Štěstí v neštěstí měl tříletý chlapec z Dubňan. Vypadl z okna v prvním patře a přežil bez vážnějších následků. Přesto stále leží na dětském oddělení hodonínské nemocnice, kde ho pozorují lékaři.

„Je ve stabilizovaném stavu. Vyšetření naštěstí neprokázala závažnější poranění. Dítko se ale musí přece jen pohlídat,“ řekla Věra Dostálová, náměstkyně pro zdravotní péči.

Vše se odehrálo během pátečního rána. Chvíli před půl devátou vypadl chlapec z okna a než narazil, letěl pět metrů. Když na místo přijela sanitka, byl při vědomí. Zřejmé bylo pouze poranění hlavy. Přesto okamžitě skončil na chirurgii v Hodoníně.

„Nevypadalo, že by to bylo příliš závažné. Dalo se ale předpokládat, že se stav může zhoršit,“ sdělila tisková mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová. „U pádů z výšky je buď člověk v bezvědomí a jde hned vidět, že je to špatné. Nebo je to relativně dobré, což však nevylučuje, že se neprojeví další poranění.“

I proto ještě v pondělí hoch ležel v péči zdravotnického personálu. Událost je ale nejspíš uzavřená. „O ničem nevíme. Pravděpodobně to nenahlásili,“ konstatoval dubňanský policista Karel Půček.

Podle primáře dětského oddělení kyjovské nemocnice Jana Trubačíka se dá mluvit o zázraku, že dítě vyvázlo jen s oděrkami.

„Nemělo jen štěstí, ale museli při něm stát nejméně čtyři andělíčci strážníčci. Právě jsme propouštěli hospitalizované dítě, které spadlo ze zídky plotu u školy a mělo rozsáhlou zlomeninu lebky. Takže toto je spíš zázrak, že dítě pád z okna přežilo,“ zhodnotil primář Trubaček. Podle něj musel tříletý chlapeček spadnout do něčeho měkkého, nebo nějaký předmět musel zbrzdit jeho pád, protože pět metrů je pro člověka, natož dítě, velká výška.

„Takových pádů už jsem zažil celou řadu a vždycky to dopadlo špatně. Ne že by vždy musely děti zemřít, ale vždy to mělo následky,“ doplnil primář.

SPADLI A PŘEŽILI
PRAHA
Pád ze sedmi metrů přežil student vysoké školy v Praze. Opil se, močil z okna a vypadl. Vyvázl prakticky bez zranění.

Obrovské štěstí měl i dvaaosmdesátiletý muž, který spadl z pátého patra. Skončil ve větvích stromů, odkud ho dostali hasiči.
OSTRAVA
Z okna v pátém patře vypadla čtyřicetiletá žena a utrpěla vážná a mnohočetná zranění. Zdravotníci ji ihned dopravili do nemocnice v Porubě.
LITVÍNOV
Jako zázrakem přežila dvaatřicetiletá žena z Litvínova devítimetrový pád. Podle státní zástupkyně ji vyhodil manžel z okna.
VSETÍN
Dvacet metrů. Tak dlouho padal osmadvacetiletý Vsetíňan, který se rozhodl spáchat sebevraždu. Přežil. Utrpěl poranění hlavy, mozku a zlomeniny celého těla, mimo jiné i pánve.

Autoři: Lukáš Ivánek a Jana Rybová