Stála na mostě a odhodlávala se skočit dolů. Ztratila práci i střechu nad hlavou, nemá peníze, aby zabezpečila svou osmiletou dceru. Pětatřicetiletá žena chtěla už už skoncovat se životem, když v tom ji oslovila policistka Radka Polášková. „Pokusila se s ženou navázat slovní kontakt. Ten byl v tu chvíli zřejmě nejdůležitější,“ uvědomuje si mluvčí hodonínských policistů Petr Zámečník, že tím žena v uniformě zachránila té druhé, nešťastné a zoufalé , život.

Stalo se to v úterý v Kyjově. Čtyři policisté právě učili děti správným zásadám jízdy na kole, a když projížděli městem na další dopravní hřiště, uviděli ženu na mostě. „Hned bylo jasné, že není něco v pořádku, protože stála přelezená za zábradlím. Nebylo pochyb, že je na místě obava z úmyslu spáchat sebevraždu,“ popsal Zámečník.

Duchapřítomná policistka Radka Polášková neváhala a nešťastnici oslovila: „Co to děláte, neblázněte! Ať máte jakýkoliv problém, vše se dá vyřešit.“ Toho využili ostatní policisté a ženu přetáhli násilím přes zábradlí na chodník. Nebránila se, jen plakala.

Zoufalá pětatřicátnice se pak policistce svěřila s trápením, kvůli kterému chtěla skoncovat ze životem. „Byla stejně stará jako já a měla i stejně staré dítě. Začala jsem uvažovat jako matka. Snažila jsem se jí vysvětlit, že peníze nejsou všechno a že její dcera potřebuje hlavně její lásku,“ vžila se Polášková do tíživé situace ženy.

„Policistka ji povzbuzovala, že určitě stojí za to žít. Už jen pro osmiletou dceru, kterou by tu po sobě zanechala,“ přiblížil mluvčí Zámečnik. Polášková ženě také poradila, na které organizace se může obrátit o pomoc. „Doufám, že tímto to nekončí a že se jí dostane pomoci, aby už nic podobného nezopakovala,“ uzavřela policistka.

Podle psychologa Jaroslava Klimenta svědčí postup policie o její dobré práci. Odhaduje, že nešťastnice tímto způsobem volala o pomoc. „Dvě třetiny sebevražedných pokusů jsou demonstrativní. Tito sebevrazi reagují na oslovení pozitivně, horší je, když ten člověk už ztratil kontakt s realitou, jde o těžké psychotické stavy nebo je pod vlivem drog. Tam musí zachránce zvážit, aby neohrozil i sám sebe,“ řekl Kliment.

Zachráněné ženě ještě policie přivolala zdravotníky. Jak mluvčí Zámečník dodává, policisté odjížděli s dobrým pocitem, že se jim podařilo zachránit jeden lidský život. „A malé holčičce tak vrátit její maminku,“ uzavírá příběh, jenž měl tentokrát šťastný konec.

Vždy tomu ale tak není. Podle policejních statistik spáchalo loni v okrese Hodonín sebevraždu šestadvacet lidí a rok předtím ještě o čtyři více. Do středy zaznamenaly letošní statistiky už osmnáct zmařených životů. Že by si k odchodu ze světa někdo dříve vybral kyjovský most u nemocnice, starosta Kyjova František Lukl nepamatuje. Zato na kolejích za Kyjovem, směrem na Milotice, už podle něj za zatáčkou, kde už vlak nemá šanci zabrzdit, zahynuli od roku 2005 nejméně tři nešťastníci.