Domníváte se, že je to špatná smlouva? Jste ochotni uvěřit těm, kteří Smlouvu buď řádně nečetli, nebo ze sobeckých důvodů lžou jen proto, že je ohrožena jejich ješitnost, koryta a kšefty? Proto nyní uvítali odmítnutí Lisabonské smlouvy Irskem. Iry chápu, jsou to penězi Evropské unie namlsaní sobci, kteří, ačkoliv jsou méně početní než Jihomoravský kraj, chtějí stále mít stejnou váhu jako třeba Německo a neztenčený penězovod, o který se nechtějí dělit s novými členy unie. Na blokování přijetí smlouvy si naši „politici“ vymysleli jiný zdržovací fígl, Ústavní soud, ikdyž je jasné, že v Lisabonské smlouvě nenajde žádný rozpor s naší ústavou.

Každý má své koníčky. Někdo sleduje televizní seriály, já jsem v roce 2005 Ústavní smlouvu dvakrát přečetl a hledal její význam pro náš stát, řadové občany a podnikatele.

Věnoval jsem tomu desítky hodin důchodcovského času a, protože tenkrát vyzval Úřad vlády ČR, odbor informací o evropských záležitostech občany ke spolupráci na konkretních informacích o Smlouvě, vypracoval jsem patnáctistránkový výtah, obsahující všechny části, důležité pro občany a podnikatele. Bohužel neschválení Francií a Nizozemskem a politická situace u nás schválení Smlouvy nepřály a můj výtah a průvodní dopis se nikde neobjevily.

Jen řada lží o několikasetstránkovém textu (česká verze měla šestašedesát stran, Ústava ČR má devětadevadesát, ale s menším počtem slov na stránce) a o jeho nepochopitelnosti pro běžné občany. Naopak, text byl zcela jasný a konkretní, jen obsahoval části, které by neměly být součástí ústavy, ale ústavních zákonů, aby byla ústava kratší.

Lisabonská smlouva může být vzorem pro naši ústavu, zvláště článek 9f, který řeší problém neodvolatelnosti soudců stanovením šestileté doby jejich jmenování. Také se ukáže zbytečným Senát ČR, protože jeho dohledové funkce se ujmou orgány EU.

Jako nezávislý sedmdesátiletý důchodce bez ambicí vás pravdivě informuji, že Lisabonská smlouva, fakticky Ústava EU, je nejdokonalejší, lidem a podnikatelům nejpříznivější ústava, jaká mohla být vytvořena. Umožňuje lidem volně cestovat, stěhovat se a žít svobodně v kterékoliv zemi unie, tam pracovat, brát stejnou mzdu jako místní pracovníci, podnikat, stavět a vlastnit cokoliv v celé unii, být zvolen do všech orgánů obcí a podniků a používat společnou měnu euro. Být rovnoprávným občanem Evropské unie. A to vše při zachování plné státní suverenity České republiky. Převážná většina změn ve smlouvě směřuje k upevnění státní suverenity členů.

Jsem přesvědčen, že žádný z kritiků smlouvy ji nepřečetl proto, že je česká verze k dispozici jen krátce. a pro nedostatek času a jen Nebo se kritik jen veze na módní vlně kritiky a má obavu o ztrátu své moci a vlivu. Proto by se každý čestný zveřejňovatel svých názorů na Lisabonskou smlouvu měl vyjádřit, že ji celou přečetl a prostudoval, jinak se pravděpodobně vyjadřuje k tomu, co nezná. Je jako jeden náš poslanec, který řekl, že Lisabonskou smlouvu nečetl, ale nesouhlasí s ní.

Módou je strašení evropskou byrokracií (většinou oprávněně) a vládou Bruselu, jako by naše nebyla mnohem horší. Například zavedení eura, které zavede vysmívané Slovensko příští rok, my za deset let. Kdo chce snadno cestovat, pracovat a podnikat mimo Českou republiku, si přeje euro bez výměn a kurzovních pohybů. Ti, kteří si kupují za naše peníze naše hlasy ve volbách a strašně nás zadlužují, euro nechtějí, protože by jim skříplo prsty při otevírání vrat k dalšímu zadlužování. Nestarají se řádně ani o využívání miliard, poskytovaných unií na rozvoj naší infrastruktury a hospodářství.

Budeme je v tom podporovat? Pak dobře tak našim potomkům, ať za nás platí naše dluhy. Ale oni nám to možná spočítají!

BLAŽEJ ZAJÍC