Často nostalgické pocity vyvolávají dobové snímky Hodonína. Zejména pak ty z posledních desetiletí. Spousta jich mezi obyvateli koluje například prostřednictvím Facebooku, kde mnohdy sklízejí reakce, že dříve bylo město hezčí a tvořilo kulisu pověstných zlatých časů.

Jde samozřejmě o individuální pohledy a názory, bez nichž by žádná diskuze nebyla diskuzí. Bez omámení nostalgií z mladších let vlastních životů však může realita vypadat zcela jinak.

Tvář Hodonína, a nejen jeho centra, se za poslední řadu let výrazně změnila. K lepšímu. Mimo jiné za to často vděčí soukromým majitelům domů, na něž je především na Národní třídě radost pohledět, ačkoliv architektura v některých případech dostala pohlavek.

Torzo bývalé lidové školy umění v centru Hodonín začátkem října 2023.
Prodej bývalé školy umění v Hodoníně bude řešit soud, padla žaloba na město

Pravdou je, že ostudná nadále zůstává část tamních chodníků, nicméně i ty se po příslibu vedení radnice mají v brzké době zlepšit. Věřme tomu, ale pečlivě sledujme, zda se tak skutečně stane. Tak jako u dalších kroků jakékoliv koalice.

Středu města v minulosti rovněž výrazně pomohl vznik pěší zóny vedoucí směrem ke kulturnímu domu. Ve srovnání s dřívější podobou této ulice šlo o jednoznačný krok vpřed. A pohled dále na sídliště Jihovýchod? Zateplení a vybarvení jednotlivých panelových domů celou lokalitu proměnilo z šedivého smutku v alespoň vizuálně stravitelné prostředí.

  • Která část Národní třídy určitě potřebuje opravit?
Zdroj: Deník/Lukáš Ivánek

Kultivovanější jsou také tamní parkoviště, byť některé části nedostatkem míst pro auta vyloženě trpí. Jde však o důsledek toho, že s takovým množstvím stavitelé Jihovýchodu nikdy nepočítali. Ač se to přes obecné naříkání může zdát lehce odvážné, kvalita prostředí na takzvaném Jižňáku jde nahoru.

Obdobně jsou na tom i jiné části Hodonína. Třeba Rybáře se díky mnoha krásným rodinným domům mění k nepoznání. Při procházce je tam nesmírně zajímavé sledovat setkání původních starších domků ve špatné formě s moderními budovami pro rodiny s dětmi.

A komu v Hodoníně patří vyseknutí poklony? Každému, kdo se vlastní pílí snaží o zkrášlení veřejného prostředí, u kterého žije. Radost pohledět je na menší i větší předzahrádky, jež u některých panelových domů vznikly jaksi samovolně. Jsou pádnou odpovědí na nezdravě rozšířené přesvědčení, že vše je špatně a nejlepší je se na všechno…