Do jihomoravských vinic, konkrétně na Kyjovsku vjel koncem týdne unikátní elektrický robot ze Slovinska, který umí používat řadu nářadí a má být využitelný po celý zemědělský rok. Má se stát chytrým pomocníkem lidem, kteří hospodaří v sadech a vinicích.

Výhodou robota má být také to, že na nabitou baterii vydrží pracovat osm, případně až čtrnáct hodin. Pro zaměstnavatele má mít výhody, které ale někteří zaměstnanci neocení.

Elektrický robot Slopehelper poprvé představený při práci v moravské vinici, a to nad Nechvalínem.
Nepije a neremcá. Elektrický robot pracoval poprvé ve vinici nad Nechvalínem

Když pracující člověk potřebuje pauzu na oběd, načerpat novou energii na dovolené, vyléčit se z nemoci, postarat se o dítě nebo vyjednat lepší pracovní podmínky a plat například kolektivní smlouvou či skrze odbory, tak robot zatím pokračuje neúnavně v práci až do vybití. Je těžko říct, jaké budou dopady této a podobných novinek právě na lidské zaměstnance a potažmo i nezaměstnané, kteří si budou chtít vydělat peníze na živobytí.

Jihomoravský kraj podle dat z úřadu práce měl na konci září v České republice třetí nejvyšší nezaměstnanost, kdy se o bronzovou příčku dělil s Karlovarským krajem. Je otázkou jestli za této situace dokážou školy skrze poskytované vzdělání a rekvalifikace připravit zdejší lidi na novou chytrou práci, kterou se dokážou uživit a trumfnout i nastupující roboty, aby byly jen pomocníky a ne konkurenty.