VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: KYJOV

Kyjov je město v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji. Město Kyjov se nachází asi 35 km západně od města Uherské Hradiště v okrese Hodonín na řece Kyjovka. Na sever od města je pohoří Chřiby. Město Kyjov se skládá ze čtyř místních částí - Kyjov, Boršov, Bohuslavice a Nětčice. Historické jádro města je městskou památkovou zónou.

V první písemné zmínce z roku 1126 se připomíná jako trhová ves, která byla darována klášteru Hradiště u Olomouce. V roce 1548 se vykoupilo z poddanství a bylo povýšeno na královské město. V husitském období se město hlásilo k utrakvismu a roku 1431 ho dobyl rakouský markrabě Albrecht II. Habsburský, který zde nechal popravit mnoho zajatců. Během 17. století několikrát zničeno nájezdy, požáry a také postihnuto morem. Kyjov je v současné době centrem folklorního regionu Dolňácka, ve kterém se lidové tradice dochovaly takřka v původním stavu. Život na Kyjovsku je promítnut i do největší slavnosti regionu Slováckého roku. Tento festival se pořádá pravidelně ve čtyřletém cyklu již od ro

Horničtí důchodci chtějí své muzeum i pietní místo

Hovorany - O zřízení hornického muzea usiluje hovoranský Spolek hornických důchodců. V dřívějších letech byly totiž Hovorany na Hodonínsku vyhlášenou hornickou obcí. „Bývalí horníci se scházejí dodnes. Dodržujeme i různé hornické tradice,“ uvedl předseda spolku Ladislav Kosič.

Kyjovský hokejbalový klub slaví. Jeho odchovanci jsou mistry světa

Kyjov /FOTOGALERIE/ - Kyjovští hokejbaloví odchovanci dobyli svět. Matěj Fraňo, Lukáš Toman a Tereza Ištoková dosáhli obrovského úspěchu s reprezentací České republiky na nedávném Mistrovství světa juniorů v hokejbale, které se uskutečnilo v kanadském St. John’s.

Po BMW a octavii zabavili mladíkovi policisté i passata

Kyjov – Už potřetí zabavili policisté auto jednadvacetiletému mladíku. Naposledy po páteční kontrole v Kyjově, kde seděl za volantem Volkswagenu Passat.

Chovatelé lákají na největší a nejpestřejší výstavu zvířat do Kyjova

Kyjov /FOTOGALERIE/ – Oblíbené ukázky králičího hop, téměř šest set zvířat od skoro stovky vystavovatelů. „Tímto číslem se řadí mezi největší a nejpestřejší výstavy v historii kyjovských chovatelů,“ upozornil Jiří Rovenský, předseda Českého svazu chovatelů v Kyjově.

Podvodník vylákal od ženy přes 200 tisíc korun. Seznámili se spolu přes Facebook

Kyjovsko – Policie ve čtvrtek informovala o případu z Kyjovska, kde se žena stala obětí internetového podvodu. „Přišla o téměř dvě stě tisíc korun,“ upozornila policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Kyjovští úředníci tančí s vozíčkáři. Bez odměny, za dva dny náhradního volna

Kyjov – Zaměstnanci kyjovské radnice se rozhodli dobrovolně zpříjemnit všední dny důchodcům z Centra služeb pro seniory v Kyjově na Hodonínsku. „Radnice se rozhodla, že chce podniknout nějaký projekt, který pomůže lidem, ať už v sociální, či kulturní oblasti. Toto je jeden z nich,“ informoval jeden z dobrovolníků a referent kyjovské radnice Adam Zálešák.

Vede luxusní hotel na Zanzibaru. Hezkým dětem tady malují bradavice, popisuje

Hovorany - Koho by to nebavilo. Jednoduchá a rychlá odpověď, kterou dává Lukáš Šinogl z Hovoran na Hodonínsku na otázku, zda je pro něj práce koníčkem. Každý den má totiž opojný výhled na oceán. Už dva roky vede luxusní hotel v africkém Zanzibaru.

Vadily mu výukové stereotypy, vytvořil unikátní slovník. Učí tematickými obrázky

Bzenec - Zavedené metody se mu jako učiteli angličtiny nezamlouvaly. Proto se rozhodl pohled na výuku jazyků radikálně změnit. Tomáš Bednář pocházející ze Bzence na Hodonínsku vytvořil se svojí britskou partnerkou Suzannah Gearing první takzvaný kontexto-vizuální slovník na světě.

Potřetí rozšíří alej života. Rodiče mohou zasadit dětem strom s krátkou citací

Kyjov – Rodiče, kteří čekají, nebo se jim nedávno narodilo dítě, budou mít opět příležitost své ratolesti zasadit strom opatřený krátkou citací v aleji života v Kyjově na Hodonínsku. Ta se bude již potřetí díky jejich příspěvkům rozšiřovat podél cyklostezky mezi Nětčicemi a Bohuslavicemi.

Nečekaný nález v muzeu: sonda objevila unikátné kachle

Kyjov /FOTOGALERIE/ – Dva šermíři bojující nad štítem, husitský jezdec s praporečníkem či korunovaný lev ve skoku. To jsou scény z unikátních kachlů, které objevili archeologové v centru Kyjova na Hodonínsku. Ukázala je sonda pod podlahou při stavebních pracích v tamním Vlastivědném muzeu.

Pamětní deskou vzdají hold padlým vojákům. V Hýslech

Hýsly - Hold vojákům padlým za první a druhé světové války se ke stému výročí vzniku Československé republiky rozhodla vzdát obec Hýsly. U současného památníku by měla vzniknout nová pamětní deska, která doplní informace o padlých.

Stavbu cyklostezky na Přívoz chtějí v Bzenci zahájit začátkem září

Bzenec – Cestující na kolech se ještě letos mají dočkat cyklostezky, která spojí Bzenec s Přívozem. Firmu, která novou bezpečnou spojnici postaví, má do konce měsíce na základě výběrového řízení schválit městští radní. „Chtěli bychom, aby na začátku září zahájila práce. Naší snahou je, abychom cyklostezku do konce roku vybudovali,“ řekl bzenecký starosta Pavel Čejka.

Prioritní investice kraje? Po vyškovské neurologii opraví kyjovskou gynekologii

Kyjov – Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek spolu s krajským radním pro zdravotnictví a bývalým místostarostou Břeclavi Milanem Vojtou v pondělí odpoledne v Kyjově vedením obcí ve spádové oblasti představili nového ředitele tamní nemocnice Lubomíra Wenzla.

Souboj s parným létem? V Kyjově pomůže mlžící sprcha

Kyjov – Do boje s horkými letními dny vyrazili v Kyjově. Na Masarykovo náměstí tento týden umístili mlžící sprchu, která má lidem posloužit jako osvěžení. Kovovou konstrukci zhotovili zaměstnanci Technických služeb Kyjov za patnáct set korun.

Rekonstrukci Habánského sklepa dokončí dřív

Vacenovice – Turisté by se mohli dočkat otevření výstavy v opraveném Habánském sklepě ve Vacenovicích na Hodonínsku už v polovině příštího roku. Přímo pod nohama zde návštěvníci uvidí pod zátěžovým sklem repliku unikátní vypalovací pece habánů, náboženské sekty, které sklep patřil.

Bzenec schválil úsekové měření rychlosti, chce tak chránit školu

Bzenec – Bezpečnost školáků a ukáznění řidičů si slibují zastupitelé Bzence, kteří odsouhlasili měření rychlosti na celém úseku od kasáren a nájezdu do ulice J. Baráka.

Dvě auta se střetla ve Vlkoši. Záchranáři ošetřili čtyři zraněné

Vlkoš /FOTOGALERIE/ – Vyprošťovat zaklíněné osoby museli hasiči po sobotní dopravní nehodě ve Vlkoši. Srazila se tam dvě auta.

Co to piješ? Vodu? Ta je drahá, říká vinař. Otevřeli sklepy v modrých zástěrách

Terezín - Jedinečnou příležitost ochutnat vína přímo ve vinných sklepech terezínských vinařů. Takové bylo lákadlo již třináctého ročníku otevřených sklepů v Terezíně.

Krajští radní v pondělí rozhodnou o novém řediteli kyjovské nemocnice

Kyjov - O tom, kdo bude řídit zhruba tisícovku zaměstnanců kyjovské nemocnice, rozhodnou v pondělí krajští radní. Mají totiž oznámit jméno nového ředitele. Už půl roku zdravotnické zařízení vede statutární zástupce.

Zahynula v Osvětimi. Teď jí v kraji vrátili čtyři pozemky

Bzenec - Matyldu M. více než sedmdesát let po její smrti označili úředníci jako majitelku čtyř pozemků na Hodonínsku. Rozhodli tak na základě archivních dokumentů. „Matylda a její dcera Františka M. zahynuly v osvětimských plynových komorách v roce 1944, stejná smrt čekala i na jejího manžela Arnošta,“ uvedl Slavomil Janov z hodonínské pobočky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Na kruhovém objezdu v Kyjově hořelo auto. Vzplál mu motor

Kyjov – Tři jednotky hasičů musely likvidovat požár osobního auta před čtvrteční osmou hodinou ranní na ulici Václava Bzeneckého v Kyjově.

Dvanáctimilionová obnova sídliště Zahradní počítá i s více parkovacími místy

Kyjov – Na nové chodníky a silnice, výměnu veřejného osvětlení nebo upravenou autobusovou zastávku se můžou těšit obyvatelé sídliště Zahradní v Kyjově na Hodonínsku.  

AKTUALIZOVÁNO

Nehoda u Strážovic: mladý muž v bezvědomí má vážná zranění, ohrožují jeho život

Strážovice – Strážovice – Havárie osobního auta si vyžádala v neděli před sedmou ráno u Strážovic těžké zranění mladého muže. Ten zůstal po nehodě v bezvědomí.

Převrácený kamion se štěpkou už den blokuje silnici mezi Vlkošem a Kelčany

Vlkoš – Už téměř den komplikuje dopravu na silnici mezi Vlkošem a Kelčany nehoda nákladního auta. Kamion naložený štěpkou se totiž převrátil a vyklopil náklad mimo silnici.

Dva měsíce tréninku. A pokořili další rekord. Jedním tahem namalovali obří domky

Hovorany - Dva měsíce poctivého pilování a mohlo se jet naostro. David Ivičič a Roman Otáhal ze spolku Gynes z Hovoran na Hodonínsku vymysleli, zorganizovali a pokořili už druhý rekord s názvem Pohádka o domečku jedním tahem.

Hovoranští si postavili novou kapličku u vinných sklepů

Hovorany - Nová kaplička svatého Urbana vyrostla v hovoranské vinařské části Břehy Podkova. „S nápadem přišli hovoranští vinaři a obec je v tom podpořila,“ uvedl místostarosta obce František Kučera.

Hurá k vodě: v pátek se lidem otevře kyjovské koupaliště i bohuslavický biotop

Kyjov – Dříve než se ještě koncem května předpokládalo se otevře všem zájemců letní koupaliště v Kyjově i biotop v místní části Bohuslavice. „Stihli jsme vše připravit, takže v pátek zahájíme provoz. Vstupné zůstává stejné jako v minulých letech,“ informoval v úterý vedoucí střediska Vladimír Šimeček.

Fotbalisté Kyjova doma schytali výprask. Dubňany vyhrály 5:0

Kyjov - Dubňany v nedělním derby potvrdily roli favorita. Domácímu Kyjovu naložily pořádnou smršť gólů. Hosté na hřišti domácího Kyjova vyhrávali do poločasu už o čtyři branky. Nakonec fotbalisté Dubňan ze zápasu vyšli s výhrou 5:0.

Při nákupu přišla o věci za 16 tisíc korun. Policie žádá o pomoc při pátrání

Kyjov – Po dvojici žen, které v kyjovském Kauflandu podle všeho ukradly kabelku s cennostmi, pátrají policisté. Škoda je víc než šestnáct tisíc korun.

Na parkovišti u nemocnice najde místo 178 řidičů. Náklady? Přes čtyři miliony

Kyjov – V polovině jsou dělníci s rozšiřováním parkoviště u nemocnice v Kyjově. Díky modernizaci za čtyři a půl milionu korun najde místo k ponechání auta o pětapadesát řidičů více.

Mezi Chřiby a Ždánickým lesem vzniká nová cyklostezka. Hotová bude na podzim

Kyjov, Mouchnice – Téměř pět kilometrů nové cesty atraktivní krajinou mezi Chřiby a Ždánickým lesem nabídne turistům na kolech pohodlnou možnost, jak na pomezí Hodonínska a Vyškovska dojet ke kulturní památce Tvrziště nebo se zchladit v biotopu u Kyjova. Přípravné práce na nové cyklostezce mezi Bohuslavicemi a Mouchnicemi začaly.

Nová nádrž chrání Moravany před vodou i suchem

Moravany - Nová zadržovací nádrž na Čeložnickém potoce, která pojme téměř dvacet tisíc kubíků vody, chrání obec Moravany. Postavil ji státní podnik Lesy České republiky s podporou ministerstva zemědělství za více než čtyři miliony korun.

Bzenečtí pokřtili novou kapli. Nad městem se tyčí po více než sedmdesáti letech

Bzenec /FOTOGALERIE, VIDEO/- Prosluněné sobotní dopoledne, zpívající soubory a přes tři stovky zvědavých lidí mířících mezi vinicemi na vršek kopce Starý hrad ve Bzenci. Po více než sedmdesáti letech se totiž nad Bzencem tyčí dominanta města – znovuobnovená Kaple svatého Floriána a Šebestiána.

Kyjovská nemocnice plánuje půlmiliardovou investici. Do oprav porodního pavilonu

Kyjov - Generální opravy se zřejmě dočká gynekologicko-porodní pavilon nemocnice v Kyjově. Odhadované náklady, včetně vybavení, dosahují k půl miliardě korun.

V Hovoranech koštovali víno mezi vinohrady. Zazpívali mužáci, zahrála cimbálka

Hovorany /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Traduje se, že na polní cestě mezi Hovoranami a Karlínem nazývané Jezovítky kdysi stával jezuitský klášter. Podle pověsti v jeho sklepení jezuité schovávali zlato, stříbro a mnoho beček dobrého vína. Legenda slibuje, že pokud se někdy v Hovoranech neurodí ani jeden hrozen, Jezovítky se otevřou, největší sud praskne a poklad vyplaví.

Pod radnicí postaví habánskou pec. Připomene vyhnané obyvatele

Vacenovice, Sobotiště – Opravit a zpřístupnit památky po novokřtěncích, kteří přišli v šestnáctém století a udělat společné webové stránky. To je záměr dvou obcí, moravských Vacenovic a slovenského Sobotiště. „S přípravou projektu jsme začali už v roce 2010,“ uvedla vacenovická starostka Jana Bačíková.

Opraví zničenou zeď u zámku, do které naboural kamion. Z povinného ručení

Milotice - Barokní zámek v Miloticích na Hodonínsku loni obdivovalo rekordních téměř pětačtyřicet tisíc návštěvníků. Další zamířili na francouzskou zahradu nebo si užívali tamní atmosféry jako svatební hosté. Přesto má areál jednu vadu na kráse. Severní část rozpadající se ohradní zdi.

Z národní přírodní památky Váté písky vyškrtnou železniční stanici

Bzenec, Vracov – Když míří osobní vlak z Břeclavi do Přerova, vidí z něj cestující mezi Rohatcem a Moravským Pískem unikátní trávníky s paličkovcem šedavým. Pokud se tudy pak projdou, tak se mohou setkat i s kriticky ohroženými tesaříky nebo pavouky slíďáky pískomilnými.

Pitná voda poteče do 150 vinných sklepů. Vyřeší problém s vysychajícími studněmi

Milotice – Vinaři a návštěvníci areálu vinných sklepů Šidleny u Milotic se dočkají pitné vody z vodovodní sítě. V lokalitě se tak zvýší komfort pro uživatele a navíc se tam vypořádají s problémem vysychajících studní.

OBRAZEM: Vzpomínka na osvobození. Rudá armáda v Kyjově narazila na SS

Kyjov /FOTOGALERIE/ – Před třiasedmdesáti lety se lidé v těchto uniformách vzájemně zabíjeli. Teď jsou v přátelském hovoru. Nadšenci vojenské historie se v sobotu sešli v Kyjově, kde se konal program připomínající osvobození města na sklonku druhé světové války. Dopoledne rozbalila své stany Rudá armáda i německé jednotky včetně SS. Odpoledne se na náměstí uskutečnila bojová ukázka.

Kam na výlet? Turistům poradí nová aplikace kyjovského informačního centra

Kyjov – Speciální aplikaci Jupigo začalo využívat Informační centrum v Kyjově. „Funguje na bázi webových stránek, odkaz najdou turisté přímo na našich stránkách města,“ sdělila vedoucí informačního centra Dita Hojačová.

Z plánů v Bzenci škrtli cyklostezku i sběrný dvůr, náhradou je černá cesta

Bzenec – Byly v plánu, ale zastupitelé Bzence je na svém posledním zasedání škrtli. Řeč je o dvou dříve chystaných investicích, které se už neuskuteční.

Bzenečtí chtějí nový územní plán. Náklady šplhají k milionu

Bzenec – Nový územní plán nechají zpracovat představitelé Bzence. Že je potřebný, vzali oficiálně na vědomí zastupitelé na posledním zasedání, kde jeho pořízení následně i schválili. Hotový má být do dvou let.

Z chátrajícího domu v Sobůlkách vyrůstá muzeum

Sobůlky – Zřídit muzeum a ukázat dalším generacím, jak se v Sobůlkách na Hodonínsku bydlelo v minulosti. To je hlavní důvod, proč zastupitelé obce u Kyjova historický dům z roku 1813 po smrti majitele Josefa Šmída odkoupili. „Tak starou budovu dnes už skoro nikde nenajdete. Navíc Josef Šmíd měl pouze neteř žijící až v Kralupech nad Vltavou, která dům chtěla prodat,“ informoval starosta obce Zdeněk Pantlík.

Fotbalisté Bzence doma úřadovali. Ždírci naložili pětku

Bzenec – Ačkoliv inkasovali jako první, nakonec fotbalisté Bzence proti Ždírci suverénně vyhráli. První poločas divizního zápasu ale nebyl podle představ domácích. Už v šesté minutě musel gólman Maňák lovit míč ze sítě. Po pauze však začali Bzenčané úřadovat. V devětačtyřicáté minutě srovnal Petr Kasala, který k výhře 5:1 přispěl celkově třemi góly. Hosté sice měli několik příležitostí, ale více než branku domácím vstřelit nedokázali. Pojistku Bzence vsítil v čtyřiaosmdesáté minutě David Šmahaj.

Fotbalisté Kyjova jdou kupředu. Ve dvou kolech dokázali porazit favority

Kyjov - Fotbalisté Kyjova bojují ze všech sil. Na podzim jim chybělo štěstí, teď se k nim přiklonilo. V neděli totiž dokázali porazit favorita z Břeclavska, a to třetí Lednici, kterou suverénně přehráli 3:0. Hosté se nezmohli ani jednou za devadesát minut na odpověď, a to ani po dvou stoprocentních šancích. Velký podíl na výhře Kyjova měl mladý útočník Lukáš Klimeš, jenž zaznamenal dvě branky.

Navigace žene zahraniční kamiony uzavírkou

Kyjov – V plném proudu jsou práce na kruhové křižovatce v Kyjově na silnici první třídy, odkud lidé vyráží na sousední Vlkoš či Milotice. S komplikacemi bojují především řidiči nákladních aut, zvláště ti ze zahraničí. „Největší problém je s cizími kamióny, které navigace zavede do Vrchlického ulice, která pro ně není uzpůsobená. Řidiče, kteří sem zabloudí, napomeneme a snažíme se je dostat co nejdříve pryč, aby se ulice úplně neucpala,“ přiblížil těžkosti velitel kyjovských strážníků Lubomír Plachý.

V bývalé milotické školce vznikne pět nových sociálních bytů

Milotice – Bývalá mateřská škola v Miloticích v ulici Rafanda se mění na nové sociální byty. „Budou určené pro lidi zejména v tíživé bytové situaci,“ uvedl milotický starosta Josef Levek.

Auto se řítilo Šardicemi i stodvacítkou. Rychlé řidiče teď zkrotí retardéry

Šardice – Na pozoru se budou mít řidiči, kteří v Šardicích pojedou okolo základní i mateřské školy nebo částí známou jako Zákostelí. Vedení obce tam plánuje zabudování zpomalovacích retardérů a vytvoření zón s maximální rychlostí třicet kilometrů za hodinu.

Na bývalou družku si vzala francouzskou hůl

Kyjovsko – Host do domu, francouzskou hůl do ruky. Tímto heslem se mohla řídit žena na Kyjovsku. Právě okolnosti jejího případu z prodlouženého víkendu prošetřují kriminalisté. „Čtyřiačtyřicetiletá žena měla oloupit bývalou družku, která ji navštívila. Zřejmě v důsledku předchozích sporů vyústila tato návštěva ve fyzické napadení,“ informoval v úterý policejní mluvčí Petr Zámečník.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT