VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: KYJOV

Muži a ženy vstanou z hrobů. V kyjovském muzeu představí Langobardy

Kyjov – Více než dvě desítky milionů korun. Tolik si vyžádají stavební úpravy Vlastivědného muzea Kyjov a nové pojetí tamějších výstavních míst. „Bude to hravá expozice, která umožní návštěvníkům zasahovat do dějů, dotýkat se předmětů, ovládat je. Zároveň ale budeme používat i klasické statické prostředky," řekla Irena Chovančíková, ředitelka Masarykova muzea v Hodoníně, pod jehož správu kyjovské expozice spadají.

Zrcadlovku hodí do batohu a vyráží do polí

Kyjov /FOTOGALERIE/ – Fotografování je pro devětatřicetiletého Marka Svobodu z Kyjova po jízdě na horském kole největším koníčkem. Poslední dobou se věnuje hlavně zvěčňování Moravského Toskánska. K myšlence fotit se dostal v období puberty. Jezdil na tábory, vandry a chtěl mít jejich dokumentaci podle sebe.

OBRAZEM: Nechyběl ani Harley-Davidson. Před Zubrem počítali motorky

Vacenovice – Počítání motorek. Tak se jmenuje akce, jejíž premiérový ročník se uskutečnil před vacenovickou hospodou U Zubra.

Škrtil ženu, pomohli až sousedé. Lidé se bojí, útočník je totiž stále na svobodě

Šardice – Jejich babičky se mohly znát, přesto neváhal a šel si pro peníze. Řeč je o nezvaném hostu, který v neděli čtrnáctého srpna v dopoledních hodinách odcházel z domu pětasedmdesátileté penzistky v Šardicích. „Věděl, že nebude nikdo doma, tak toho využil. Je to feťák, tak asi sháněl peníze," řekla tamní rodačka Hodonínskému deníku Rovnost, která ale nechtěla uvést své jméno.

OBRAZEM: Školní rok začal. Do vracovské školy nastoupilo o dvanáct prvňáčků víc

Vracov - Pět desítek prvňáčků ve čtvrtek ráno přivítal učitelský sbor v Masarykově základní škole ve Vracově.

Opuštěná farma v Labutech znovu rozjede výrobu

Labuty, Kyjov – Pěstování zeleniny i ovoce, chov zvířat a pracovní místa. Na léta opuštěný zemědělský areál v Labutech by se znovu mohl vrátit život. Obec od loňského října začala se scelováním parcel. Byly rozdrobené mezi padesátku majitelů, což případné zájemce o využití místa odrazovalo. „Podařilo se nám většinu pozemků a všechny budovy vykoupit," řekl labutský starosta Milan Hrkalík.

OBRAZEM: Loučení s prázdninami: děti pojedly špekáčky a přenocovaly mezi knihami

Kyjov – Na táborák a nocování mezi knihami zvala městská knihovna v Kyjově a zdejší skauti. Chtěli tak zpříjemnit dětem konec prázdnin.

Česká spořitelna ve Vracově zruší pobočku, bankomat ve městě zůstane

Vracov – Jen do šestadvacáho září. Michaela Vlašicová z Vracova zatím ještě může navštěvovat pobočku České spořitelny ve Vracově na náměstí Míru. To se ale s koncem září změní. Pobočku spořitelna zavírá a Vlašicové nezbude než jezdit do Bzence.

Dožínkový průvod ve Vracově uzavírala recesistická žatecká chmelobrana

Vracov – Kolem sto padesáti krojovaných se v sobotu ve Vracově zúčastnilo průvodu na oslavu žní, tradičně nazývaných dožínky.

Vinařská madona se po desetiletích vrátí do Kyjova. Ještě předtím projde opravou

Kyjov – Kyjovská madona, přezdívaná vinařská, se po desítkách let vrací zpátky do Kyjova. „Původně byla v kostele svatého Martina, poté do šedesátých let dvacátého století v kapli svatého Dominika, která byla na místě dnešní budovy základní umělecké školy. Tam sídlili dominikáni. Kvůli komunismu ale socha putovala po depozitářích," osvětlil cestu madony děkan kyjovské farnosti Vladimír Mrázek.

Dvaadvacetiletá Bzenečanka bude lékařka. Učí se šít na prasečích nožičkách

Bzenec – Dvaadvacetiletá budoucí lékařka Nikol Gabrielová ze Bzence v říjnu nastoupí do čtvrtého ročníku všeobecného lékařství na Karlově Univerzitě v Praze. Dva roky byla lokální koordinátorkou pro vzdělávání mediků a měla na starost projekt Chirurgické šití. „Na papíře existoval už několik let, ale studentům se nepodařil rozjet," připomíná mladá studentka.

Jelení klobásky nebo kančí škvarky. Ježovští myslivci lákají na zvěřinové hody

Ježov - Ježovští myslivci ze sdružení Vlast připravili zvěřinové hody. Ty začaly v pátek, otevřeno je ale i v sobotu, a to od jedenácti hodin dopoledne až do vyprodání zásob.

Vřesovická hruškovice ovládla Trnkobraní. V konkurenci jedenácti set vzorků

Vizovice – Neoficiální republikový šampionát ovocných pálenek, Jelínkův vizovický košt, opanovala hruškovice Miroslava Vaculíka z Vřesovic.

AKTUALIZOVÁNO

Obce na Kyjovsku se shodly. Přispěly osm set tisíc korun

Kyjovsko – Nově se podílí všechny. Řeč je o čtyřech desítkách obcí Kyjovska, které spolufinancují sociální služby. Doteď přispívaly podle svého uvážení. Šetření z roku 2013 ale zjistilo, že uživatelé sociálních služeb na Kyjovsku jsou ze tří pětin z Kyjova a ve dvou pětinách případů ze spádových obcí. „Tento poměr se stal základem pro nastavení systému spolufinancování služeb sociální prevence, poradenství, sociální péče a pečovatelských služeb," upřesnil vedoucí kyjovského odboru sociálních věcí Jaroslav Řihánek.

Svatobořice: po dvou letech opět zazní zvony, místo zvoníka budou dálkově řízené

Svatobořice-Mistřín – Nejméně tři sta let patří k historii obce, nyní prochází rozsáhlými opravami. Řeč je o zvonici, která se nachází naproti zdi s historickými plastikami, jenž jsou známé také jako svatobořické opice.

Poborský v Kyjově viděl výhru české sedmnáctky nad Maltou

Kyjov – Nebyla to extra záživná podívaná, první půle přinesla spíše rozpaky. Po přestávce se však čeští mladíci do sedmnácti let zlepšili a vrstevníky z Malty jasně přehráli. Povinnou výhru 2:0 přinesly až slepené branky jabloneckého stopera Lukáše Huška a útočníka německých Drážďan Vasila Kušeje.

Historik Kux dostal pamětní medaili. Vypátral stopy dvou set vězněných Slováků

Kyjov – Jan Kux se o víkendu stal držitelem Pamětní medaile Miloše Uhra, hrdiny slovenského národního povstání. Tu uděluje Svaz vojáků Slovenské republiky. Osmašedesátiletý právník a historik dostal ocenění především za iniciování stavby památníku umučených vězňů a za badatelskou práci po osudu téměř dvou set lidí deportovaných v období slovenského národního povstání nacisty do svatobořického internačního tábora.

Zloděj vlezl do domu oknem. Ukradl peněženku, pamětní mince i šperky za 30 tisíc

Bzenec – Kolem poledne narazila majitelka domu na zloděje. Ten se dal na útěk.

Hudebníci poděkovali písní. Bojovníkům za svobodu i učiteli Josefu Frýbortovi

Kyjov /FOTOGALERIE/ – Tři dechové kapely se v sobotu večer představily v letním kině v Kyjově na galakoncertu nazvaném Děkujeme písničkou. Jeho pořadatelé tak vzdaly hold jednak těm, kteří se postavili proti fašismu, jednak místnímu kapelníkovi Josefu Frýbortovi.

Workoutoví nadšenci si zacvičí i v Hýslech

Hýsly – Do čtrnácti dní má u parku v Hýslech vyrůst pro obyvatele workoutové hřiště. V současnosti se tam již staví. „V červenci jsme na výstavbu vyhlásili výběrové řízení a vybrali firmu, která se do hřiště pustila. Do konce srpna je s ní domluvené uložení základních konstrukcí," sdělil hýselský starosta Libor Orság.

Pro bzenecký kulturní dům nakoupili 580 sedadel. Ve Zlíně už je nechtěli

Bzenec – Náhradu za sedadla ze šedesátých let získali nedávno Bzenečtí. Do místního domu kultury zakoupilo město sedadla z Domu umění ve Zlíně. Zmíněný objekt v sousedním kraji totiž prochází přestavbou. Tamní provozovatelé tak vyhlásili tendr na koupi 580 sedadel, která jsou asi deset let stará. „Výběrové řízení jsme vyhráli s nabídkou ceny kolem dvou set korun za kus. Všechna jsou čalouněná jak na sedadle, tak na opěráku. Původní jsou celodřevěná," uvedl starosta Bzence Pavel Čejka.

Mašiny vyrobil v domácím depu. Nadšenec vozí lidi na zahradě

Vracov – Provozní dny železnice na vlastní zahradě pořádá několik let. Třiačtyřicetiletý Zdeněk Iš z Vracova nabízí úzkorozchodnou trať, kde se mohou zájemci svézt vláčkem. Vše začalo v dětství modelovým kolejištěm, které dostal na Vánoce. „Rodinní příslušníci pracovali v železničním prostředí," říká Iš. I rodina tak stála za tím, že šel studovat do Valtic učební obor mechanik opravář kolejových vozidel.

OBRAZEM: Skauti z příměstského tábora se vydali na kanoe k Panským rybníkům

Kyjov – Skautský příměstský tábor pořádaný Junákem Kyjov zavedl děti na Panské rybníky do Ždánic. „Je to tady pěkné. Ve Ždánicích jsme poprvé, loni jsme byli v Kostelci," řekl desetiletý Filip Randis ze Sobůlek.

Zdraží se teplo? Kyjov hledá strategického partnera pro vytápění

Kyjov – Strategického partnera chce město Kyjov přizvat do společnosti Teplo Kyjov. Ta zásobuje velkou část místních bytů a dalších budov teplem. Partnerství by mohlo znamenat rekonstrukci zastaralých rozvodů tepla. To by ale na druhou stranu vedlo k navýšení cen. „Předběžně by cena tepla stoupla asi o pětadvacet korun na gigajoule. To se ale společnost bude snažit kompenzovat tak, aby to nepocítili spotřebitelé," uvedl ředitel Tepla Kyjov Miroslav Tychtl.

Skate park ustoupí parkovišti. Nový vznikne do konce října u pálenice

Kyjov – Po čtrnácti letech zmizí z centra Kyjova skate park. Ten leží za kulturním domem. Milovníci skateboardů, kolečkových bruslí a BMX kol ale o svůj svatostánek nepřijdou, přesouvá se do kyjovské části Nětčice do nevyužívaných míst poblíž pálenice. „Získáme tím nová parkovací místa, která budou v docházkové vzdálenosti od Masarykova náměstí. Naší ambicí je totiž snížit počty aut, které na náměstí parkují," uvedl kyjovský starosta František Lukl.

Mladí chovatelé v Kyjově trumfovali kraj i celostátní výstavy

Kyjov /FOTOGALERIE/ – Marek Režňák z Petrova a Štěpán Macháček z Dolních Bojanovic se stali nejúspěšnějšími mladými chovateli oblastní a okresní výstavy zvířat. Ta se uskutečnila o víkendu v areálu U Zámku v Kyjově.

Histokola: drezína či Achilles 1925, přijela i světová šampionka

Ždánice /REPORTÁŽ/ – Dámy a pánové v elegantních kostýmech na vypulírovaných bicyklech přenesli návštěvníky ždánického zámeckého parku o desítky let zpátky. V sobotu jej ovládla Histokola města Ždánice, která navazují na dvanáctiletou tradici místního Histopedálu.

OBRAZEM: Prohlédli si historické sklepení pod zámkem. Bzenecká pouť začala

Bzenec – Výstavami, prohlídkami, jarmarkem a ochutnávkami vína v pátek začala Bzenecká pouť. Zámecké vinařství Bzenec nabídlo nevšední pohled do svých výrobních útrob. Návštěvníci zavítali také do historického sklepení pod bzeneckým zámkem.

OBRAZEM: Májku na hody si přivezli ze Ždánického lesa

Nenkovice – Pro smrk na májku si do Ždánic ve čtvrtek přijela chasa z Nenkovic. Po celou dobu hodů, které jsou plánované na tento víkend, jim bude zkrášlovat obec. „Porosty v okolí obce už nejsou takové, abychom v nich sehnali pěkný strom, proto jsme museli do Ždánického lesa. Vybraný smrk má asi dvacet metrů na výšku a je útlý, bude se dobře stavět," uvedl nenkovický starosta Petr Zálešák, který také přiložil ruku k dílu. Májku členové chasy ozdobí a vztyčí už v pátek.

Kyjovské zahrady: v bývalém vinařském areálu vznikne město ve městě

Kyjov /FOTOGALERIE/ – Situace s byty v Kyjově je špatná. Poptávka vysoce převyšuje nabídku a ceny jsou vysoké, přiblížila stav makléřka kyjovské realitky Reality Gaia Irena Pavlíková. „Kdybych dnes měla dvacet bytů i za poměrně vysoké ceny, do deseti dnů jsou prodané," řekla Pavlíková. Majitelé bytů se podle ní už ani na realitní kanceláře neobracejí, stačí jim se poptat mezi sousedy a známými. Pomoci má projekt nového využití areálu bývalých Vinařských závodů Kyjov za zhruba tři sta milionů korun.

Z více než 200 let staré stodoly chtějí udělat muzeum

Sobůlky – Opravit více než dvě stě let starou stodolu se rozhodli v Sobůlkách na Kyjovsku. Před dvěma lety získala tamní radnice od majitelky dům i s přilehlou hospodářskou budovou a za vlastní peníze zde průběžně prováděla nutné opravy. Stodola je však v havarijním stavu, a tak se vedení obce rozhodlo zažádat o grant na zemědělské usedlosti historického významu.

Rozhlednu Na Johance čekala oprava, nakonec ale půjde dolů

Hýsly /FOTOGALERIE/ - Deset let umožňovala lidem rozhled po okolí. Tomu je však konec. Odstranit. Takový verdikt zazněl ve spojitosti s hýselskou rozhlednou Na Johance. Shodli se na tom všichni obecní zastupitelé. „Její poškození je tak značné, že celková rekonstrukce by byla v podobných nákladech jako pořízení rozhledny nové," uvedl hýselský starosta Libor Orság.

Rocky čeká po operaci na pomoc

Bzenec – Po delším snažení se podařilo zatoulaného a zraněného Rockyho odchytit koncem července v areálu konzervárenského podniku ve Bzenci. Nutně potřeboval operaci zlomené nohy, kterou jen popotahoval za sebou.

Sošku Olina si z milotického festivalu odvezli folkloristé z Kyjova

Milotice /FOTOGALERIE/ – Jedenáct set účinkujících a téměř čtyři desítky souborů. To nabídl dvaatřicátý Národopisný festival kyjovského Dolňácka Milotice 2016. Folkloristé vystupovali v přírodním areálu v milotických Šidlenách, doprovodné programy ale byly připravené i na jiných místech v Miloticích a okolí. „Letos jsme nezvali žádný zahraniční soubor, snažili jsme se program udělat jinak, tak trochu s nadsázkou a humorem," popsal milotický starosta Josef Levek.

OBRAZEM: Atrium v Kyjově oživily stovky sukulentů

Kyjov – Sukulenty zaplavily atrium kyjovského informačního centra. Po dva dny je zde vystavoval a prodával pěstitel Jaroslav Honc z Lovčic. Přivezl jich s sebou několik stovek, ty nejlevnější se daly opatřit asi za třicet korun. Na místě bylo možné sehnat i informační brožurky o způsobu pěstování.

Děti pomáhají dětem. Přispěly jim na „pelíšky" v nemocnici

Kyjov – Větší pohodlí pro právě narozená miminka. To slibuje nová pomůcka gynekologicko-porodnického oddělení kyjovské nemocnice Neobed, které se také říká umělá děloha. „Jsou to pelíšky pro novorozence a předčasně narozené děti. Umožňují optimální polohování, současně zamezují vzniku proleženin," uvedla ředitelka nemocnice Danuše Křiváková.

Originální dárek. Umělkyně Jurečková ozdobila lak auta

Bzenec – Nadaná malířka ze Bzence Lenka Jurečková nemaluje jen „žudra" sklepů či domů nebo obrazy na výstavy. Svou originální výtvarnou úpravou folklorních motivů už zkrášlila fasády, trička i další šatstvo. Naposled, ve středu, se rozhodla vylepšit lak osobního auta. A to vůbec poprvé. „Kamarádka a členka souboru Bzenecké Drmolice Milada Růčková dostala od muže k narozeninám auto. Už když jí je kupoval, přála si, aby bylo bílé. To proto, abych je mohla pomalovat," prozradila Jurečková.

Sedmnáct druhů piva. Na slavnostech pivovaru Syrovín chutnali klasiku i speciály

Syrovín – Sedmnáct druhů chmeleného moku si vychutnali návštěvníci Pivních slavností v Syrovíně. Tamní rodinný pivovar pro ně navíc přichystal hudební nabídku a doprovodný program. „Smyslem slavností je, aby lidé ochutnali naše piva, ale zároveň chceme nabídnout zábavu. A to hlavně dětem," uvedl sládek pivovaru, který v letošním roce oficiálně funguje už čtvrtým rokem, Vojtěch Kolaja.

Sbíral drobky, vyšly na knihu. Abramuszkin sepsal legendy bohuslavického mlýna

Bohuslavice – Trochu stranou od hlavní silnice, která protíná Bohuslavice u Kyjova, stojí bohuslavický mlýn. Patří manželům Abramuszkinovým, kteří zde pravidelně pořádají různé kulturní akce a výstavy. Nyní se však Wladimir Abramuszkin pustil do literární tvorby.

OBRAZEM: Děti objevovaly lidské tělo. Naučily se, jak poskytnout první pomoc

Kyjov – Co se skrývá v lidském těle je název vzdělávacího a zábavného dopoledne pro děti v Městské knihovně v Kyjově. Po celý týden měli malí návštěvníci možnost zjišťovat, jak lidské tělo funguje a jak poskytnout první pomoc.

OBRAZEM: Kočky hledají nové paničky a pánečky

Bzenec – Čtrnáct koček a jedenáct koťat ve věku dva a půl až čtyři měsíce zaplnilo kapacitu útulku v centru Bzence.

Těžké životní situace mohou lidé nově probrat s psychologem. Zdarma

Kyjov – Manželské pře, problémy v rodině a další těžké životní situace. S těmi může nově pomoci vyškolený psycholog, který má ordinaci v přízemí Centra sociálních služeb na Palackého ulici v Kyjově.

OBRAZEM: Turisté mají Kyjov jako na dlani. Díky prohlídkám

Kyjov – Na obvykle nepřístupná místa Kyjova láká komentovaná prohlídka, pořádaná místním Informačním centrem. Začíná v atriu centra a dále vede na radnici. „Tam se podíváme například do reprezentačního salónku či do zasedací místnosti," popsala průvodkyně Martina Kozová.

Kyjovská sídliště se dočkají obnovy. Přibude víc možností k parkování i zeleně

Kyjov /FOTOGALERIE/ – Přes třicet let. Tak dlouho je postavené největší kyjovské sídliště U Vodojemu a stejně dlouho zde žije i Drahomíra Presová. Za tu dobu se hodně změnilo. „Přišli jsme sem, když dceři byly tři roky. Neměli jsme tady obchod, nosili jsme všechno z města nebo ze sídliště Za Stadionem," vzpomíná žena. Přibyla i Základní a mateřská škola Dr. Joklíka. Nyní se chystají další úpravy za šestnáct a půl milionu korun.

OBRAZEM: V Nenkovicích na rybníce řádila Lochnesska i piráti

Nenkovice – Hlavně originalitu plavidel a kostýmů hodnotila porota a diváci v sobotu odpoledne v Nenkovicích. Na rybníce Nynku se na závodě Neckyáda aneb o Starostovy necky představilo deset plavidel s posádkami o dvou až pěti členech.

OBRAZEM: Dožínky se vrátily. Po osmi letech

Svatobořice - Mistřín – Přes sto krojovaných se v sobotu odpoledne sešlo ve Svatobořicích – Mistříně, aby oslavilo po osmi letech konec žní. „Chceme mladým připomenout dožínkové básničky a písničky," přál si vedoucí místního kulturního domu Rostislav Marada. Dodal, že by byl rád, kdyby si mládež tyto tradice osvojila a předávala je dál.

Bojovníkům za svobodu poděkují písničkou

Kyjov - Bývalý vedoucí vojenské kapely v Chebu a současný předseda kyjovského oblastního sdružení Českého svazu bojovníků za svobodu spojil svoji lásku k dechové hudbě a obdiv ke svému učiteli Josefu Frýbortovi s úctou k padlým v boji proti fašismu. Miroslav Běťák stojí za organizací galakoncertu Děkujeme písničkou.

S opravami školy a školky v Domaníně pomůže i kraj

Domanín – Na opravy v mateřské i základní škole se zaměřili v Domaníně. Plány se týkají vstupního schodiště a rozvodů užitkové vody ve školce a oplocení zahrady základní školy. „Schodiště je v havarijním stavu. Kvůli starým rozvodům máme úniky vody," přiblížil domanínský starosta Josef Ratajský.

Nechtěný areál bývalého učiliště ve Bzenci? Páté kolo nabídek končí v srpnu

Bzenec – Bývalá střední průmyslová konzervárenská škola ve Bzenci je znovu na prodej. „Areál bývalého učiliště není pro účely školství využívaný od roku 2011. Od té doby je v důsledku sloučení škol vyklizený," uvedl náměstek hejtmana Roman Hanák.

OBRAZEM: Pochmurný beton zmizel pod kresbami žáků

Milotice – Zkrášlení betonových bloků, které podpírají svah nad cestou mezi sklepy v milotických Šidlenách, si vzali na starosti žáci posledního ročníku místní školy. „Maloval jsem znak Milotic a hrozen. Škola se na projektu domluvila s obecním úřadem," řekl šestnáctiletý autor Robin Zajac. Na každý betonový blok vyšla jedna malba, tématicky se týkaly Milotic a vinařství.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT