VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: KYJOV

Cyklisté budou proudit Kyjovskem. Na víkend uzavřou čtyři obce

Kyjovsko /INFOGRAFIKA/ – Přes čtyři obce povede o víkendu trasa cyklistického závodu při mistrovství České a Slovenské republiky. V Kyjově, Strážovicích, Věteřově a Sobůlkách to znamená uzavření některých ulic, jejich seznam je v přiložené grafice.

Architekti představili Kyjov budoucnosti. I s krytým bazénem

Kyjov /VIZUALIZACE/ – Krytý bazén, úprava náměstí Hrdinů před gymnáziem či dokončení náměstí Tomáše Garrigua Masaryka. Čtyři architekti představili své vize Kyjova v pondělí v kině Panorama.

OBRAZEM: První Zbořilovy Milotice ovládly zámecký areál

Milotice – Stovky milovníků dechové hudby si v neděli v podvečer našly cestu do areálu milotického zámku. Uskutečnil se tam totiž první ročník festivalu Zbořilovy Milotice.

Cena auta byla účelově nízká, stěžuje si. Kyjovskou ojetinu řeší státní zástupce


Kyjov – Bývalý kyjovský zastupitel Petr Kozánek podal na Okresní státní zastupitelství v Hodoníně oznámení. Týká se postupu kyjovské městské rady při vyřazování ojetého auta Škoda Superb.

Trojice vyhlášek změní tvář Kyjova. Týkají se pití a hazardu

Kyjov – Popíjející omladina před kyjovským Tropicem nebo skupinky posedávající s lahví na parkovištích u prodejen poblíž autobusového nádraží budou brzy obrazem minulosti. Zákaz pití alkoholu v některých místech schválili kyjovští zastupitelé na svém pondělním zasedání. „Ve Veselí nad Moravou to pomohlo k uklidnění situace. Podnět vyšel od řádně pracujících obyvatel Kyjova," zdůvodnil svoji podporu na pondělním jednání kyjovský starosta František Lukl (Sedmadvacítka nezávislých).

Boje ve Vlkoši: Ženy nechte! křičel na nacisty zajatec

Vlkoš /REPORTÁŽ/ – Za příjemného sobotního odpoledne si několik civilistů dopřává piknik v trávě u vody. Nevybrali si ale dobré místo. Do chvíle oddychu v dlouhotrvajícím válečném konfliktu jim vpadávají bránící se Němci. „Začíná boj o Moravské Slovensko, jižní bránu protektorátu Böhmen und Mähren," uvádí komentátor hlavní ukázku Vlkoššských dnů vojenských tradic, do níž se právě chystá zapojit na dvě stovky účinkujících.

OBRAZEM: Vinaři z Kyjovska otevřeli sklepy. Nabídli i vynikající ročník 2015

Kyjov – Za chutí vín Kyjovska vyrazili milovníci tohoto ušlechtilého nápoje o uplynulém víkendu. V Kyjově jim své plody práce nabídlo na 30 vinařů a vinařství.

OBRAZEM: Gymnazisté ve scénickém čtení představili dětem Pejska a kočičku

Kyjov – Atrium kyjovského informačního centra se v úterý dopoledne proměnilo v čítárnu. „Každý rok v červnu se po celé České republice pořádá Týden čtení. Většinou čtou významné osobnosti dětem ze základních a mateřských škol, ale letos v Kyjově čtou malé děti starším lidem a studenti Klvaňova gymnázia zase menším dětem," řekla ředitelka Městské knihovny Kyjov Michaela Moudrá.

Srdce obce: lidé si odpočinou pod bukem, symbolem vesnice

Bukovany /FOTOGALERIE/– Lžíce bagru se v pondělí poprvé zahryzla do země v místech, kde v Bukovanech vznikne Srdce obce. To se má stát odpočinkovým prostorem a místem pro setkávání v centru vesnice. Název Srdce obce má spojitost s kaplí zasvěcenou Janu Pavlu II. „Ta je takovou duchovní částí, naproti níž by vznikla klidová zóna. Navíc zde máme i všechny budovy občanské vybavenosti, poštu, obecní úřad, školu i obchod," přiblížila bukovanská starostka Jana Šimečková.

Práce na silnici první třídy omezí průjezd Kyjovem. Od pátku

Kyjov – Finální úpravy čekají Nerudovu ulici v Kyjově. Ta je od dubna jen částečně průjezdná kvůli rozsáhlým opravám. Čtyři hodiny bude tento pátek a v sobotu uzavřený příjezd na křižovatku Nerudovy a Riegrovy ulice směrem od centra města. Další čtyři hodiny bude uzavřený příjezd z jihu.

Změna hranic. Kostelec převede část území na Čeložnice

Kostelec, Čeložnice – O asi jedenáct set metrů čtverečných se zmenší území Kostelce. O tyto pozemky se naopak zvětší katastr severně ležících Čeložnic. Změnu hranic již posvětili kostelečtí zastupitelé.

Bzenecké vinařství se chce udržet na trůnu. Zakládá zážitkový vinohrad

Bzenec /FOTOGALERIE/ – V nejvyšší kategorii letošního ročníku soutěže Vinařství roku se umístilo na prvním místě. Zámecké vinařství Bzenec vyhrálo i v hlasování veřejnosti. Co ale stálo za tímto úspěchem? Podle ředitele vinařství Bořka Svobody je to hlavně kvalitní produkce a inovativní přístup ve výrobě i marketingu. „Vítězství je pro nás velkou radostí i závazkem pokračovat v naší cestě a přemýšlet, jak dál zvyšovat úroveň kvality," řekl Svoboda.

Staré kostky na průtahu Želeticemi zmizí se zpožděním. Až po opravě kanalizace

Želetice – Současný průtah Želeticemi slouží autům již od padesátých let minulého století a od té doby na něj silničáři nesáhli. Jeho dnešní stav tomu také odpovídá.

OBRAZEM: Do Kyjova doputovala rezonance za 30 milionů

Kyjov – Na zem ji snesl jeřáb. Magnetickou rezonanci za třicet milionů korun získala kyjovská nemocnice. Dalších deset milionů spolkly stavební úpravy. Díky speciálnímu přístroji mohou lékaři zobrazit vnitřní orgány lidského těla.

Vinařstvím roku se stalo Zámecké vinařství Bzenec. I díky hlasování lidí

Brno, jižní Morava – Osmnáct tisíc lidí hlasovalo v anketě o titul Vinařství roku. Jejich přízeň i cenu odborníků si ve čtvrtek odnesla společnost Zámecké vinařství Bzenec.

Dechovka slaví 40 let. O Vacenovicích zpíváme všude, říká kapelník

Vacenovice – Před deseti lety zahrála vacenovická dechovka za domovskou radnicí naposled. V neděli se vrátí na stejné místo, jen za novou budovu. Právě tam si připomene čtyřicátiny. „Přemýšlel jsem, kde oslavu uspořádáme. U nás je několik možných míst, ale jen jedno v centru vesnice. Pak jsme se navíc domluvili, že založení kapely spojíme se slavnostním otevřením opraveného obecního úřadu," řekl Petr Grufík, kapelník a křídlovák dechové hudby Vacenovjáci.

OBRAZEM: Panelovou trať k vodojemu vyšlapalo 26 cyklistů. Některé odradily mraky

Vracov – V pondělí v podvečer odstartoval dvanáctý ročník akce Vrkot neboli Vracovského kouzelného týdne.

OBRAZEM: Silná honda i starý pionýr. Štamgasti přijeli do hospody na motorkách

Vacenovice – Jezdci na sedmnácti motocyklech a jedné čtyřkolce se v pátek v podvečer sjeli kolem hospody U Zubra ve Vacenovicích. „Chtěli jsme, aby štamgasti tentokrát přijeli na motorkách, a klidně i na těch menších. Uspořádali jsme tak vlastně poprvé takový motorkářský sraz. Vůbec jsme nevěděli, jestli přijede deset nebo padesát lidí," řekl spolupořadatel Robert Polách.

Svatobořický mlýn se promění. Přestavba na kavárnu či galerii spolkne miliony

Svatobořice-Mistřín /FOTO, VIZUALIZACE/ – Už přes dvacet let je mlýn ve Svatobořicích-Mistříně prázdný a chátrá. Do více než 340 let starého stavení se ale možná vrátí život. V plánu je totiž rozsáhlá rekonstrukce, přičemž tam má vzniknout kulturně-společenské centrum. Záměr musí ještě schválit zastupitelé.

Řešení rébusů a hledání „pokladů". Kyjovští rozšíří nabídku kroužků

Kyjov – Dům dětí a mládeže v Kyjově má za sebou první rok pod správou města. Za letošek tam přibylo několik nových kroužků a novinky se podle ředitelky Ivy Soldánové chystají i na rok následující.

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Včely ze střechy kyjovského kulturního domu daly první med

Kyjov /VIDEO/ – První med královského města Kyjova v úterý stáčel Rudolf Plachý na střeše kulturního domu.

Vracov vyhlásil boj řidičům parkujícím na trávě. Hrozí až tisícikorunová pokuta

Hodonínsko – Vracovští už léta parkují na trávníku nebo na silnici před domem. Nyní jim však vedení města dalo ultimátum. Ať si do konce srpna připraví vlastní místa na stání, nebo jim strážníci začnou rozdávat pokuty.

Konec utrpení v sedačce. Kyjovský kinosál čeká přestavba

Kyjov – Na premiéru nové epizody Hvězdných válek šel do kyjovského Kina Panorama Aleš Pokorák s velkým nadšením. To však po skončení promítání vystřídalo rozhořčení. Nemohl za něj zhlédnutý film, ale sedačky v kinosále. „Vydržet sedět na těch starých a rozvrzaných křeslech celou dobu bylo doslova utrpení, které mi požitek z filmu pokazilo," svěřil se Pokorák.

AKTUALIZOVÁNO

Nad kyjovským pivovarem se vznáší exekuce. Kvůli milionům

Kyjov – Dlouhodobé spory o kyjovský pivovar gradují. Jeho držiteli Bohumilu Žandovskému totiž přišel exekuční příkaz kvůli nesplacené směnce za více než šest milionů korun. V konečném důsledku by ji ale mělo zaplatit město, které má Žandovskému podle něj vrátit peníze za koupi nemovitosti v roce 1994 a její následné úpravy.

V zámecké zahradě se spojila kultura tří zemí. Milotice oslavily Dny obce

Milotice /FOTOGALERIE/ – Každých pět let slaví Milotičtí Dny obce, při nichž se otvírají všechna zajímavá místa a budovy. Letos oslavu okořenili špetkou romantiky zahrady barokního zámku, bohatším programem a mezinárodní účastí.

Domanínská lípa má už 200 let. Může se stát Stromem roku

Domanín – Do finálové dvanáctky ankety Strom roku 2016 se dostala asi dvě stě let stará lípa, která roste v Domaníně na Hodonínsku. Z Jihomoravského kraje je jediná.

Kyjov vylepší tři sídliště. Ne všem se ale plány líbí

Kyjov - Na druhou polovinu letošního roku plánuje Kyjov revitalizaci tří sídlišť Za Stadionem, U Vodojemu a Kollárova-Jurovského. Za téměř šestatřicet milionů korun město v daných lokalitách obnoví stávající cesty, chodníky a veřejná osvětlení. V okolí obytných domů přibudou také lavičky, kontejnery a vysadí se nové stromy. V současnosti se mohou firmy hlásit do výběrového řízení.

Stavěšičtí muži už mají obnovené kroje. S výrobou pomohl kronikář i pamětnice

Stavěšice – Na hodech ve Stavěšicích se tamní muži poprvé představili v obnovených svátečních krojích.

S Hodonínským deníkem Rovnost na koncert Richarda Müllera: soutěžte o lístky

Kyjov /SOUTĚŽ/ – Po obrovském loňském úspěchu se Richard Müller opět vypravil na turné. Slovenský zpěvák a hudebník tentokrát pro fanoušky připravil „To najlepšie tour", na kterém se představí v šansonové poloze.

OBRAZEM: Nejlepší guláš uvařili v Bukovanech nechvalínští Stolaři

Bukovany – Už posedmé se v sobotu sešly pod lopatkami větrného mlýna v Bukovanech kuchařské týmy nejenom z mikroregionu Babí lom. Utkaly se v gastronomickém klání o nejlepší guláš. „Soutěžící vařili přímo před diváky svůj originální pokrm, který pak ohodnotila odborná porota. Letos se přihlásilo patnáct kuchařských družstev, což je o dvě více než vloni. Z Valašska k nám přijela i skupina, která uvařila květinový guláš," uvedla jedna z organizátorek Magdalena Hoxha. Nejlepší pokrm připravila skupina Stolařů z Nechvalína, druhý skončil tým Bagři z Náchoda, bronz patří Obci Nechvalín. Ve všech případech se jednalo o hovězí guláš.

OBRAZEM: Stavěšičtí muži zabrali. Máj už stojí

Stavěšice – O půl sedmé večer už nad Stavěšicemi stála nová máj vysoká sedmnáct metrů. „Strom obec dostala od Valihrachů, říká se, že měl osmačtyřicet let. Ve tři se pokácel, pak se traktorem svezl dolů, od pěti jej zdobily holky a v šest jsme začali se stavěním," přiblížil postup stavěšický starosta Antonín Kozák.

Putování Moravským Slováckem nabídne také hry a soutěže pro děti

Vřesovice – Vyhlášená turistická akce je zase tady. V sobotu 8. května se ve Vřesovicích koná již patnáctý ročník Putování Moravským Slováckem.

OBRAZEM: Hnědá Míša má černobílá štěňata. Je jich osm

Bzenec – Osmerčata se ve bzeneckém útulku pro kočky a psy narodila fence Míši, která je kříženkou hnědého jagteriéra.

V Kyjově plánují alej života pro nově narozené. Lidé upřednostňují ovocné stromy

Kyjov – V Kyjově vznikne takzvaná alej života. V ní si rodiče po narození dítěte zasadí vlastní strom. „Do výběru lokality a druhové skladby jsme zapojili i naše obyvatele," řekl kyjovský starosta František Lukl.

OBRAZEM: Školáci v Šardicích měřili síly ve znalostech i dovednostech

Šardice – Na sto sedmdesát žáků základní školy v Šardicích se v úterý zúčastnilo již desátého ročníku Dopravního dne. Na hřišti místního Baníku si školáci vyzkoušeli jízdu podle dopravních značek, první pomoc, absolvovali jízdu zručnosti i test z pravidel silničního provozu. Neodradil je ani déšť.

Ždánice: bývalou ústřednu změní na jídelnu za desítky milionů

Ždánice – Před téměř dvaadvaceti lety se ve Ždánicích stala nehoda, kdy náklaďák jedoucí z kopce usmrtil tři žáky a učitelku. Ždáničtí se od té doby snaží přijít na způsob, jak ochránit děti i zaměstnance blízké školy při přecházení. „Řada nákladních aut si přes Ždánice zkracuje cestu, vyhýbají se placeným úsekům," upozornil tajemník městského úřadu Roman Vrabel.

Na Marka zasaď oharka. Nejvíc lidem chutnaly okurky nakládané Bábíčkem

Vacenovice /FOTOGALERIE/ – Na pondělní velký svátek pěstitelů zeleniny se v neděli ve velkém připravili ve vacenovickém muzeu. Uspořádali totiž akci plnou nakládaných okurek a cimbálové muziky Na Marka zasaď oharka! Letos mohli hosté ochutnat třiašedesát vzorků zavařených okurek.

Připomněli si Komenského. Před 400 lety vysvětili v Žeravicích 26 kněží

Žeravice /FOTOGALERIE/ – Čtyři sta let uplynulo ode dne, kdy v městečku Žeravice na Hodonínsku vysvětili na kněze jednoho z nejvýznamnějších Moravanů všech dob – Jana Amose Komenského. Stalo se tak v místech nynějšího památníku. „Konaly se tady porady, synody, nejpamátnější pro vývoj Jednoty bratrské byla ta z roku 1616, na které byl stanovený Řád církevní Bratří Českých. Na této synodě byl čtyřiadvacátého dubna ordinován na kněze Jan Amos Komenský, později poslední biskup Jednoty bratrské a velký Učitel národů," přiblížila význam místa průvodkyně Marie Kopecká.

OBRAZEM: Rozverné ploštice. Den Země oslavili školáci a ochotníci v Kyjově

Kyjov – Městský park se v pátek dopoledne zaplnil dětmi ze škol a školek v Kyjově i jeho okolí. Lesní klub Radovánky pod záštitou Českého svazu ochránců přírody zde připravil oslavu Dne země. „Přišlo přes tři sta dětí z asi deseti až patnácti škol. Celý program je zaměřený na problematiku palmového oleje. Máme kreslicí koutek, kde děti malují zvířata. Dále dílničky, kde si děti mohou vyrobit zdravou tyčinku. Je zde maňáskové divadlo, které hraje pohádku O palmovém oleji. Přijeli i kolegové biologové se svým divadelním souborem a hrají muzikál," řekla přírodovědkyně Zuzana Veverková.

Sladké umění. Studentka zaujala porotu dortem v podobě panenky v kroji

Bzenec /FOTOGALERIE/ – Čtyři mladé cukrářky z bzenecké Střední školy gastronomie, hotelnictví a lesnictví skvěle zabodovaly na jednadvacátém ročníku národní soutěže kuchařského a cukrářského umění Gastro Hradec Vitana Cup 2016. Ta se uskutečnila v Hradci Králové. Děvčata se umístila ve zlatém a stříbrném pásmu.

OBRAZEM: Žabky a babky zazpívaly centru k pětapadesátému výročí

Kyjov – Pětapadesáté výročí ve středu oslavili zaměstnanci i klienti kyjovského Centra služeb pro seniory, které se nachází naproti nemocnici.

S muzeem pomůže Vojenský historický ústav

Svatobořice-Mistřín /FOTOGALERIE/ – Budovu připravovaného muzea internačního tábora ve Svatobořicích navštívil předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička a ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

Na kulturním domě se zabydlely včely. Kyjovu mohou nasbírat až třicet kilo medu

Kyjov – Desetitisíce okřídlených hmyzích pracovnic získaly svou základnu na střeše restaurace patřící ke kulturnímu domu v Kyjově. V úterý o půl osmé ráno dopravili členové Českého svazu včelařů dva úly a o hodinu později už první hmyzí kusy zkoumaly okolí. „Na Hodonínsku je Kyjov první město, které takto umístilo včelí úly. Počítám, že tady budou tak dva tři kilogramy včel, jedno kilo je asi deset tisíc kusů. Kolem dokola pokvete řepka, takže je čas na to, aby si včelky zvykly na prostředí," řekl předseda kyjovské organizace i okresního výboru svazu včelařů Miroslav Smolík.

Opravená socha svatého Jana Nepomuckého v Bukovanech spadla. Zřejmě ne samovolně

Bukovany – Není to ani rok, co nechali Bukovanští opravit sochu svatého Jana Nepomuckého. Restaurátorské práce stály pětasedmdesát tisíc korun. Přišly nazmar, v pátek večer totiž dílo někdo nejspíš zničil. Je na kusy.

OBRAZEM: Vojáci v Kyjově rozbalili ležení, ukázali výstroj i výzbroj

Kyjov - Jak vypadal Kyjov a jeho okolí od mobilizace až po osvobození ukázalo v sobotu na sto padesát nadšenců do vojenské historie. Akce Kyjov-město hrdinů byla podle hlavního organizátora Petra Něničky v České republice naprosto unikátní. „U příležitosti výročí 890 let od první zmínky o Kyjovu mapujeme období od roku 1938 až po rok 1945, to zatím nikdo nedělal," uvedl Něnička.

Kapli svatého Floriána a Šebestiána nad Bzencem doplní dvouapůlmetrová socha

Bzenec – Téměř dvouapůlmetrová socha v budoucnu doplní kapli svatého Floriána a Šebestiána, která z kopce shlíží na Bzenec. Místní vrchol s kaplí označují i jako Starý hrad.

Mrtvé zboží? Kdepak, vyřazené knihy míří k pacientům

Kyjov – Dříve končily jako odpad, dnes mohou ještě udělat radost. Městská knihovna v Kyjově se dohodla s tamní nemocnicí a pacientům poslala první krabice s vyřazenými knihami. Potěšily nemocné na onkologickém a dětském oddělení. V budoucnu se možná četba objeví i v autobusových linkách mezi Kyjovem a Brnem.

Za školní areál v Bzenci chce kraj méně. Deset milionů korun

Bzenec /FOTOGALERIE/ – Budovy původně sloužily střední průmyslové konzervárenské škole, nyní pomalu chátrají. Areál ve Bzenci o rozloze přesahující jedenáct a půl tisíce metrů čtverečních vlastní Jihomoravský kraj. V úterý krajští radní schválili jeho prodej za deset milionů korun.

Nenkovičtí se dočkali. Zvonice se stala chráněnou památkou

Nenkovice – Po čtrnácti letech ministerstvo kultury prohlásilo návesní zvonici v Nenkovicích kulturní památkou. Přestože parametry pro ochranu stavba splňovala, ležela žádost na resortu roky. Nenkovičtí se snažili totiž statut kulturní památky pro stále funkční zvonici získat již v roce 2002.

Start sezony na zámecké konírně: dívka prošla dračí slují a našla poklad

Milotice – Novou sezonu zahájila zámecká konírna v Miloticích, která slouží jako informační centrum pro mikroregion Nový dvůr. Příchozí si užili slavnostní program. „Chceme návštěvníkům ukázat hlavně naše krojové tradice, které jsou převážně pro ty z jiných regionů velice zajímavé," řekla koordinátorka aktivit v konírně Vlaďka Motlová. Konírna je také výstavním místem, kde se ukazují výrobky z mikroregionu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT