VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: KYJOV

Po deseti letech strhnou rozhlednu Johanka. V budoucnu ji má nahradit nová

Hýsly – Poslední týdny existence má před sebou hýselská rozhledna Johanka. „Termín není pevně stanovený. Vše je závislé na počasí. Předpokládám, že rozhledna bude demontovaná či stržená nejpozději do konce listopadu," uvedl hýselský starosta Libor Orság.

Díky svým moštům ovládla Jihomoravský kraj

Strážovice – Z postupu do celorepublikového finále a především ze zisku titulu Živnostník roku 2016 Jihomoravského kraje se raduje výrobkyně moštu Magdalena Válková ze Strážovic. Odborná porota vybrala vítěze jedenáctého ročníku z více než šesti set firem a živnostníků jižní Moravy.

Pamětní deska připomíná Žádovického rodáka Josefa Frýborta

Žádovice /FOTOGALERIE/ – Jeden z nejlepších kapelníků, učitelů a hlavně nadšenec do slováckého folkloru Josef Frýbort má od neděle pamětní desku na svém rodném domě v Žádovicích. „Prvotní nápad se zrodil na srpnovém galakoncertu v Kyjově Děkujeme písničkou. Deska má připomínat výjimečného člověka, který vychoval stovky skvělých muzikantů," sdělil předseda oblastního sdružení Českého svazu bojovníků za svobodu a jeden z Frýbortových žáků Miroslav Běťák. Za dva roky navíc bude odhalená bronzová busta Josefa Frýborta na kyjovské Základní škole Újezd. Právě tam totiž působil jako učitel zeměpisu, občanské výchovy a především hudby. „Dal nám do života několik vlastností. Pracovitost, důslednost, schopnost být nad věcí a nenechat se zatlačit do kouta," upozornil Běťák.

Bzenec dá za obnovu kaple 15 milionů. Úprav se dočkají i svahy kopce

Bzenec – Zase o něco blíže k nabytí své původní podoby je zřícenina kaple svatého Floriána a Šebestiána, které z kopce shlíží na Bzenec. Město už zná vítěze výběrového řízení. Znovuobnovení bzeneckého symbolu dostala na starost kyjovská firma, která nabídla cenu patnáct milionů korun včetně daně, nejmíň ze všech soutěžích.

Nerudova v Kyjově je hotová, teď se čeká na objezd

Kyjov – Zkušební provoz má za sebou Nerudova ulice v Kyjově, která před čtvrt rokem získala nový povrch a parkovací místa. Průtah Kyjovem připravovalo Ředitelství silnic a dálnic spolu s městem. „Řidiči se obávali zúžení především za autobusovým nádražím směrem na Vlkoš. Zkušební provoz prokázal, že tam nejsou žádná kolizní místa," řekl kyjovský starosta František Lukl.

Spor o jednosměrku: obyvatelé Vrchlického ulice ji vítají, řidiči jsou proti

Kyjov – Jednosměrku ve Vrchlického ulici v Kyjově, kterou město zřídilo na konci srpna, chválí tamní obyvatelé. Ulevilo se jim. Jenže řidičům je proti srsti. Do konce měsíce se proto ukáže, jestli tam cedule povolující vjezd jen z jedné strany zůstane.

Úpravy průtahu Těmicemi vyjdou na 38 milionů korun

Těmice – Povrch silnice rovný jako rozbouřené moře. Tak vypadá v současné době průtah Těmicemi. Špatnému stavu cesty však má odzvonit. „Projekt navrhuje kompletní rekonstrukci pomocí recyklace za studena," uvedl vedoucí technickosprávního úseku oblasti Hodonín Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Libor Olšák.

Med ze střechy kulturního domu vyhrál soutěž. Kyjov proto chce chovat víc včel

Kyjov – První místo na premiérovém ročníku Mezinárodního hodnocení medu patří Kyjovu, který má dva úly na střeše tamního kulturního domu.

Do krytého bazénu v Ratíškovicích pojedou Kyjované zdarma. Zájem lidí ale klesá

Kyjov, Ratíškovice – Speciální linka spojí Kyjov a Ratíškovice. Jako každý rok Kyjov připravil pro své obyvatele bezplatný sobotní autobusový spoj do krytého bazénu.

Dělníci opraví silnici z Kyjova do Ratíškovic. Z kraje mají zelenou

Kyjovsko – Zřejmě v příštím roce se řidiči i cyklisté dočkají nového asfaltu na silnici, která spojuje Kyjov s Ratíškovicemi. Krajští radní schválili spolufinancování této stavební akce.

Biokoridor ochrání před velkou vodou Nenkovice

Nenkovice – Po nárazových deštích před téměř padesáti lety napáchala voda v Nenkovicích velké škody. Aby se něco podobného neopakovalo, přistoupili Nenkovičtí k přípravě nádrží a biokoridorů, které mají obec ochránit. „Suchý poldr a část biokoridorů už stojí, chystá se ale další, který je propojí. Na délku bude mít až tři kilometry, šíře je asi dvanáct metrů," přiblížil nenkovický starosta Petr Zálešák.

Zrezivělé skleníky milotického zámku hrozí zřícením. Nahradí je nové

Milotice – Rez, popraskaná skla a nebezpečí úrazu. Tak vypadají zámecké skleníky v Miloticích. Podle všeho však už ne na dlouho. Národní památkový ústav, který zámek spravuje, je hodlá nahradit novým.

AKTUALIZOVÁNO

Z papíru tvoří krajiny i auta, utkali se o mistrovský titul

Kyjov /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Sto padesát papírových modelů se na konci týdne utkalo o Pohár kyjovské radnice, mistrovský titul České republiky v papírovém modelářství. Dalších až pět set výtvorů bylo nesoutěžních. Vystavená mistrovská díla mohli lidé obdivovat v sobotu v Domu dětí a mládeže v Kyjově. „Soutěží pouze nejvýše rok staré modely. Ty hodnotili certifikovaní rozhodčí," upozornil předseda Klubu modelářů Kyjov Zbyněk Bilíček.

Děti trénovaly s profesionálními sportovci. Přijel i krasobruslař Verner

Bukovany /FOTOGALERIE/ – Čtyři sportovní disciplíny čekaly na děti z Bukovan a okolních obcí v pátek dopoledne. Na Bukovanské hřiště totiž zamířil tým sportovců i s Tomášem Vernerem, trojnásobným medailistou z mistrovství Evropy v krasobruslení, který si s žáky základních škol zacvičil.

Od kyjovského vlakového nádraží ke knihovně povede bezbariérová trasa

Kyjov – Pohodlnější pohyb pro postižené po Kyjově má umožnit připravovaná úprava trasy mezi vlakovým nádražím na Nádražní ulici a místní městskou knihovnou na třídě Komenského. „Připravovaný záměr obnáší úpravy chodníků, vjezdů, přejezdů a přechodů pro chodce," uvedl vedoucí kyjovského odboru rozvoje města Roman Pekárek.

Výročí Kyjova: pohlednice připomenou slavné městské budovy

Kyjov – Celkem tři tisíce pohlednic ke kulatému výročí nechal připravit městský úřad v Kyjově na Hodonínsku. Je to totiž už osm set devadesát let od chvíle, kdy se o Kyjovu poprvé zmiňují písemné prameny. „Je to součástí propagačních materiálů. K výročí vydáváme i kalendář, bulletin a připravujeme i velkou obrazovou knihu Kyjovské proměny," popsala vedoucí odboru školství a kultury v Kyjově Ilona Slaninová.

Až stovky modelů 
z papíru zavítají na mistrovství České republiky do Kyjova

Kyjov – Poprvé v Kyjově. Do královského města na konci týdne zamíří stovky modelů vyrobených z papíru. Odehraje se tam Pohár kyjovské radnice, což je mistrovství České republiky v papírovém modelářství. Pořádají ho kyjovští modeláři v čele s předsedou Zbyňkem Bilíčkem. Ten se modelařině věnuje od dětství, zhruba od osmdesátých let minulého století. Tehdy byly ale možnosti hodně omezené. „Hledali jsme po stáncích časopisy ABC. Bylo to nedostatkové zboží, člověk musel mít známé. Tehdy jsem začal lepit, což mě už nepustilo," zavzpomínal Bilíček.

Nemocnice Kyjov slavila sedmdesátiny. Lékaři převzali ocenění

Kyjov /FOTOGALERIE/ – Sobotním společenským večerem vygradovaly oslavy sedmdesáti let kyjovské nemocnice. Její ředitelka Danuše Křiváková při této příležitosti ocenila řadu osobností, které lidem pomáhaly vrátit zdraví a často i zachránily život.

Nádraží u cyklostezky Mutěnka přemění na pohostinství

Svatobořice-Mistřín /VIZUALIZACE/ – Cyklostezku Mutěnka by od příštího roku mohla obohatit nová restaurace. Má vzniknout v budově bývalého vlakového nádraží ve Svatobořicích-Mistříně. „Je to strategické místo. Babička s dědou vlastní restauraci u cyklostezky v dubňanských Jarohněvicích, i to mi vnuklo ten nápad," řekl nový majitel nádražní budovy Petr Horák.

Vracov chystá místa pro 63 domů. Kvůli tomu možná skončí motokros

Vracov – Příprava míst pro rodinné domy ve Vracově se konečně může posunout dále. Po téměř ročním zdržení kvůli přípravám potřebné dokumentace. „Museli jsme vypracovat oznámení pro zjišťovací řízení o posuzování vlivů na životní prostředí," řekl vracovský starosta Jaromír Repík.

Chátrající školu přemění na úřad za miliony

Ježov /FOTOGALERIE/ – Chátrající budova dřívějšího prvního stupně základní školy v Ježově se opět probouzí k životu. Děti odsud odešly před asi deseti lety, od té doby školu nikdo nevyužíval. Čekalo se totiž na získání dotace k její přestavbě. To se nakonec po letech povedlo a loni dvoupatrový objekt u hlavní cesty, protínající Ježov, získal nový kabát i s okny, opravu střech a hromosvodů a také zateplení půdy. „Letos jsme zahájili už druhou etapu, ta se zaměřuje na vnitřní úpravy," řekl ježovský starosta Ladislav Pantlík.

Třídění v novém: ve dvou obcích se zapojili do systému s kódy

Hovorany, Milotice – Dvoutřetinový a více než poloviční nárůst. Lidé z Hovoran a Milotic se mohou chlubit úspěšnějším tříděním. Obě obce letos zavedly inteligentní systém nakládání s odpady. „Vyhodnotili jsme první půlrok po zavedení motivačního systému. V Hovoranech objem separovaných plastů narostl o sedmašedesát procent a v Miloticích o šestapadesát," uvedl autor systému Radek Staňka.

Úpravy v Ježově: pískoviště zakryli proti zvířatům, v kuchyni spravili elektriku

Ježov – Na úpravy hřiště školky a jídelny základní školy se zaměřili v Ježově. „Pískoviště bylo špatné, nevyhovovalo hygienickým normám. V jídelně se hygienické kontrole nelíbilo, jak vedou elektrické dráty," zdůvodnil starosta Ježova Ladislav Pantlík.

Letecký den představil historická i současná letadla a také nový prototyp

Kyjov, Milotice – Letouny, vrtulníky, modely na házení i ovládané rádiem. Nebe nad Kyjovskem bylo v sobotu dopoledne a odpoledne zasvěcené létacím strojům. Na kyjovském letišti slavil Aeroklub Kyjov sedmdesát let od svého založení. „Máme připravené i vyhlídkové lety. Trvají asi patnáct minut, zájemci si mohou prohlédnout okolí Kyjova," přiblížil předseda aeroklubu Vladimír Šimík.

OBRAZEM: Školáci se sjeli za sportem. Mohli si vyzkoušet až dvacet aktivit

Kyjov – Školy z Kyjova a okolí se v pátek sjely na třetí ročník Kyjovského sportovního koktejlu.

Na piráty silnic si v Bohuslavicích nově posvítí radary

Kyjov – Dodržovat povolenou rychlost v obci se vyplatí při průjezdu Bohuslavicemi, částí Kyjova. Město tam nově nechalo nainstalovat dva radary, které v současnosti snímají rychlost ve zkušebním provozu, ostrý spustí v řádu několika dní. „Už teď ale můžeme říci, že na měřeném úseku zaznamenáváme desítky případů poměrně výrazného překročení maximální povolené rychlosti," upozornila mluvčí kyjovské radnice Erika Benešová.

Boršovští léta žádají ochranu před vodou. Teď hledají nejlepší řešení

Kyjov /FOTOGALERIE/ – Lenka Horáková z Boršova, městské části Kyjova, zažívá při vydatnějším dešti nebo krátké bouřce pocit hrůzy. Z pozemků nad jejím domem totiž začne téct řeka široká až osm metrů. Přitom žádná voda tudy obvykle neteče. „Dnes je tady cesta bez příkopů. Jak dochází ke splavování, voda nese splaveniny ke hřbitovu a vymílá část místní komunikace," ukázala žena na prostor kolem svého domu. Místo nyní prozkoumá odborník a navrhne řešení.

Školácí zaplní kyjovský stadion. Kluby namíchají třetí sportovní koktejl

Kyjov – Největší prezentaci spolků a klubů pro děti a mládež na jednom místě, spoustu informací a zábavy přináší Kyjovský dětský sportovní koktejl 2016, který se v areálu městského stadionu uskuteční v pátek od devíti do patnácti hodin. „Hlavním cílem akce je pomoci návštěvníkům při rozhodování a výběru zájmové sportovní činnosti," říká členka pořadatelského týmu Marcela Zemánková.

Muži a ženy vstanou z hrobů. V kyjovském muzeu představí Langobardy

Kyjov – Více než dvě desítky milionů korun. Tolik si vyžádají stavební úpravy Vlastivědného muzea Kyjov a nové pojetí tamějších výstavních míst. „Bude to hravá expozice, která umožní návštěvníkům zasahovat do dějů, dotýkat se předmětů, ovládat je. Zároveň ale budeme používat i klasické statické prostředky," řekla Irena Chovančíková, ředitelka Masarykova muzea v Hodoníně, pod jehož správu kyjovské expozice spadají.

Zrcadlovku hodí do batohu a vyráží do polí

Kyjov /FOTOGALERIE/ – Fotografování je pro devětatřicetiletého Marka Svobodu z Kyjova po jízdě na horském kole největším koníčkem. Poslední dobou se věnuje hlavně zvěčňování Moravského Toskánska. K myšlence fotit se dostal v období puberty. Jezdil na tábory, vandry a chtěl mít jejich dokumentaci podle sebe.

OBRAZEM: Nechyběl ani Harley-Davidson. Před Zubrem počítali motorky

Vacenovice – Počítání motorek. Tak se jmenuje akce, jejíž premiérový ročník se uskutečnil před vacenovickou hospodou U Zubra.

Škrtil ženu, pomohli až sousedé. Lidé se bojí, útočník je totiž stále na svobodě

Šardice – Jejich babičky se mohly znát, přesto neváhal a šel si pro peníze. Řeč je o nezvaném hostu, který v neděli čtrnáctého srpna v dopoledních hodinách odcházel z domu pětasedmdesátileté penzistky v Šardicích. „Věděl, že nebude nikdo doma, tak toho využil. Je to feťák, tak asi sháněl peníze," řekla tamní rodačka Hodonínskému deníku Rovnost, která ale nechtěla uvést své jméno.

OBRAZEM: Školní rok začal. Do vracovské školy nastoupilo o dvanáct prvňáčků víc

Vracov - Pět desítek prvňáčků ve čtvrtek ráno přivítal učitelský sbor v Masarykově základní škole ve Vracově.

Opuštěná farma v Labutech znovu rozjede výrobu

Labuty, Kyjov – Pěstování zeleniny i ovoce, chov zvířat a pracovní místa. Na léta opuštěný zemědělský areál v Labutech by se znovu mohl vrátit život. Obec od loňského října začala se scelováním parcel. Byly rozdrobené mezi padesátku majitelů, což případné zájemce o využití místa odrazovalo. „Podařilo se nám většinu pozemků a všechny budovy vykoupit," řekl labutský starosta Milan Hrkalík.

OBRAZEM: Loučení s prázdninami: děti pojedly špekáčky a přenocovaly mezi knihami

Kyjov – Na táborák a nocování mezi knihami zvala městská knihovna v Kyjově a zdejší skauti. Chtěli tak zpříjemnit dětem konec prázdnin.

Česká spořitelna ve Vracově zruší pobočku, bankomat ve městě zůstane

Vracov – Jen do šestadvacáho září. Michaela Vlašicová z Vracova zatím ještě může navštěvovat pobočku České spořitelny ve Vracově na náměstí Míru. To se ale s koncem září změní. Pobočku spořitelna zavírá a Vlašicové nezbude než jezdit do Bzence.

Dožínkový průvod ve Vracově uzavírala recesistická žatecká chmelobrana

Vracov – Kolem sto padesáti krojovaných se v sobotu ve Vracově zúčastnilo průvodu na oslavu žní, tradičně nazývaných dožínky.

Vinařská madona se po desetiletích vrátí do Kyjova. Ještě předtím projde opravou

Kyjov – Kyjovská madona, přezdívaná vinařská, se po desítkách let vrací zpátky do Kyjova. „Původně byla v kostele svatého Martina, poté do šedesátých let dvacátého století v kapli svatého Dominika, která byla na místě dnešní budovy základní umělecké školy. Tam sídlili dominikáni. Kvůli komunismu ale socha putovala po depozitářích," osvětlil cestu madony děkan kyjovské farnosti Vladimír Mrázek.

Dvaadvacetiletá Bzenečanka bude lékařka. Učí se šít na prasečích nožičkách

Bzenec – Dvaadvacetiletá budoucí lékařka Nikol Gabrielová ze Bzence v říjnu nastoupí do čtvrtého ročníku všeobecného lékařství na Karlově Univerzitě v Praze. Dva roky byla lokální koordinátorkou pro vzdělávání mediků a měla na starost projekt Chirurgické šití. „Na papíře existoval už několik let, ale studentům se nepodařil rozjet," připomíná mladá studentka.

Jelení klobásky nebo kančí škvarky. Ježovští myslivci lákají na zvěřinové hody

Ježov - Ježovští myslivci ze sdružení Vlast připravili zvěřinové hody. Ty začaly v pátek, otevřeno je ale i v sobotu, a to od jedenácti hodin dopoledne až do vyprodání zásob.

Vřesovická hruškovice ovládla Trnkobraní. V konkurenci jedenácti set vzorků

Vizovice – Neoficiální republikový šampionát ovocných pálenek, Jelínkův vizovický košt, opanovala hruškovice Miroslava Vaculíka z Vřesovic.

AKTUALIZOVÁNO

Obce na Kyjovsku se shodly. Přispěly osm set tisíc korun

Kyjovsko – Nově se podílí všechny. Řeč je o čtyřech desítkách obcí Kyjovska, které spolufinancují sociální služby. Doteď přispívaly podle svého uvážení. Šetření z roku 2013 ale zjistilo, že uživatelé sociálních služeb na Kyjovsku jsou ze tří pětin z Kyjova a ve dvou pětinách případů ze spádových obcí. „Tento poměr se stal základem pro nastavení systému spolufinancování služeb sociální prevence, poradenství, sociální péče a pečovatelských služeb," upřesnil vedoucí kyjovského odboru sociálních věcí Jaroslav Řihánek.

Svatobořice: po dvou letech opět zazní zvony, místo zvoníka budou dálkově řízené

Svatobořice-Mistřín – Nejméně tři sta let patří k historii obce, nyní prochází rozsáhlými opravami. Řeč je o zvonici, která se nachází naproti zdi s historickými plastikami, jenž jsou známé také jako svatobořické opice.

Poborský v Kyjově viděl výhru české sedmnáctky nad Maltou

Kyjov – Nebyla to extra záživná podívaná, první půle přinesla spíše rozpaky. Po přestávce se však čeští mladíci do sedmnácti let zlepšili a vrstevníky z Malty jasně přehráli. Povinnou výhru 2:0 přinesly až slepené branky jabloneckého stopera Lukáše Huška a útočníka německých Drážďan Vasila Kušeje.

Historik Kux dostal pamětní medaili. Vypátral stopy dvou set vězněných Slováků

Kyjov – Jan Kux se o víkendu stal držitelem Pamětní medaile Miloše Uhra, hrdiny slovenského národního povstání. Tu uděluje Svaz vojáků Slovenské republiky. Osmašedesátiletý právník a historik dostal ocenění především za iniciování stavby památníku umučených vězňů a za badatelskou práci po osudu téměř dvou set lidí deportovaných v období slovenského národního povstání nacisty do svatobořického internačního tábora.

Zloděj vlezl do domu oknem. Ukradl peněženku, pamětní mince i šperky za 30 tisíc

Bzenec – Kolem poledne narazila majitelka domu na zloděje. Ten se dal na útěk.

Hudebníci poděkovali písní. Bojovníkům za svobodu i učiteli Josefu Frýbortovi

Kyjov /FOTOGALERIE/ – Tři dechové kapely se v sobotu večer představily v letním kině v Kyjově na galakoncertu nazvaném Děkujeme písničkou. Jeho pořadatelé tak vzdaly hold jednak těm, kteří se postavili proti fašismu, jednak místnímu kapelníkovi Josefu Frýbortovi.

Workoutoví nadšenci si zacvičí i v Hýslech

Hýsly – Do čtrnácti dní má u parku v Hýslech vyrůst pro obyvatele workoutové hřiště. V současnosti se tam již staví. „V červenci jsme na výstavbu vyhlásili výběrové řízení a vybrali firmu, která se do hřiště pustila. Do konce srpna je s ní domluvené uložení základních konstrukcí," sdělil hýselský starosta Libor Orság.

Pro bzenecký kulturní dům nakoupili 580 sedadel. Ve Zlíně už je nechtěli

Bzenec – Náhradu za sedadla ze šedesátých let získali nedávno Bzenečtí. Do místního domu kultury zakoupilo město sedadla z Domu umění ve Zlíně. Zmíněný objekt v sousedním kraji totiž prochází přestavbou. Tamní provozovatelé tak vyhlásili tendr na koupi 580 sedadel, která jsou asi deset let stará. „Výběrové řízení jsme vyhráli s nabídkou ceny kolem dvou set korun za kus. Všechna jsou čalouněná jak na sedadle, tak na opěráku. Původní jsou celodřevěná," uvedl starosta Bzence Pavel Čejka.

Mašiny vyrobil v domácím depu. Nadšenec vozí lidi na zahradě

Vracov – Provozní dny železnice na vlastní zahradě pořádá několik let. Třiačtyřicetiletý Zdeněk Iš z Vracova nabízí úzkorozchodnou trať, kde se mohou zájemci svézt vláčkem. Vše začalo v dětství modelovým kolejištěm, které dostal na Vánoce. „Rodinní příslušníci pracovali v železničním prostředí," říká Iš. I rodina tak stála za tím, že šel studovat do Valtic učební obor mechanik opravář kolejových vozidel.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT