Dalo se to čekat. Po výkyvech teplot konečně uhodilo téměř letní počasí. V neděli vylákalo na jihu Moravy tisíce lidí. Pěšky, na kole, na motorce nebo autem. Po sváteční sobotě otevřely také supermarkety a na silnicích v kraji tak byl hustý provoz už od ranních hodin. A adrenalin. Rychle, ať jsme na místě mezi prvními. Pozor, jedu já, uhněte! Konečně pořádně protúruji motorku, ujedu prvních sto jarních kilometrů na kole. Troubení, klení, nadávky. Nervy na pochodu a riskantní manévry.

Těžko říct kombinace čeho všeho to způsobila, ale od ranních hodin se záchranka, hasiči a policisté v regionu nezastavili. Dopravní nehody naskakovaly jako na běžícím pásu. Ve velkém zápřahu byli také piloti záchranných vrtulníků. Znojemsko, Břeclavsko, hlášený vzlet na Blanensko, nakonec odvolaný. Vše nehody motorkářů a aut. Těžší zranění. Plus tragický střet dodávky a motorkáře poblíž Slavkova u Brna. Hrůza. Proč? Není lepší přijet sice později ale živý, případně někoho nezranit nebo nezabít?

Spousta lidí to však v provozu nechápe a ohrožují riskantním chováním ostatní. Je jedno jestli sedí za volantem nebo v rukách svírají řidítka kol a motorek. Nepočítejme náhlou zdravotní indispozici, ta může potkat každého.

Samostatnou kapitolou jsou chodci. V okolí supermarketů má řada z nich pravidla silničního provozu uložená až někde v hloubi paměti. A kdoví jestli. Daleko za kuřaty v akci, špekáčky a pivem v plastu. Rychle narvat nákupní koše a nejkratší cestou domů. Přechod nepřechod. Spěchám!