/KOMENTÁŘ/ Zajímavá data o vývoji obyvatelstva v jihomoravských městech přinesl v uplynulém týdnu Český statistický úřad. Za poslední rok přibylo na jižní Moravě městských obyvatel o 6 260 lidí. Tedy zhruba o jedno město o velikosti Dubňan, které jsou čtvrtým nejlidnatějším městem hodonínského okresu.

Právě Hodonínsko bylo loni jediným okresem v Jihomoravském kraji, kde klesl počet městského obyvatelstva. A to o téměř tři sta lidí.

Editor Deníku na jižní Moravě Lukáš Ivánek.
KOMENTÁŘ: Hodonín je ošklivější než dříve? Ale jděte, to spíš funguje nostalgie

Možná až zarážející je fakt, že do osmi měst tohoto regionu s celkovým počtem městských obyvatel dosahujících téměř k hranici sedmdesát tisíc se nenarodilo za celý loňský rok ani pět set dětí.

Poměrně velká část jihomoravských měst ale loni nezažívala dobrý rok. Počet obyvatel se snížil u devatenácti z celkové padesátky. Absolutním vítězem je v této statistice Hodonín s poklesem o 148 lidí. Také další tři příčky za Hodonínem obsadila města z jihu kraje, a to z Hodonínska nebo Břeclavska. Konkrétně Velké Pavlovice, Kyjov a Podivín.

Naopak v duelu o bronzové, třetí místo nejlidnatějšího města Jihomoravského kraje za Brnem a Znojmem jde do výrazného trháku Břeclav s loňským přírůstkem přesahujícím tři sta obyvatel. Rozdíl mezi třetí Břeclaví a čtvrtým Hodonínem se tak o posledním Silvestru se zvýšil už na 739 lidí.

Ztichlé Masarykovo náměstí v Hodoníně v době červencových svátků. V následujících dnech se má podle zástupců radnice situace lepšit, opětovně už funguje fontána s tryskami.Masarykovo náměstí v Hodoníně.Zdroj: Deník/Lukáš Ivánek

V přepočtu na tisíc obyvatel však předstihly Břeclav nedaleké Pohořelice s přírůstkem čtyř set obyvatel. Ty jde možná i nazvat skokanem roku, v krajském žebříčku nejlidnatějších měst se vyšvihly na pětadvacátou příčku.

Za jeden rok přeskočily v počtu obyvatel Rousínov, Moravský Krumlov a Modřice. Nyní tak Pohořelice atakují jako první zmíněné, čtyřiadvacáté Dubňany.