VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: VESELÍ NAD MORAVOU

Vlaky z Brna do Veselí nad Moravou pojedou rychleji

Jižní Morava – Rychlejší a pohodlnější dopravu mezi Brnem a Veselím nad Moravou má zajistit modernizace takzvané Vlárské dráhy. Vlaky tak nově pojedou po kompletně elektrizované trati. „Cílem je dopravu zrychlit, v důležitých uzlech by na sebe měly také komfortně navazovat vlaky a autobusy," uvedl Radek Čech ze Správy železniční dopravní cesty. V některých rovných úsecích vlaky pojedou rychlostí 140 kilometrů za hodinu.

Místo zbořené zámecké salajky může ve Veselí nad Moravou vyrůst hotel

Veselí nad Moravou – Parkovací místa, hotel a nové zázemí pro přístaviště. To vše může vzniknout ve Veselí nad Moravou na místě zbořené zámecké budovy, která dříve sloužila jako depo pro vlaky – salajky. „V současnosti je nutné přistoupit ke zpracování veřejné soutěže. Důležité je, aby tady byly stavby, které napomohou rozvinutí cestovního ruchu nejen na přilehlém Baťově kanále," sdělil veselský místostarosta Petr Kolář.

Nová parkovací místa a chodníky přibudou ve Veselí. Za miliony

Veselí nad Moravou – Do konce příštího roku se mají lidé z Veselí nad Moravou dočkat konce druhé fáze modernizace sídliště Kovářská. Alespoň podle současného plánu. „Jedná se o zásadní zvětšení parkovacích míst a výsadbu zeleně spolu s pořízením laviček a odpadkových košů," sdělil veselský starosta Miloš Kozumplík. Dále přibudou v druhé etapě nové chodníky a veřejné osvětlení. Předpokládaná cena se pohybuje mezi šesti a sedmi miliony korun.

Nový ředitel Národního ústavu lidové kultury chce rozvoj skanzenu

Strážnice – Po téměř dvaceti letech opustil post ředitele Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Jan Krist. Od října na toto místo usedl dosavadní zástupce Martin Šimša. O jeho jménu se nejen mezi folkloristy hovořilo delší dobu, až nedávno ovšem oficiálně dostal důvěru od ministerstva kultury. Spolu s dalšími třemi protikandidáty se zúčastnil výběrového řízení. Každý z nich musel například sepsat a představit svou vizi o poslání a dalším směřování strážnického ústavu.

Dva vodníci vydávali místo duší výherní ryby

Blatnička /FOTOGALERIE/ – Ani uzavírky a omezení na silnicích v okolí nezabránily milovníkům ryb vychutnat neopakovatelnou atmosféru tradičního výlovu přehrady Blatnička u stejnojmenné vesničky u hranic Jihomoravského a Zlínského kraje. I tentokrát přilákal výlov nádrže na vodním toku Svodnice do své blízkosti tisíce návštěvníků. „Je tady výborná atmosféra a samozřejmě možnost koupit si ryby. Aktuálně si beru kapra, amura a možná si letos poprvé domů odneseme i candáta, který je náročný na vzduch. Zprovoznili jsme totiž vzduchování," svěřil se Lukáš Vašíček, který přijel s kamarádem Lukášem Odrouškem z Topolné na Uherskohradišťsku. Oba se věnují sportovnímu rybaření a focení.

Muž otrávený metanolem: kauzou se opět zabývá okresní soud v Hodoníně

Hodonín – Kdo stojí za smrtí mladého Veselana, který se v září 2012 otrávil metanolem? Tuto otázku ve středu opět řešil senát hodonínského okresního soudu.

Domy přírody vznikají po celé republice. Nový možná vyroste i ve Veselí

Veselí nad Moravou – Po celé republice vznikají Domy přírody, které poskytují informace o chráněných krajinných oblastech. Jeden může vyrůst i ve Veselí nad Moravou díky Vzdělávacímu a informačnímu centru Bílé Karpaty, Českému svazu ochránců přírody Bílé Karpaty a právě Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. „Cílem je poučit návštěvníky o chráněném území z hlediska ochrany přírody, krajiny a přírodního a kulturního dědictví," uvedla ředitelka vzdělávacího centra Marie Petrů.

Kamiony jim jezdí u ložnice. Strážničtí chtějí změnu

Strážnice – Obyvatelé Rybářské a Bzenecké ulice ve Strážnici už toho mají dost. Proti velkému provozu nákladních aut, které ohrožují jejich zdraví a ničí okolí, sepsali výzvu. „Neustále dochází k poškozování domů, chodníků, silnice je úzká a má nepevné podloží," vzkázali v žádosti strážnickému zastupitelstvu obyvatelky ulice, které za úpravu provozu dlouhodobě bojují. Jedna z nich, Zdeňka Juncová, před třemi lety napočítala za hodinu padesát projíždějících kamionů.

OBRAZEM: Zvyky na Veselsku a Horňácku. Folklor zachytili ve fotografiích

Veselí nad Moravou – Čtvrtek je posledním dnem, kdy se zájemci mohou podívat na Panském dvoře ve Veselí nad Moravou na výstavu fotografií Folklor 2016. „Projekt fotografa Jaroslava Bárty a studentů katedry fotografie FAMU mapuje tradice a zvyky na současné vesnici, zasazené právě do oblasti Veselska a Horňácka," uvedl spoluorganizátor výstavy Petr Mička.

Veselí rozdělilo pomocí grantů téměř devět milionů korun. Nejvíc jde do sportu

Veselí nad Moravou – Rozšíření současné sbírky dvou párů folklorních šatů o tři až čtyři další a vybudování fondu reprezentativních krojů, které si bude moci zapůjčit i veřejnost. K tomu bude sloužit grant téměř sto tisíc korun, které dostalo Veselské kulturní centrum ve čtvrtém kole grantového harmonogramu pro letošní rok. „Jeden kroj stojí kolem třiceti tisíc korun. Záleží na tom, jak je zdobený, jestli je slavnostnější nebo obyčejný," vysvětlil ředitel centra Michal Blažíček.

Chráněné bydlení pomáhá žít samostatněji. Domy mohou vyrůst v Moravském Písku

Hodonínsko – Mutěnice, Veselí nad Moravou a Moravský Písek. Právě tam ředitel kyjovského Domova Horizont Jan Hanáček jedná o místech pro výstavbu tří rodinných domů pro takzvané chráněné bydlení.

Jezdí rychle, stěžují si lidé ze Zarazic na řidiče kamionů

Veselí nad Moravou – Kamiony jezdí příliš rychle a je jich moc, volají někteří obyvatelé Zarazic, místní části Veselí nad Moravou. Touto stížností se v současné době zabývá také komise městské rady pro rodinu a sociální záležitosti. „Jde nám o to, že nákladní auta naložená těžkým materiálem, která míří do areálu Železáren Veselí, jezdí příliš rychle, a tím pádem se zvyšuje nebezpečí nehody. Zatím se naštěstí nic nestalo," uvedla předsedkyně komise Jana Žádníková.

Vesnice roku: oslavu bronzu v Kozojídkách teprve chystají

Kozojídky – Z dvou set jednapadesáti soutěžících obcí se umístily na třetím místě. Kozojídky si pro ocenění třetí nejlepší vesnice roku 2016 dojely o víkendu do Luhačovic na Jarmark venkova. „Bylo to trochu hektické. Kvůli špatnému počasí se akce přemístila do kulturního domu. Tam byla neskutečně bouřlivá atmosféra," přiblížil soutěžní ovzduší starosta Kozojídek Otakar Březina. Zástupci jednotlivých účastníků se prý navzájem překřikovali a vyvolávali jména obcí.

Blatnické vinobraní: výtěžek z dražby obřího hroznu věnovali potřebným

Blatnice pod Svatým Antonínkem /FOTOGALERIE/ – Za čtyři tisíce korun se letos vydražil obrovský hrozen na vinobraní, které se o víkendu konalo v Blatnici pod Svatým Antonínkem. „Výtěžek dražby věnujeme kyjovskému Dětskému centru, protože chceme pomoci dětem, které na začátku života neměly tolik štěstí," sdělila blatnická starostka Lenka Fojtíková. Charitativní dražba hroznu je součástí vinobraní teprve druhým rokem. Ten loňský se vydražil za deset tisíc korun, které putovaly nemocné Michalce na dýchací přístroj.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení