Hodonínská Liduška, neboli bývalá Lidová škola umění. Stojící na parcele se symbolickým číslem 158. A opravdu hned dvě trestní oznámení v souvislosti s prodejem zbytků budovy školy prošetřuje právě linka 158, tedy republiková policie. A nejen ona, ale v jiné rovině i soud.

Je tomu už pět let, co se do vlastnictví města s vypětím a ztrátou několika milionů korun vrátila většinově zbouraná nemovitost, se kterou si nevěděla rady už svobodně zvolená samospráva krátce po sametové revoluci. Nicméně po posledním prodeji stojí město před soudem, kde má obhájit, proč prodávalo za méně peněz, než nabízel jeden ze zájemců? A objasnit, proč koalice považovala záměr výstavby vaskulárního centra za důležitější veřejný zájem?

Krom toho se soudkyně ptala také po znaleckém posudku k prodávané nemovitosti. Nebyl totiž součástí soudního spisu a chybí i ve zveřejněných materiálech pro zastupitele. Tam je jen uvedená jako v místě obvyklá cena 2,6 milionu.

Vyplývá z toho, že hodonínští zastupitelé hlasovali o prodeji, aniž by se ptali na stav majetku, který prodávají? Tedy například v jakém stavu jsou tamní sklepy. Přesto se šlo hned napoprvé do hlasování o prodeji, kterému předcházelo přihazování jako v pokeru, a to statisíci. Po dvou příhozech téměř na dvojnásobek.

Důležitějším je druhý aspekt prodeje nižší nabídce, a tím je veřejný zájem pro zvýhodnění kupujícího. Tady soud výrazně naznačil, že veřejný zájem by měl sloužit především pro dosažení už avizovaných potřeb obce. A ne proto, aby se z veřejného zájmu stávalo jen odůvodnění pro už rozjetou akci.

Mohly by k tomu něco napovědět nejen koncepční dokumenty města, ale také programové prohlášení městské vlády pro poslední funkční období. Jenže to od současné koalice na webu města chybí. Poslední je ještě od předchozí rady. Tady se ale ohledně zdravotnictví píše jen o podpoře nemocnice, záchranky, návratu porodnice či o pokračování v projektech v oblasti zdravotní prevence.

Most přes Kyjovku v kyjovské místní části Bohuslavice, krajští silničáři chystají jeho opravu.
VIDEO: Bohuslavice čeká oprava mostu, průjezdný zůstane jen po polovině

A co se týče hospodaření? Tady pět let staré programové prohlášení rady avizuje vypracování jasných pravidel pro účelné a hospodárné nakládání s majetkem města…