VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: VESELÍ NAD MORAVOU

Veselí nad Moravou je město na jihovýchodě Moravy na řece Moravě, v okrese Hodonín, Jihomoravský kraj. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou.

Začátkem 14. století dobyl hrad Matúš Čák Trenčianský, roku 1315 ho Jan Lucemburský znovu připojil k Moravě. Během uherských válek město obsadil Matyáš Korvín. Od počátku 16. století zde existovala českobratrská obec. V 17. století bylo Veselí několikrát obsazeno nepřátelskými vojsky, začátkem 19. století zničeno dvěma velkými požáry. Roku 1961 byly postaveny Železárny. V roce 1879 byla postavena úzkokolejná dráha (rozchod kolejí 800 mm), využívána především pro hospodářskou činnost, ale i pro spojení s železniční tratí Vídeň-Krakov.

Mezi významné památky města patří například renesanční zámek na místě bývalého vodního hradu, kostel sv. Andělů Strážných, synagoga, kostel sv. Andělů Strážných, židovský hřbitov a další.

Chceme nové přístaviště na Baťově kanále, volají lidé ze Strážnice i turisté

Strážnice /VIZUALIZACE/– Na historické památky či největší folklorní festival v České republice láká Strážnice tisíce návštěvníků. Turisté i místní ale dlouhodobě volají po důstojnějším přístavišti na Baťově kanále. Z velkých plánů ale pro letošní sezonu zbylo jen otevření nových záchodů a sprch.

Demolice uzavře myší díru. Startují opravy druhé poloviny veselského nádraží

Veselí nad Moravou – Rekonstrukce veselského vlakového nádraží vstoupí do druhé poloviny. První dvě etapy jsou hotové, takže jsou obnovené ostrovní nástupiště číslo 2 a 3. Druhá půle oprav začala v pondělí.

Zimovčák jezdí pro nemocné děti. Řidiči si asi občas myslí, že jsem blázen, říká

Jižní Morava - Tisíc dvě stě patnáct kilometrů a jedenáct dní v sedle vysokého kola má za sebou rodák z Veselí nad Moravou, několikanásobný mistr světa i republiky v jízdě na vysokém kole Josef Zimovčák. Nedávno šťastně dojel do cíle charitativní akce Na kole dětem.

Návštěvníci si pohladí třímetrovou krajtu Boženku, kajman Bohoušek dětem zamává

Mikulov - Jako dítě měl rád křečky a andulky. Před třiceti lety se vydal za známým, který choval hady. Zaujal ho tehdy způsob života těchto plazů. Deset let byli hadi jeho koníčkem, pak se rozhodl, že by se jejich chovem chtěl živit. Dnes je Karel Zavadil z Veselí nad Moravou uznávaným chovatelem a odborníkem na terarijní faunu. Svá zvířata právě vystavuje v mikulovské chovatelské hale u amfiteátru.

Koupaliště ve Veselí otevírá v pátek. Návštěvníky potěší i nový příjezdový most

Veselí nad Moravou – Brány koupaliště ve Veselí nad Moravou se mají oficiálně otevřít v pátek. „Návštěvníky, především dopravující se auty a na kole, potěší nová hřiště i příjezdový most. Jeho rekonstrukce má být hotová pětadvacátého června,“ informoval mluvčí veselské radnice Jakub Zbořil.

Chátrající chtějí nahradit novými. Veselí přispěje na demolici starých domů

Veselí nad Moravou – Lidem ve Veselí nad Moravou začne radnice vyplácet příspěvek na demolici domu. Podmínka je výstavba nového.

První část průmyslové zóny nabídne více než stovku pracovních míst

Veselí nad Moravou - Až čtyři sta dvacet pracovních míst má vzniknout v nové průmyslové zóně ve Veselí nad Moravou, a to mezi Blatnickou a Kollárovou ulici. Městští zastupitelé na pondělním zasedání schválili podmínky prodeje pozemků investorům. 

Sídliště ve Veselí nad Moravou dostanou dvě nové cyklostezky

Veselí nad Moravou – Hned dvě cyklostezky se začínají stavět ve Veselí nad Moravou. První povede přes sídliště Chaloupky do Palackého ulice. „Navržená stezka zvýší bezpečnost cyklistů a chodců, kteří v současnosti jezdí a procházejí po hlavních silnicích – I/55 a I/54,“ přiblížil mluvčí radnice Jakub Zbořil.

TrutnOFF ve Veselí nad Moravou? Tamní kulturní komise je proti

Veselí nad Moravou – Zatímco se u letošního ročníku multižánrového festivalu TrutnOFF dlouho dopředu spekulovalo o Strážnici jako místě konání, organizátoři akce už oslovují představitele samospráv pro rok 2019.

Veselí chystá pětadvacáté Štěpy. Folkloristé předvedou i svatbu

Veselí nad Moravou – Pojďte nahlédnout na folklor dětskýma očima. Takovým sloganem zvou pořadatelé všechny příznivce folkloru na už 25. ročník Mezinárodního dětského folklorního festivalu Štěpy, který se koná ve Veselí nad Moravou. Dvoudenní program akce je plný k prasknutí.

Veselští asfaltují silnici. Práce skončí v pondělí

Veselí nad Moravou - Příjemnějšího cestování se dočkají lidé na silnici I/55 ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku. Dělníci tam začali ve středu pokládat nový asfalt, zaměřili se na pravou polovinu průtahu v úseku od vlakového přejezdu po křižovatku k obchodnímu domu. Před víkendem mají pracovat na levé části.

Vzácné varhany nebo izraelská večeře. Noc kostelů zavede i do bývalé autodílny

Jižní Morava – Pochutnat si na izraelských pokrmech, naslouchat tónům vzácných varhan nebo zavítat do modlitebny v někdejší garáží. To vše mohou v pátek návštěvníci tradiční Noci kostelů na jižní Moravě.

Na Besedu u Bigbítu přijede americká hvězdná Zola Jesus. Přiveze album Okovi

Tasov – Nika Roza Danilova známá pod pseudonymem Zola Jesus se stane jednou z hvězd organizátory právě připravované Besedy u Bigbítu. Tasovský koncert se pro ni letos stane jedinou zastávkou v České republice, turné je tématicky zaměřené na loňské album Okovi.

Řidiče čekají ve Veselí nad Moravou uzavírky

Veselí nad Moravou – Nový asfalt pokryje Masarykovu třídu ve Veselí nad Moravou. Dělníci jej budou pokládat od středy do pondělí 28. května. Během těchto prací nesmí řidiči silnici využívat po dobu dvanácti hodin od položení nové vrstvy.

Woodstock ve Strážnici? Stále jednáme ohledně místa, tvrdí organizátoři

Strážnice – Každý rok míří do Strážnice na Hodonínsku na Mezinárodní folklorní festival tisíce návštěvníků. Převážně folklorem žijící město se může stát i baštou nejstaršího tuzemského rockového festivalu TrutnOff. Pořadatelé takzvaného českého Woodstocku neodmyslitelně spjatého s Trutnovem se nedohodli s tamní radnicí a poohlíží se po jiných místech.

V záři fontány, za tónů kláves. Náměstí Míru se po opravách otevře lidem

Veselí nad Moravou – Největší náměstí ve více než jedenáctitisícovém Veselí nad Moravou na Hodonínsku dostává novou tvář. První červnový den se při Mezinárodním dětském folklorním festivalu Štěpy slavnostně otevře náměstí Míru po první etapě rekonstrukcí. „Pracovníci ještě dokončují poslední doplňky, jako jsou klavír, přístřešek pro něj a šachové stolky,“ sdělil mluvčí veselské radnice Jakub Zbořil.

Cesty budou varovat nevidomé. Strážničtí dají do oprav chodníků téměř milion

Strážnice – Skoro milion korun budou stát současné opravy chodníků ve Strážnici. Dělníci mají pro květen a červen jasný plán: modernizace cesty od hlavního vstupu na hřbitově stejně jako v Purkyňově ulici. „Jsou silně narušené a nevyhovující,“ uvedli strážničtí úředníci o stavu chodníku v Purkyňově.

Modernizaci zdravotního střediska zvládnou Strážničtí za plného chodu

Strážnice – Dlouho připravované opravy zdravotního střediska ve Strážnici se blíží. Do úvodní etapy se pracovníci pustí počátkem června.

Ředitelství začne rozšiřovat veselský přístav v příštím roce

Veselí nad Moravou - Ředitelství vodních cest ČR minulý týden informovalo Hodonínský deník Rovnost o tom, kdy zahájí stavební práce na rozšíření přístavu ve Veselí nad Moravou.

Starosta Kyjova lobuje u Babiše. Za ochranu pitné vody u Moravského Písku

Hodonínsko – Do strategických dokumentů české vlády chce starosta Kyjova František Lukl prosadit ochranu prameniště pitné vody u Moravského Písku na Hodonínsku. Loboval proto u premiéra Andreje Babiše, který s ostatními členy kabinetu navštívil minulý týden jižní Moravu. „Jde o natolik závažné téma, že by si vláda měla naše zkušenosti odvézt do Strakovy akademie (sídlo vlády – pozn. red.),“ uvedl Lukl pro Deník Rovnost.

Modernizace zahrady u školky? Ano, ale jen pokud dostanou půlku peněz z dotace

Veselí nad Moravou – Sluníčková zahrada. Tak se jmenuje projekt, který připravují správci Mateřské školy v Kollárově ulici ve Veselí nad Moravou. Plán řešili městští radní na svém dosud posledním zasedání.

Hroznová Lhota plánuje osvětlení cyklostezky. Zjišťuje názory vlastníků

Hroznová Lhota – Do čtvrt milionu korun se podle všeho vejdou náklady na vybudování osvětlení části cyklostezky mezi Hroznovou Lhotou a Kozojídkami.

Besedu u Bigbítu rozproudí Ventolin či Jan P. Muchow

Tasov – Úvodní polovina vystupujících na hudebním festivalu Beseda u Bigbítu je známá. Šestadvacátý ročník se uskuteční tradičně v Tasově. Dojde na psychedelický rock, alternativní pop, hypnotický metal, filmovou hudbu nebo energický rap.

Zbořená strážnická kaple vyroste do konce května znovu. Na jiném místě

Strážnice – Zničenou kapličku Všech svatých se slováckými ornamenty začínají dělníci ve Strážnici na Hodonínsku stavět znovu. Ne však na stejném místě, ale o několik metrů dál od pozdně renesančních bašt Veselské brány.

Řidič havaroval před Blatnicí. Jízdu v protisměru zastavil až náraz do stromu

Blatnice pod Svatým Antonínkem – První pomoc poskytovali v pátek odpoledne hasiči zraněnému na silnici I/71.

Novotná: Rozhodly drobnosti a ve finále jediná branka

Veselí nad Moravou – Třetí kolo od konce základní části házenkářské MOL Ligy skončilo pro veselské panenky nezdarem. Proti Porubě těsně prohrály o jednu branku, a to 21:22.

Opilý řidič v noci naboural do rodinného domu. Nadýchal 2,6 promile

Vnorovy – Nepříjemné probuzení zažili obyvatelé rodinného domu ve Vnorovech. V sobotu krátce po půlnoci narazilo auto do budovy v Hlavní ulici a podle hasičů zároveň do přípojky plynu. „Při našem příjezdu na místo již byl zraněný řidič v péči záchranářů,“ uvedl krajský mluvčí hasičů David Jirouš.

Ignoroval zákaz řízení. Nyní je bez auta a hrozí mu jeho propadnutí

Veselí nad Moravou – Čtyřiatřicetiletý muž sedl za volant Škody Octavie ve středu dopoledne, i když mu chyběl řidičák a soud mu na dva roky zakázal řízení. Nejen to zjistili při kontrole policisté z Veselí nad Moravou. „Navíc jsem v databázi dohledali, že již v lednu byl při zákazu přistižen a řídil auto pod vlivem alkoholu. Při dechové zkoušce tenkrát nadýchal jedno promile alkoholu,“ uvedl ve čtvrtek policejní mluvčí Petr Zámečník.

Rozbíjel věci, napadal svou matku. Policisté ho na deset dnů vykázali z domu

Veselsko – Převracel nábytek, rozbil televizi a neustále na mě křičel. Tak si stěžovala policistům matka na svého dvacetiletého syna v menší obci na Veselsku. „Pod vlivem alkoholu se měl hrubě chovat ke své matce a slovně ji napadal. To vše se odehrávalo v přítomnosti jeho dvou nezletilých sourozenců,“ informoval ve čtvrtek policejní mluvčí Petr Zámečník.

Začala výstavba parkoviště, u nádraží zaparkuje sto třicet aut

Veselí nad Moravou – Sto třicet bezplatných parkovacích míst nabídne nové parkoviště v blízkosti nádraží ve Veselí nad Moravou. Dělníci se dali do práce v minulých dnech.

Víc než čtyřicítka starostů řekla ne těžbě. Petice se do Senátu ještě vrátí

Hodonínsko, Praha – Nakonec víc než čtyřicet starostů z Hodonínska přijelo ve středu na veřejné slyšení v Senátu podpořit petici proti těžbě štěrkopísku a za ochranu prameniště pitné vody mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem.

Za záchranu pitné vody: čtyřicet starostů zamíří do Senátu bojovat proti těžbě

Hodonínsko – Mimořádný autobusový spoj vyrazí už ve tři hodiny ráno z Hodonína do Prahy. Poveze čtyřicítku starostů z Hodonínska do Senátu, kde se bude veřejně projednávat petice Ne ohrožení pitné vody pro 140 tisíc lidí! Proti těžbě štěrkopísku u Moravského Písku ji podepsalo jedenáct a půl tisíce obyvatel jihovýchodní Moravy. „Jednání se zúčastní starostové, aby vyjádřili obavy o pitnou vodu za obyvatele svých obcí,“ shrnula za petiční výbor starostka Moravského Písku Hana Habartová.

Vážně zraněného cyklistu dopravili do nemocnice letecky. Srazil se s autem

Moravský Písek - Ke střetu osobního auta a cyklisty došlo v sobotu na silnici u Moravského Písku kolem sedmé hodiny večerní. „Jednalo se o mladého cyklistu, který utrpěl vážná zranění, vůbec s námi nekomunikoval,“ informoval mluvčí jihomoravských policistů Pavel Šváb. 

Žáci ve Velké nad Veličkou sportovali pod dohledem olympioniků

Velká nad Veličkou /FOTOGALERIE/ - Hrdost školy stojí na svém místě. Odměnu za svou aktivitu v projektu Sazka Olympijský víceboj získala základní škola ve Velké nad Veličkou. Ta jako jediná z Jihomoravského kraje měla tu možnost ve sportovní hale ve Velké hostit trénink se čtyřmi olympioniky: Michaelou Hrubou, Šárkou Kašpárkovou, Štěpánem Janáčkem a Michalem Pogánym.

Na vlaky padá beton. Mosty nad železnicí na Slovensko se rozpadají

Veselsko - Loni oslavila trať z Veselí nad Moravou do slovenských Vrbovců devadesát let. Stejnou dobu tam stojí i mosty, po nichž lze mezistátní železnici přejet. Kvůli dlouhodobě chybějící péči z nich však odpadávají kusy betonu. Škodám se nevyhnou ani projíždějící vlaky. „Z mostu opadává beton, původní zábradlí je rezivé a místy rozbité. Objekt je v dost žalostném stavu, takže se s tím musí něco dělat,“ řekl starosta Javorníku Jiří Hrbáč.

Při hádce bodla muže do lýtka. Policisté vyšetřují partnerský spor

Veselí nad Moravou – Pohádali se. A to tak, že výsledkem sporu bylo bodnutí nožem. Řeč je o partnerech, kteří konflikt řešili v chatové oblasti Vláky ve Veselí nad Moravou. Případ z osmého března od té doby řeší policisté. Že by jej ale vyšetřovali jako pokus o vraždu či snahu o závažné poranění, odmítli. 

Miliony zlepší osvětlení ulic, Veselí vymění přes tisíc světel

Veselí nad Moravou – Téměř pět milionů korun bude stát letošní modernizace veřejného osvětlení ve Veselí nad Moravou. Město zaplatí maximálně dva miliony, zbytek pokryje dotace.

Dům přírody poodhalí krásy Bílých Karpat. Návštěvníky pozve i pod zem

Veselí nad Moravou – Vzdělávací i zážitkové programy nabízejí rodinám s dětmi i jednotlivců několik let Domy přírody v Českém ráji, Moravském krasu či Poodří. Do rodiny těchto návštěvnických center se chtějí připojit i ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku.

Doprava mezi Veselím nad Moravou a Brnem? Cestující přesednou z vlaku na autobus

Jižní Morava – Výlukový jízdní řád platí od pátku 9. března až do 16. dubna na trati číslo 340 mezi Brnem a Veselí nad Moravou, a to především v úseku mezi Šlapanicemi a Blažovicemi. „Po dobu výluky bude snížena kapacita infrastruktury,“ informovaly České dráhy prostřednictvím obecních webů.

Cestu do Karpat a na Slovensko zkomplikuje oprava I/54. Až do konce května

Blatnice pod Svatým Antonínkem – Nejen s novým místem pro nástup do linkových autobusů, ale později i s objízdnými trasami, musejí počítat cestující, kteří chtějí jet z Veselí nad Moravou do Bílých Karpat a na Slovensko přes Blatnici pod Svatým Antonínkem po silnici I/54. Právě ta se bude opravovat. „V úterý si připravíme věci, další den začneme za částečné uzavírky s pracemi,“ informoval stavbyvedoucí Tomáš Pavlík.

Zvyšte bezpečí na křižovatce, slyšelo vedení Hroznové Lhoty

Hroznová Lhota – Žádost o zvýšení bezpečnosti chodců na hlavním tahu Hroznovou Lhotou vzešla od tamních obyvatel. Vedení obce zvažuje několik možností: od retardérů až po radar, který by projíždějící hazardéry vyfotil.

Zvažují zrušení obecní rady. Důvod? Povinné zpřístupnění soupisu majetku

Hroznová Lhota – Zachovat, nebo zrušit? Budoucí existenci obecní rady řeší nyní představitelé Hroznové Lhoty. Tématem se zabývali na posledním zasedání zastupitelstva. Důvodem je ze zákona povinné zpřístupnění soupisu majetku, což se některým nelíbí.

Strážničtí chtějí u nádraží nové parkoviště, o dotaci rozhodnou úředníci

Strážnice – Na rozhodnutí úředníků přidělujících evropské dotace čekají nyní představitelé Strážnice. Požádali o více než tři miliony korun, které mají městu pomoci s vybudováním záchytného parkoviště u vlakového nádraží.

Ještě je zavřená, přesto láká páry. Ve znovuobnovené kapli chtějí svatbu

Bzenec – Znovuzrozená kaple svatých Floriána a Šebestiána se sice nad Bzencem na Hodonínsku slavnostně otevře až první květnovou sobotu, ale už teď je o její prostory velký zájem. „Máme řadu žádostí o svatební obřady, občanské sňatky se tady budou moci uzavírat od dvanáctého května,“ informoval bzenecký starosta Pavel Čejka.

Obliba Baťova kanálu roste. Ve Veselí vznikne plnohodnotný přístav pro 35 lodí

Jižní Morava /VIZUALIZACE/ – Luboš Dejdar z České Třebové proplul po České republice, co se dalo. Když v roce 2014 dokončil obnovu dřevolaminátové lodi se jménem Kobliha, oblíbil si plavbu po Baťově kanálu a výhledy na moravskou krajinu. „Jeden z mnoha přístavů je ve Veselí nad Moravou, právě ten považuji za jeden z nejvýznamnějších,“ svěřil se Dejdar.

Za led zaplatili stovky tisíc korun, ve Veselí je zájem i o půjčovnu

Veselí nad Moravou – Více než dvě stě tisíc korun vzešlo ze vstupného na ledové kluziště ve Veselí nad Moravou. Informovali o tom tamní úředníci. Sportovně-rekreační plocha si mezi lidmi získala značnou oblibu. Celkem jich za poslední dva měsíce přišlo přes čtyři tisíce.

OBRAZEM: Curlingový ráj na kluzišti. Po ledě jezdily i žehličky a pařezy

Veselí nad Moravou /FOTOGALERIE/ – Po sérii vydařených hokejových turnajů se provozovatel kluziště Adam Procházka rozhodl ve Veselí nad Moravou uspořádat turnaj v dalším olympijském sportu. Místo hokejek a puků se 17. února dopoledne proháněly po ledu curlingové kameny. Turnaj přilákal sedm závodních týmů, které přišlo podpořit více než sto diváků.

Senát bude patřit petici proti těžbě štěrkopísku. Na konci března

Praha, Moravský Písek – Čítá téměř dvanáct tisíc podpisů, především lidí z Hodonínska. Petici za ochranu pitné vody před znehodnocením těžbou štěrkopísku ve středu projednal petiční výbor Senátu. 

Vybudují přechod před školkou. Stát bude tři sta tisíc korun

Moravský Písek – Bezpečnější pohyb lidí před mateřskou školou má zajistit nově připravovaný přechod pro chodce v Moravském Písku. Projekt za přibližně tři sta tisíc korun nyní připravuje projektant.

Smuteční síň bude v novém. V Moravském Písku začínají střechou

Moravský Písek – Komfortnějších podmínek se dočkají lidé, kteří v Moravském Písku navštíví pohřeb. Vedení obce nechá tamní smuteční síň postupně zmodernizovat. Stávající podoba pochází ze sedmdesátých let.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT