To vše zapadlo na několik let do špíny. Eva Nevřivá ze Bzence patří mezi lidi, kteří mají to štěstí, že se z osobního hlediska mohou spíše usmát. Poškozených je jí líto.

Vitální žena nepřišla o lásku ani přátelství. Pouze o vánoční přání od rakouských známých. I to jí ale způsobilo zbytečné starosti. „Seznámili jsme se s nimi při cestě do Rakouska, kam jsme jako dechovka Žadovjáci jezdili. Přejeme si každé Vánoce. Bylo mi proto divné, že tehdy mi pozdrav nedošel,“ začíná své povídání Nevřivá. Ve ztracené obálce byla i fotka ze čtyřiaosmdesátého roku, kterou jí Rakušané poslali pro radost.
I když se po roce setkali osobně, na záhadu stejně nepřišli.

„Přijeli na moje narozeniny. Pořád se mě ptali, jak se mi ta fotka líbila. A protože jsem nevěděla, o čem je řeč, jen jsem odpovídala: gut, gut,“ směje se šestašedesátiletá žena. Než se shledali, měla strach, jestli jsou všichni zdraví. Navíc ji přepadla i malá lítost. Po příčině se však nechtěla pídit. Nakonec dopis pustila z hlavy.

Až když se jí pořád ptali na fotku, napadlo ji, že někde asi nastal problém. Ten se objasnil až nedávno. Doma na stole objevila igelitový pytlík a v něm obálku. „Abych řekla pravdu, tak mě ten dopis z Rakouska rozveselil. Byla jsem hodně překvapená. Vánoční pozdrav z roku 2001 mi přišel až teď,“ pokračuje Nevřivá s úsměvem.

Zároveň s vážností dodává, že věc, která se v Břeclavi stala, je otřesná.
„Můj případ je legrace. Jsou ale lidé, kterým přišly různé objednávky. Dojala mě i paní, která plakala, že jí zemřela známá a už jí nikdy nemůže poděkovat. Osudy jsou různé,“ říká stále aktivní důchodkyně.

Jakmile se jí dostal dopis do ruky, ihned na něj odepsala. Když text předávala své kamarádce na bzenecké radnici, potkala i tamního starostu. „Tak jsem mu to vyprávěla. Reagoval slovy: Je to bordel,“ směje se už zase.

Když se jí někdo zeptá, co na sedmileté zpoždění říká ona, odpovídá zcela jasně. „Je to otřesné. Nepochopím, jak to mohlo tak dlouho zůstat zatajené. Osudů, které viníci ovlivnili, je moc. Smutné je to hlavně tam, kde už někdo zemřel a ti lidé mezi sebou kvůli tomu ztratili kontakt,“ dodává Nevřivá.