VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: STRÁŽNICE

V září přijdou žáci do nového. V Základní škole Marie Kudeříkové opraví toalety

Strážnice - Žáci Základní školy Marie Kudeříkové ve Strážnici se dočkají nových sociálních zařízení. Ta současná z osmdesátých let jsou totiž již zastaralá. „Prostory jsou nevyhovující i na základě zprávy krajské hygienické stanice. Kvůli této zprávě jsme před třemi lety zrekonstruovali zařízení ve třetím patře a zbývají nám ještě dvě," řekl vedoucí strážnického odboru investic a správy budov Petr Helísek.

OBRAZEM: Ve finále Slováckého zpěváčka bojovalo 38 dětí

Strážnice – Oblastní finále dětských zpěváků lidové písně v neděli odpoledne hostil Kulturní dům Strážničan. „Jsme velice rádi a hrdí na to, že se právě Strážnice stala hostitelským městem tak krásné události jako klání malých nadaných zpěváčků z celého Slovácka," řekla strážnická starostka Renata Smutná.

OBRAZEM: Studenti se ve skanzenu proměnili v detektivy

Strážnice – Asi osmdesát dětí z celé republiky se sjelo na Slovácko kvůli dějepisné soutěži Historiáda. Ve čtvrtek odpoledne jejich cesta vedla do strážnického skanzenu. Tam si žáci zahráli na detektivy. Pracovníci Národního ústavu lidové kultury si pro ně připravili speciální okruh s názvem Detektivní případ Cyrila Čerešňáka. „Je to takový trochu jiný prohlídkový okruh, který od letošní sezony nabídneme na objednání i běžným návštěvníkům. Jde o interaktivní prohlídku s použitím videoprojekcí. Děti mají vyřešit případ fiktivní vraždy, který se stal v roce 1908," sdělila etnografka Markéta Lukešová.

Nejmladší člen hasičského sboru v Petrově má čtyři roky a zvládne smotat hadici

Petrov - Více než sto let působí v Petrově na Hodonínsku sbor dobrovolných hasičů. V roce 1911 u jeho zrodu dokonce podle zakládající listiny stálo třicet členů. V současné době jich je dvaaosmdesát, z toho asi dvacet dětí. „Momentálně fungujeme velmi dobře," prohlašuje starosta sboru Petr Zezula.

Mexičanka poslala na Slovácko anděla. Za zachování lidového kulturního dědictví

Strážnice - Národní ústav lidové kultury ve Strážnici letos slaví šedesáté výročí. Jeho přínos na poli zachování a prezentace lidového kulturního dědictví je nezpochybnitelný. Myslí si to děti z Bruntálska, které organizaci udělily cenu Anděl pro lepší svět. V minulosti ji získal například Dalajláma, Sir Nicholas Winton, papež či Václav Havel.

Lidé na Festivalu otevřených sklepů ochutnají i archivy a speciály

Strážnice, Blatnice - Jen dva týdny dělí milovníky vín od Festivalu otevřených sklepů. Ten se poprvé uskuteční na Strážnicku a Blatnicku. V Petrově, Kozojídkách, Blatnici pod Svatým Antonínkem a ve Strážnici se návštěvníkům otevře dvaatřicet sklípků. V přehlídce se představí i vinaři z Lipova, Sudoměřic, Tvarožné Lhoty, Radějova či Vnorov.

Slavnost na počest stromu Slovácka: pět nositelů tradice pasovali větví

Tvarožná Lhota – Vůně domácí zabijačky z farmářského trhu s řemeslnými výrobky se mísily s aroma ovocných pálenek vycházejícím ze Společenského domu ve Tvarožné Lhotě. Slavnost oskeruší se poprvé konala před patnácti lety ve Strážnici, později se hlavní obcí stromu, který byl tenkrát na pokraji vymření, stala právě Tvarožná Lhota. „Přeji jim to, jsme kamarádi, jsme jeden mikroregion. Mají tady šikovné lidi. Oni zase přijedou k nám na festival, slavností si tradičně užívám," poznamenala strážnická starostka Renata Smutná.

Chodníky na největším strážnickém sídlišti dokončí v dubnu

Strážnice – V Kovářské ulici ve Strážnici se nachází zhruba čtyři sta bytů. Tamní sídliště ze sedmdesátých let minulého století je největší ve městě. V loňském roce začala jeho rozsáhlá oprava, rozdělená na etapy. První skončí už do měsíce, do přípravy těch dalších se zapojí i místní.

Obora v Radějově? Lidé do ní mohou vstoupit i v době lovu, rozhodl soud

Radějov – Milovníci přírody si jednu z největších tuzemských obor – v Radějově – zřejmě projdou po celý rok. Do rozsáhlé přírodní oblasti v Bílých Karpatech úředníci zakázali lidem vstup na tři a půl měsíce. Podle verdiktu brněnského krajského soudu ale zásadně pochybili.

Tradiční Velikonoce ve skanzenu: dívky psaly chlapcům vzkazy. I milostné

Strážnice /REPORTÁŽ/ – Průvod mladých děvčat v barevných krojích pochoduje na cestě. Vpředu je na tyči uvázaná Morena, která představuje zimu. Dívky ji hodlají shodit z mostu do vody a přivítat jaro. Při chůzi prozpěvují, lidé jim uhýbají z cesty. Začíná velikonoční program ve strážnickém skanzenu.

Královna vín pochází z Petrova. Líbí se jí práce v přírodě i ve vinném sklepě

Petrov, Brno – Korunka na hlavě, šerpa přes rameno a v rukou ceny vítěze. Jako královna vypadala devatenáctiletá studentka z Petrova, která se ve středu stala vítězkou osmnáctého ročníku soutěže Vinum Juvenale v Brně. Eliška Richterová se tak pyšní titulem královna vín. I když 
v rodině nevlastní vinařství nebo vinohrady, našla dívka ve vínu zalíbení.

Znovuobnoví zbouranou kapličku ve Strážnici. Ve hře je i posunutí památky

Strážnice – Už jsou to více než tři měsíce, kdy řidič maďarského kamionu narazil do kapličky stojící u Veselské brány ve Strážnici. Její obnovou se nyní zabývá už nově jmenovaný architekt města.

Přespávali tam myslivci na čekané. Strážnická lesní chata bude sloužit rekreaci

Strážnice - Do lesní chaty nedaleko Strážnice se po více než osmi letech vrátí život. Původní stavení určené myslivcům může po opravě sloužit rekreantům. S přestavbou se ale začne nejdříve v příštím roce, letos je naplánovaná spíše údržba.

Oprava strážnického zdravotního střediska: na etapy včetně stavby patnácti bytů

Strážnice – Na přibližně padesát milionů korun má vyjít oprava zdravotního střediska ve Strážnici. Kromě venkovní úpravy budovy se stavebníci zaměří také na interiéry. Počítá se i s výstavbou patnácti bytů. Město se chce ucházet o dotace.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT