VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: KYJOV

Kyjov je město v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji. Město Kyjov se nachází asi 35 km západně od města Uherské Hradiště v okrese Hodonín na řece Kyjovka. Na sever od města je pohoří Chřiby. Město Kyjov se skládá ze čtyř místních částí - Kyjov, Boršov, Bohuslavice a Nětčice. Historické jádro města je městskou památkovou zónou.

V první písemné zmínce z roku 1126 se připomíná jako trhová ves, která byla darována klášteru Hradiště u Olomouce. V roce 1548 se vykoupilo z poddanství a bylo povýšeno na královské město. V husitském období se město hlásilo k utrakvismu a roku 1431 ho dobyl rakouský markrabě Albrecht II. Habsburský, který zde nechal popravit mnoho zajatců. Během 17. století několikrát zničeno nájezdy, požáry a také postihnuto morem. Kyjov je v současné době centrem folklorního regionu Dolňácka, ve kterém se lidové tradice dochovaly takřka v původním stavu. Život na Kyjovsku je promítnut i do největší slavnosti regionu Slováckého roku. Tento festival se pořádá pravidelně ve čtyřletém cyklu již od ro

Podvodník má netradiční historku. Prodává rukavice, které si nikdo neobjednal

Kyjov – Na prodeji ochranných rukavic si založil svou podvodnou živnost padesátiletý muž, kterého vyšetřují policisté v Kyjově. Naposledy svůj trik zkusil v jednom z tamních barů. Kriminalisté hledají další oběti podvodníka.

Tradiční široká koalice v Kyjově může mít dalšího člena

Kyjov – Estrádní sál v Kyjově se stane v 22. října dějištěm ustavujícího zasedání městského zastupitelstva. Starosta a lídr vítězné Sedmadvacítky nezávislých František Lukl nechal v pátek vyvěsit pozvánku na úřední desku. „Opět jsme o jeden mandát posílili na čtyřiačtyřicet procent. Je to pro nás zpětná vazba, že práci pro práci, kterou vykonáváme pro občany, neděláme špatně,“ řekl Lukl, který je starostou od roku 2005.

V Kyjově zasedl první Studentský parlament

Kyjov - Žáci a studenti středních a základních škol v Kyjově na Hodonínsku v minulém týdnu zasedli na historicky prvním zasedání Studentského parlamentu. Fungovat bude jako poradní orgán města. Mladí lidé tak mají možnost přispívat svými návrhy na zlepšení chodu města. „Členové parlamentu si současně osahají principy demokracie, schopnost prosazovat své názory a přitom naslouchat myšlenkám druhých,“ uvedl mluvčí města Filip Zdražil.

Hornictví v Hovoranech připomíná starý hunt

Hovorany – Hornický vozík i s podstavcem nově stojí u cyklostezky pod bývalým Dolem Obránců míru II mezi Hovorany a Šardicemi na Hodonínsku. Pomník připomíná těžbu lignitu v Hovoranech. „Je to krásná památka na hornické řemeslo,“ uvedl bývalý horník z Hovoran Ladislav Kosič.

Nová městská rada ve Vracově? Určitě bez občanských demokratů

Vracov - Jaromíra Repíka před měsícem ocenil prezident jako Nejlepšího starostu čtyřletí za jižní Moravu. Důvěru získal ve Vracově i ve volbách. Jeho Sdružení nezávislých kandidátů obdrželo téměř čtyřicet procent hlasů. „Těší mě úspěch, ale pro vedení města je zapotřebí osm z patnácti zastupitelů. Naše výrazné zisky hlasů ale volební systém nezohlednil,“ posteskl si předák SNK.

Šampion prestižní Flory? Vřesovická hruškovice. Pochází ze tří odrůd z roku 2014

Olomouc, Vřesovice - Hruškovice z Vřesovic od Miroslava Vaculíka se pevně usadila na trůnu Grand Prix ovocných destilátů na Flora koštu v Olomouci.

Muž a žena skončili v bezvědomí. Zřejmě se nadýchali oxidu uhelnatého

Kyjov, Bohuslavice – Hasiči a záchranáři zasahovali v neděli po deváté hodině ráno v domě v místní části Kyjova Bohuslavicích. Dva lidé se tam podle prvotních informací nadýchali oxidu uhelnatého.

Opilého sólistu oživila sprcha a káva, vzpomíná kapelník stoletých Skoroňáků

Skoronice - Dosáhli úspěchů i v zahraničí a jsou staří jako republika sama. Slovácká dechová hudba Skoroňáci ze Skoronic u Kyjova na Hodonínsku letos slaví sté výročí založení. Při této příležitosti se o nich pro Deník Rovnost rozpovídal současný kapelník Petr Mikliš.

Pro těžce zraněnou letěl vrtulník

Kyjovsko - S těžce zraněnou řidičkou letěl v úterý ráno vrtulník do nemocnice v Brně. „Jde o devětatřicetiletou ženu, která jela s červeným Renaultem Thalia a mezi Kyjovem a Kostelcem havarovala. Zjišťujeme, co bylo příčinou, a jak k dopravní nehodě došlo,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

OBRAZEM: Praotec Čech se zastavil v Bukovanech

Bukovany /FOTOGALERIE/ - Stovky diváků přihlížely slavnostnímu odhalení prvních čtyř soch u Bukovanského mlýna na Kyjovsku. Iniciátorem a mecenášem je místní podnikatel Josef Kouřil. Osmdesát pískovcových soch hodlá v průběhu pěti let umísťovat do stromořadí sto šedesáti lip s příhodným názvem Cesta českých panovníků v Aleji vzpomínek.

Kvalitní péče? Kyjovská nemocnice získala certifikát, patří k nejlepším

Kyjov - Kyjovští zdravotníci se stali absolutními vítězi projektu České společnosti pro akreditaci ve zdravotnictví Kvalitní a bezpečná nemocnice 2018. „Zdravotnické zařízení poskytuje kvalitní a bezpečnou zdravotní péči,“ stojí na certifikátu podepsaném tento týden v Praze jednatelkou společnosti Renatou Podstatovou.

Nová kruhová křižovatka v Kyjově je už průjezdná

Kyjov - Nová kruhová křižovatka se otevřela v Kyjově pod vlkošským kopcem ve středu odpoledne. Stavbu zhruba za sedmnáct milionů korun platilo především republikové Ředitelství silnic a dálnic, křižovatka totiž usnadňuje provoz na státní silnici 54 spojující Brno se slovenským Novým Mestom nad Váhom.

Vřesovičtí turisté po sedmnácté pořádají tradiční výšlap. Začíná v sobotu ráno

Vřesovice - Vřesovický výšlap Za krásami podzimu pořádá už po sedmnácté Klub českých turistů ve Vřesovicích. Ti, kteří chtějí vyrazit na některou ze tří tras pro pěší nebo třicetikilometrovou pouť na kole, se mohou přihlásit v sobotu od 8.00 do 12.00 v tamní Ozdravovně U Sirotků.

Kyjov hlásí rekord. Oživla největší česká vlajka

Kyjov /FOTOGALERIE/ - Dvojnásobný rekord vytvořili děti i dospělí v Kyjově. Z nafukovacích balónků udělali největší státní vlajku v České republice. Rekordní byla jak v rozměrech 31x26 metrů, tak v počtu účastníků, kterých se zapojilo 2550.

AKTUALIZOVÁNO

Předjížděl přes zákaz kolonu aut. Motorkář i spolujezdec jsou po nehodě zranění

Žádovice /FOTOGALERIE/ - Ke srážce osobního auta a motocyklu spěchali ve středu před sedmou hodinou večerní záchranáři do Žádovic. „Na místě jsou dvě zraněné osoby, pomáháme záchranářům s ošetřením osob a s transportem do sanitky. Zasypáváme uniklé provozní kapaliny sorbentem a budeme uklízet vozovku,“ hlásili hasiči krátce po nehodě.

Popeláři nezvládli zatáčku. Auto převrátili na střechu

Nechvalín /FOTOGALERIE/ – Na silnici mezi Nechvalínem a Lovčicemi havaroval v úterý po třinácté hodině popelářský vůz. Mnohatunový kolos skončil v příkopě převrácený na střechu.

Vyrábí vlastní lanýže s whisky nebo chilli. Za čokoládu získala cukrářka medaili

Čejč - Vystudovala ekonomickou školu, přesto se živí výrobou čokoládových lanýžů a dezertů. Jitka Herůfková z Čejče na Hodonínsku se pro Deník Rovnost rozpovídala o svém sladkém povolání, se kterým jí pomáhá i rodina.

Auto zezadu narazilo do stojícího kamionu. Při nehodě se zranili dva lidé

Bzenec – Srážku osobního auta s nákladním mohli vidět kolemjdoucí v pátek ráno v bzenecké Zámecké ulici. „Řidič osobního auta podle všeho narazil do stojícího kamionu,“ upřesnila policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Starostu Repíka ocenili na Pražském hradě

Praha, Vracov – Ve Španělském sále Pražského hradu převzal za účasti prezidenta Miloše Zemana a celé vlády cenu Nejlepšího starosty 2014 až 2018 za Jihomoravský kraj Jaromír Repík z Vracova. Soutěž uspořádal podruhé republikový Svaz měst a obcí.

Jízda králů obnovuje paměť dědiny. Šimona s růží v ústech doprovázelo 26 koní

Skoronice /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Hýlom, hálom! Tedy volám, volám. Upozorňuje vyvolávač Jan Holcman. Jediná Jízda králů v Jihomoravském kraji tak začíná. Do Skoronic na Hodonínsku se vrací po pěti letech. „Že pijeme bílé víno, to ví každý z nás. Pijem však i červený, to ostane v nás,“ prohlašuje další vyvolávač.

Kyjov jinak. S koncertem v mlékárně a temným bytem

Kyjov - Pobavit se a vylepšit sousedské vztahy. To je cílem netradiční akce, kterou připravují v Kyjově na Hodonínsku. Pod názvem Zažít Kyjov jinak mohou návštěvníci poznat město jako nikdy před tím. Ožijí totiž místa, kde se dosud žádné kulturní akce nekonaly. „Myšlenka na tento typ akce vznikla v Praze. A protože měla úspěch, tak se rozšířila po celé republice,“ uvedla členka koordinačního týmu Zuzana Šrahůlková.

S polibky vyrazil Vaněk na cestu kolem světa. Na motocyklu

Vacenovice /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Polibky od milované ženy, hudba, zpěv a také hřmot motorek. Tak vypadal odjezd Michala Vaňka. Třicetiletý dobrodruh z Vacenovic na Hodonínsku v sobotu před polednem vyrazil na motocyklu značky Honda na cestu kolem světa. „Pojedeme s Michalem po rakouské hranice,“ sděluje u nastartovaného stroje Robert Polách.

Nové koupaliště za 160 milionů propojí s parkem. Podobu ovlivní lidé při debatě

Kyjov – Nový krytý bazén, sportovní atrakce a přímé spojení s parkem. I tak by mohlo vypadat nové koupaliště v Kyjově za 160 milionů korun. Možnost ovlivnit jeho podobu budou mít obyvatelé už toto pondělí při debatě se starostou v areálu současné plovárny. „Stávající je na konci životnosti. Provozovatelé každý rok řeší technické obtíže, jejichž náprava stojí peníze a problém odstraní jen krátkodobě,“ vysvětlil Filip Zdražil, mluvčí kyjovské radnice.

Mezi Kyjovem a Nesovicemi mají skončit dva přejezdy

Kyjovsko - Dva železniční přejezdy možná zmizí z trati mezi Kyjovem a Nesovicemi. „Prověřujeme možnosti zrušení dalších přejezdů s různým způsobem náhrady nebo jejich ponechání ve stávající poloze s novým přejezdovým zabezpečovacím zařízením,“ informovala v pondělí mluvčí Správy železniční dopravní cesty Radka Pistoriusová.

Důchodci z Kyjova získají nové hřiště. Zahrají si tam i kuželky

Kyjov - Rozpohybovat důchodce i postižené a zpříjemnit jim dlouhé chvíle různými aktivitami. S takovým nápadem přišli zaměstnanci Domu s pečovatelskou službou v Kyjově na Hodonínsku.

Víc než sto let starý Maxwell i Jawa Robot. Veterány ozdobily kyjovské náměstí

Kyjov, Slovácko /VIDEO/ – Ford A z roku 1929 vyrobený v Kanadě, Rover 12 z posledního roku druhé světové války, o sedm let starší Tatra 97 nebo více než sto let starý Maxwell. Dále aerovky nebo obletovaná replika janovské Dory 1906. To jen část vozů, které lidé v sobotu viděli projíždět Moravským Slováckem.

Železniční trať v Kyjově přitahuje sebevrahy. Vlak tam ráno srazil a zabil ženu

Kyjov – Brzy v neděli ráno skončil na kolejích život neznámé ženy v kyjovské místní části Bohuslavice. „Byla sražená žena, na místě zemřela. Případ šetříme jako sebevraždu,“ sdělil policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Z Hovoran do Šardic chce petice cyklopruhy. Podle silničářů je to problém

Hovorany, Šardice - Proti rozšíření silnice II/422 spojenému s její opravou podali petici s 250 podpisy obyvatelé Hovoran a Šardic na Hodonínsku. Přejí si, aby byla rozšířená na osm a půl metru namísto plánovaných sedmi. To by umožnilo přidat cyklopruhy. „Chceme stejné možnosti jako v Břeclavi, kde jsou cyklopruhy po celé délce vozovky. Obáváme se, že se tu doprava pro cyklisty značně zhorší,“ řekl jeden z tvůrců petice Jan Kuchyňka.

Horničtí důchodci chtějí své muzeum i pietní místo

Hovorany - O zřízení hornického muzea usiluje hovoranský Spolek hornických důchodců. V dřívějších letech byly totiž Hovorany na Hodonínsku vyhlášenou hornickou obcí. „Bývalí horníci se scházejí dodnes. Dodržujeme i různé hornické tradice,“ uvedl předseda spolku Ladislav Kosič.

Kyjovský hokejbalový klub slaví. Jeho odchovanci jsou mistry světa

Kyjov /FOTOGALERIE/ - Kyjovští hokejbaloví odchovanci dobyli svět. Matěj Fraňo, Lukáš Toman a Tereza Ištoková dosáhli obrovského úspěchu s reprezentací České republiky na nedávném Mistrovství světa juniorů v hokejbale, které se uskutečnilo v kanadském St. John’s.

Po BMW a octavii zabavili mladíkovi policisté i passata

Kyjov – Už potřetí zabavili policisté auto jednadvacetiletému mladíku. Naposledy po páteční kontrole v Kyjově, kde seděl za volantem Volkswagenu Passat.

Chovatelé lákají na největší a nejpestřejší výstavu zvířat do Kyjova

Kyjov /FOTOGALERIE/ – Oblíbené ukázky králičího hop, téměř šest set zvířat od skoro stovky vystavovatelů. „Tímto číslem se řadí mezi největší a nejpestřejší výstavy v historii kyjovských chovatelů,“ upozornil Jiří Rovenský, předseda Českého svazu chovatelů v Kyjově.

Podvodník vylákal od ženy přes 200 tisíc korun. Seznámili se spolu přes Facebook

Kyjovsko – Policie ve čtvrtek informovala o případu z Kyjovska, kde se žena stala obětí internetového podvodu. „Přišla o téměř dvě stě tisíc korun,“ upozornila policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Kyjovští úředníci tančí s vozíčkáři. Bez odměny, za dva dny náhradního volna

Kyjov – Zaměstnanci kyjovské radnice se rozhodli dobrovolně zpříjemnit všední dny důchodcům z Centra služeb pro seniory v Kyjově na Hodonínsku. „Radnice se rozhodla, že chce podniknout nějaký projekt, který pomůže lidem, ať už v sociální, či kulturní oblasti. Toto je jeden z nich,“ informoval jeden z dobrovolníků a referent kyjovské radnice Adam Zálešák.

Vede luxusní hotel na Zanzibaru. Hezkým dětem tady malují bradavice, popisuje

Hovorany - Koho by to nebavilo. Jednoduchá a rychlá odpověď, kterou dává Lukáš Šinogl z Hovoran na Hodonínsku na otázku, zda je pro něj práce koníčkem. Každý den má totiž opojný výhled na oceán. Už dva roky vede luxusní hotel v africkém Zanzibaru.

Vadily mu výukové stereotypy, vytvořil unikátní slovník. Učí tematickými obrázky

Bzenec - Zavedené metody se mu jako učiteli angličtiny nezamlouvaly. Proto se rozhodl pohled na výuku jazyků radikálně změnit. Tomáš Bednář pocházející ze Bzence na Hodonínsku vytvořil se svojí britskou partnerkou Suzannah Gearing první takzvaný kontexto-vizuální slovník na světě.

Potřetí rozšíří alej života. Rodiče mohou zasadit dětem strom s krátkou citací

Kyjov – Rodiče, kteří čekají, nebo se jim nedávno narodilo dítě, budou mít opět příležitost své ratolesti zasadit strom opatřený krátkou citací v aleji života v Kyjově na Hodonínsku. Ta se bude již potřetí díky jejich příspěvkům rozšiřovat podél cyklostezky mezi Nětčicemi a Bohuslavicemi.

Nečekaný nález v muzeu: sonda objevila unikátné kachle

Kyjov /FOTOGALERIE/ – Dva šermíři bojující nad štítem, husitský jezdec s praporečníkem či korunovaný lev ve skoku. To jsou scény z unikátních kachlů, které objevili archeologové v centru Kyjova na Hodonínsku. Ukázala je sonda pod podlahou při stavebních pracích v tamním Vlastivědném muzeu.

Pamětní deskou vzdají hold padlým vojákům. V Hýslech

Hýsly - Hold vojákům padlým za první a druhé světové války se ke stému výročí vzniku Československé republiky rozhodla vzdát obec Hýsly. U současného památníku by měla vzniknout nová pamětní deska, která doplní informace o padlých.

Stavbu cyklostezky na Přívoz chtějí v Bzenci zahájit začátkem září

Bzenec – Cestující na kolech se ještě letos mají dočkat cyklostezky, která spojí Bzenec s Přívozem. Firmu, která novou bezpečnou spojnici postaví, má do konce měsíce na základě výběrového řízení schválit městští radní. „Chtěli bychom, aby na začátku září zahájila práce. Naší snahou je, abychom cyklostezku do konce roku vybudovali,“ řekl bzenecký starosta Pavel Čejka.

Prioritní investice kraje? Po vyškovské neurologii opraví kyjovskou gynekologii

Kyjov – Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek spolu s krajským radním pro zdravotnictví a bývalým místostarostou Břeclavi Milanem Vojtou v pondělí odpoledne v Kyjově vedením obcí ve spádové oblasti představili nového ředitele tamní nemocnice Lubomíra Wenzla.

Souboj s parným létem? V Kyjově pomůže mlžící sprcha

Kyjov – Do boje s horkými letními dny vyrazili v Kyjově. Na Masarykovo náměstí tento týden umístili mlžící sprchu, která má lidem posloužit jako osvěžení. Kovovou konstrukci zhotovili zaměstnanci Technických služeb Kyjov za patnáct set korun.

Rekonstrukci Habánského sklepa dokončí dřív

Vacenovice – Turisté by se mohli dočkat otevření výstavy v opraveném Habánském sklepě ve Vacenovicích na Hodonínsku už v polovině příštího roku. Přímo pod nohama zde návštěvníci uvidí pod zátěžovým sklem repliku unikátní vypalovací pece habánů, náboženské sekty, které sklep patřil.

Bzenec schválil úsekové měření rychlosti, chce tak chránit školu

Bzenec – Bezpečnost školáků a ukáznění řidičů si slibují zastupitelé Bzence, kteří odsouhlasili měření rychlosti na celém úseku od kasáren a nájezdu do ulice J. Baráka.

Dvě auta se střetla ve Vlkoši. Záchranáři ošetřili čtyři zraněné

Vlkoš /FOTOGALERIE/ – Vyprošťovat zaklíněné osoby museli hasiči po sobotní dopravní nehodě ve Vlkoši. Srazila se tam dvě auta.

Co to piješ? Vodu? Ta je drahá, říká vinař. Otevřeli sklepy v modrých zástěrách

Terezín - Jedinečnou příležitost ochutnat vína přímo ve vinných sklepech terezínských vinařů. Takové bylo lákadlo již třináctého ročníku otevřených sklepů v Terezíně.

Krajští radní v pondělí rozhodnou o novém řediteli kyjovské nemocnice

Kyjov - O tom, kdo bude řídit zhruba tisícovku zaměstnanců kyjovské nemocnice, rozhodnou v pondělí krajští radní. Mají totiž oznámit jméno nového ředitele. Už půl roku zdravotnické zařízení vede statutární zástupce.

Zahynula v Osvětimi. Teď jí v kraji vrátili čtyři pozemky

Bzenec - Matyldu M. více než sedmdesát let po její smrti označili úředníci jako majitelku čtyř pozemků na Hodonínsku. Rozhodli tak na základě archivních dokumentů. „Matylda a její dcera Františka M. zahynuly v osvětimských plynových komorách v roce 1944, stejná smrt čekala i na jejího manžela Arnošta,“ uvedl Slavomil Janov z hodonínské pobočky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Na kruhovém objezdu v Kyjově hořelo auto. Vzplál mu motor

Kyjov – Tři jednotky hasičů musely likvidovat požár osobního auta před čtvrteční osmou hodinou ranní na ulici Václava Bzeneckého v Kyjově.

Dvanáctimilionová obnova sídliště Zahradní počítá i s více parkovacími místy

Kyjov – Na nové chodníky a silnice, výměnu veřejného osvětlení nebo upravenou autobusovou zastávku se můžou těšit obyvatelé sídliště Zahradní v Kyjově na Hodonínsku.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT