzniknout v Hodoníně v Konečné ulici. Tamní obecní stavební úřad vydal tento týden stavební povolení. O to požádala plzeňská společnost InterCora, která pronajímá také komerční prostory v hodonínském nákupním centru Cukrovar.

Premiérová výstava: zima jako blondýna se světlou kůží

Mutěnice – Čtyři roční období, čtyři ženy, čtyři matky. To vše na snímcích. Tak lze shrnout fotografický počin Kateřiny Prátové z Mutěnic. Společně s vizážistkou Veronikou Šeďovou během roku fotila ženy stylizované do jara až zimy a výsledek si lze prohlédnout na jejich premiérové výstavě. Začíná ve čtvrtek v Galerii na chodbě v mutěnické základní škole.

Metuzaléma mezi kiny čeká rozsáhlá proměna. Diváky přivítá svítící Chaplin

Hodonín – Jedno z nejstarších doposud promítajících kin v České republice letos slaví stopáté výročí od svého vzniku. Už v příštím roce se má však Kino Svět v Hodoníně, které patří pod tamní Dům kultury, kompletně proměnit uvnitř i zvenčí.

Věže lákají na výhledy do Alp, prohlídku podzemí nebo zvonkohru s 360 melodiemi

Jižní Morava - Vidět z ptačí perspektivy nejen město a jeho přilehlé okolí, ale za dobrého počasí i Chřiby, Javořinu nebo Pálavu. Takový pohled se naskytne těm, kdo vystoupají všech 150 schodů a dostanou se tak do výšky dvaatřiceti metrů na ochoz radniční věže v Hodoníně. Kromě panoramatického pohledu si však zájemci vychutnají i raritu, kterou má jen málokterý městský úřad. Zvonkohru. 

Sokol v Lužicích má 110 let. Sází i na nové sporty

Lužice /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Rok 1908 se zapsal do dějin Lužic tučným písmem. Místní totiž před sto deseti lety měli novou budovu základní školy a založili v obci tělovýchovnou jednotu Sokol. Druhému výročí se věnovala nedělní slavností akademie. „Generace sokolů, kteří obnovili činnost lužické organizace v roce 1996, se zasloužila o vrácení majetku i zmapování dějin Sokola v Lužicích. Zajišťovali bohatou činnost i náročné opravy sokolovny,“ připomíná současný starosta nejstaršího spolku v třítisícové obci Miloš Kadala, který je sokolem už více než dvacet let.

Hodonínsko oslaví Den matek. Mažoretkami i operetou

Hodonínsko – Dnem matek se vzdává pocta všem matkám a mateřství obecně. Slaví se po celém světě, i když v obměnách – vychází totiž z různých tradic. V Československu se začal tento svátek slavit v roce 1923.

V neděli otevřou nad Mutěnicemi rozhlednu

Mutěnice – Mutěničtí v neděli o půl třetí odpoledne slavnostně otevřou rozhlednu Vyšicku. Požehnat jí má farář František Putna. Rozhledna bude otevřená celoročně denně a řídí se provozním řádem, který je umístěn u vstupu na věž.

Ornitologové upravili stěnu, kterou vlhám v Čejkovicích poškodil vandal

Čejkovice – Mohou zpět. Řeč je o vlhách pestrých, kterým ornitologové v Čejkovicích upravili hnízdící stěnu. Zásah se stal nutným poté, co stěnu loni poškodil montážní pěnou dosud neznámý vandal.

Hodonínské mažoretky chtějí postavit obří leporelo. Mají už přes tisíc obrázků

Hodonín /CO SOUSED, TO REKORDMAN/ - Nejpočetnější mažoretková rodina, šest set mažoretek s balonovými srdíčky, píšťalkami nebo s bublifuky, tančící na skladbu Mýdlový princ Václava Neckáře. To je jen malý výčet z pokořených rekordů souboru Hodonínských mažoretek.

SLOVÁCKO: Chybějící svědci, zašité hranice i příprava na volby

Hodonín – Desítky řidičů se na Hodonínsku dostávají do problémů poté, co jim někdo nabourá auto a ujede. Lidé bez havarijního pojištění si musí škodu zaplatit sami. Policisté se snaží oslovovat svědky, většinou ale bez úspěchu. Týdeník Slovácko problému věnuje hlavní téma nově připraveného vydání, které bude na stáncích a ve schránkách ve středu ráno.

Nedvěd přijel podpořit hodonínský fotbal. Při exhibici se uvedl gólem i kartou

Hodonín /FOTOGALERIE/– Někam se nedostane za celý život, do Hodonína však znovu zavítal po šesti letech. V roce 2012 držitel Zlatého míče Pavel Nedvěd při vlastní benefici slavil na stadionu U Červených domků čtyřicáté narozeniny, v sobotu se viceprezident Juventusu s bývalými reprezentačními parťáky a kamarády zúčastnil oslav výročí sta let třetiligového klubu a křtu nové umělé trávy.

Hodonínská topka jedná o předvolební koalici. Lídrem bude Vytrhlík

Hodonín - Před necelými čtyřmi lety kandidátům za TOP 09 jen těsně unikl zisk mandátu v hodonínském zastupitelstvu.

Pobyt v hodonínské nemocnici zpříjemní lidem četba. Knihu si půjčí z knihobudky

Hodonín /FOTOGALERIE/– Pacienti, zdravotníci i hosté mají možnost od čtvrtku vidět v areálu hodonínské nemocnice dvě novinky. První je knihobudka. „Tu iniciovala ředitelka zdejší městské knihovny Hana Šimonová, která přispěla vyřazenými knihami,“ uvedla ředitelka nemocnice Věra Dostálová.

V Prušánkách pokřtí nový dokument o nářečí. Premiéru má v neděli

Prušánky – Prušánky v nářečí je název dokumentu, jehož cílem bylo zachytit osobitou řeč v Podluží, kam Prušánky patří. „Náš podlužácký dialekt je založený hlavně na hlásce U, která ve slovech nahrazuje L, takže například místo slovesa stalo se, řekneme stauo se,“ uvedl příklad starosta obce Lubomír Zahradník, který na dokumentu rovněž spolupracoval.

Brno bude patřit Majálesu. Do Hodonína dorazí fotbalista Nedvěd

Brno /TIPY NA VÍKEND/ – Hudba, tanec a květiny o víkendu po roce ovládnou brněnské ulice. Desítky tisíc lidí, především studentů, se chystají na sobotní Majáles. Připravené jsou pro ně dvě desítky kapel i program jednotlivých univerzit.

Piráti půjdou do voleb v koalici, Okamurovci sami. Výběr bude z více kandidátek

Hodonín – Zhruba dvacet tisíc hodonínských voličů bude mít na podzim pestrý výběr. O jejich hlasy se budou ucházet politici z více kandidátek než před čtyřmi roky.

Fotbalový klub oslaví stoleté výročí s Nedvědem a hvězdami stříbrného Eura

Hodonín – Nejlepší fotbalista Evropy roku 2003. Nejlepší český fotbalista minulé generace vůbec. Viceprezident slavného Juventusu Turín. Pavel Nedvěd bude hlavní hvězda oslav, které se v sobotu konají v Hodoníně na stadionu U Červených domků, kde si lidé připomenou sto let tamního fotbalu.

Šetřeme na zastupitelích, vyzývá starosta Hodonína Lúčka k úsporám

Hodonínsko – S velkou změnou počtu zastupitelů přišel na zasedání městské rady dosluhující nestranický starosta Hodonína Milan Lúčka. Nový zastupitelský sbor by podle něj po volbách měl mít až o šest členů méně, tedy pětadvacet. „Důvody nejsou politické, ale ekonomické. Jde mi o úspory. Daleko větší města než Hodonín nemají takové množství zastupitelů jako my,“ řekl Lúčka.

SLOVÁCKO: Vstřícnost v nemocnici, cenné nářečí nebo ochutnávka ve vinicích

Hodonínsko – O vstřícnosti personálu. O krvi. I o pomoci okolních obcí. Nejen o tom je velký rozhovor s ředitelkou nemocnice v Hodoníně Věrou Dostálovou. Lidé si jej přečtou v nově připraveném vydání týdeníku Slovácko. Výjimečně bude čtenářům k dispozici až ve středu ráno, v úterý totiž vzhledem ke státnímu svátku noviny nevycházejí.

Park u gymnázia bude v novém, navzdory úřednímu zdržení

Kyjov – Novou podobu dostává menší park před gymnáziem v Kyjově na Hodonínsku. Navzdory krátkému zdržení kvůli  administrativnímu nedorozumění budou práce hotové do poloviny června. Poté se stanou součástí oslav výročí 120 let od vzniku školy. Projekt se setkal i s kritikou. Některým lidem se nelíbí například vykácení stromů.

Kulatá sezona. Lodě znovu vplují do komor Baťova kanálu. Po osmdesáté

Jižní Morava – Nezvykle brzy se otevřely plavební komory Baťova kanálu. První lodě jimi mohly proplout už v pátek před slavnostním prvomájovým zahájením sezony. Navíc budou v provozu dnes i zítra. „Rozsáhlou opravu opevnění jsme provedli v rekordně krátké době, aby se nedotkla další plavební sezony a současně respektovali podmínky umožňující práce v chráněném území,“ upozornil generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Václav Gargulák.

Letní výdělek. Studenti se začnou hlásit o „zelené město“

Hodonín – Od úvodního květnového dne se mohou studenti ve věku od šestnácti do devatenácti let hlásit o brigádu v Hodoníně. Tradiční nabídka s názvem Studentské zelené město je k mání už po dvaadvacáté.

Dělníci zateplují vrátnici, náklady se blíží ke třem milionům korun

Hodonín – Rušno je v těchto dnech na vrátnici hodonínské nemocnice. Dělníci hlavní vstup upravují, zcela hotovo mají mít v červnu. Celkové náklady se blíží ke třem milionům korun, třetinu pokryje státní dotace, zbytek přiteče z rozpočtu Jihomoravského kraje. Pracovníci zateplují budovu včetně střechy.

Ženy za jeřábem? Bez problémů, dokazují závěry genderových auditů

Jižní Morava - Ženy za volanty autobusů méně ovlivňují emoce, jezdí bezpečněji a projedou méně nafty. U nových výrobních strojů jsou důkladnější než jejich mužští kolegové. Mohou ovládat i jeřáby.

Vodohospodáři čistí koryto Prušánky. Část břehů vydláždí kvůli povodním

Dolní Bojanovice – Bezpečnější koryto a rychlejší průtok. Taková změna čeká tok Prušánka v Dolních Bojanovicích.

Hodonínští žáci dostanou příští pondělí volno. Školy čeká úklid nebo dezinfekce

Hodonín - Až čtyři dny volna v kuse si mohou užít žáci všech hodonínských základních škol. Městští radní v úterý potvrdili vyhlášení volného dne na pondělí 7. května.

Chrání ohrožené želvy. Hodonínská zooložka pomohla v Indonésii chytit pytláky

Hodonín – Zooložka hodonínské zoo Hana Svobodová přispěla k dopadení pytláků v Indonésii. Gang se v zemi zaměřil na vejce kriticky ohrožených karet obrovských.  

V Čejkovicích sází nové stromy. U kostela zpříjemní cyklistům cestu altán

Čejkovice - Poslední úpravy a bude hotovo. Podle starosty do čtrnácti dnů. Řeč je o výsadbě nových stromů a terénních úpravách v Čejkovicích. Projekt se týká ulic Wurmova, Úzká a Okružní. „Máme už i základy chodníků, pak zasadíme keře a trávník,“ informoval starosta Čejkovic Pavel Novotný.

Deset tisíc aut denně. Obce lobují za dálnici

Jižní Morava – V průměru jedna obec za den se připojuje k memorandu s cílem urychlení výstavby dálnice D55 na jižní Moravě. Na Zlínsku se má pokračovat v pracích už v létě u Otrokovic. Na Břeclavsku a Hodonínsku na nynější I/55 ale doprava houstne a intenzita přesahuje deset tisíc aut denně. „Čím dřív bude nová rychlostní silnice a v obci ubude projíždějících aut, tím líp,“ řekl například Petr Zezula z Petrova na Hodonínsku.

Dobrodružství mezi kmeny stromů. U hodonínské zoo vzniká 3D bludiště

Hodonín – Zatím to někomu může připomínat velká hnízda. Nestaví je tam ptáci, ale pracovníci tvořící prostor pro zážitky. Na stromech u hodonínské zoologické zahrady nyní vzniká 3D bludiště za sedm milionů korun. V jihomoravském příhraničí jde o unikát. „Očekáváme příchod hlavně rodin s dětmi. Zkusit to může každý od tří let,“ oznámil spolumajitel Petr Ševčík.

U místo L. Film mapuje nářečí z Prušánek

Prušánky - Nářečí z oblastí Slovácka se rychle vytrácí. A právě to byl důvod k natočení dokumentu Prušánky v nářečí. Cílem bylo zachytit osobitou řeč v Podluží, kam právě obec na Hodonínsku spadá. „Náš podlužácký dialekt je založený hlavně na hlásce U, která ve slovech nahrazuje L, takže například místo slovesa stalo se, řekneme stauo se,“ uvedl příklad starosta obce Lubomír Zahradník, který na dokumentu spolupracoval.

Na návštěvníky otevřených sklepů v Mutěnicích dohlédnou i živé sochy

Mutěnice – Tramín červený výběr z bobulí a Veltlínské zelené slámové. To jsou vína, která v roce 2008 vybrala komise evropských sommelierů, aby se podávala v Bruselu při předsednictví České republiky v Radě unie. Takovým úspěchem se může pyšnit Petr Mokruša, vinař z Mutěnic, jehož víno budou moci ochutnat i návštěvníci letošního Dne otevřených sklepů v Mutěnicích. „K ochutnání lidem nabídneme celkem osm vzorků. Mezi nimi bude například Pálava, Merlot rosé, Hibernal či Solaris,“ doplnil Mokruša.

Vinařské infocentrum U Drobečka? Většina mutěnických zastupitelů je proti

Mutěnice – Jedné z největších vinařských obcí na Hodonínsku s pětistovkou vinných sklípků a tisícovkou vinohradníků chybí vinařské informační centrum. O umístění v úterý večer jednali zastupitelé více než tříapůltisícových Mutěnic.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT