O víkendu docházelo v Pekingu, Šanghaji a dalších velkých městech k rozsáhlým demonstracím, jež jsou světovými agenturami označovány za největší projevy nespokojenosti za několik desítek let. Demonstranti volají po zrušení velmi přísných opatření či odstoupení prezidenta Si Ťin-pchinga a konci vlády komunistické strany.

Příslušníci bezpečnostních složek podle informací německé agentury DPA zastavují kolemjdoucí, kteří musí ukázat, že v mobilních telefonech nemají programy na obcházení cenzury.

Fanoušci Polska na MS v Kataru.
Přísný zákaz alkoholu na stadionech v Kataru? Fanoušci pronesli flašku vodky

Cenzura se projevuje i během vysílání fotbalového mistrovství světa v Kataru prostřednictvím státní televize CCTV, kterou podle dostupných údajů sleduje přibližně miliarda Číňanů. V Kataru se totiž fotbalový šampionát odehrává bez covidových opatření, což se komunistické straně nelíbí. Prvním, kdo na tento problém upozornil, je uznávaný publicista Mark Dreyer, jenž dlouhodobě studuje čínskou sportovní scénu a cenzuru a je zakladatelem China Sports Insider.

S minutovým zpožděním 

A jak vlastně vypadá cenzura v podání čínské televize? „V Dauhá je asi osmdesátičlenný štáb CCTV, přičemž režisér má k dispozici hlavní kanál FIFA. Může si ale zaplatit přístup k dalším kamerám, které zabírají lavičky týmu s trenéry a náhradníky,“ vysvětluje Dreyer.

Čínská televize poté vysílá zápas s minutovým zpožděním a při záběrech na hrací plochu vytečkovává fanoušky, kteří jsou na okraji obrazovky. Ze záběrů, které se z čínské státní televize dostávají do světa, je názorně vidět, že například během utkání Kanady s Chorvatskem, Japonska s Kostarikou či Austrálie s Tuniskem čínská CCTV místo záběrů na slavící fanoušky bez roušek přepnula na trenérské lavičky.

„Samozřejmě nastanou chvíle, kdy je někdo z fanoušků špatně vytečkovaný a jde tak vidět,“ uzavírá Dreyer.