Když kolařka o půl šesté ráno šlapala směrem na Rohatec, netušila, že ke svému cíli už nedorazí. Ani nemohla. Její život ukončila náhlá srážka s Fabií. „Řidička nedodržela bezpečnou vzdálenost od cyklistky. Došlo ke vzájemné kolizi, při niž žena přeletěla přes auto,“ informuje o tragickém střetu mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník. I když svědci nehody hned zavolali sanitku, bylo pozdě. Žena svým zraněním okamžitě podlehla.

„Žena utrpěla vážná poranění hlavy a hrudníku. Lékař mohl konstatovat už jen smrt,“ sdělila mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová. Vyšetřovatelé popírají, že by za smrtí stála těžká noha na plynu. Dopravní policisté provedli všechny opatření a rychlou jízdu vyloučili. Podle posledních informací přichází v úvahu také možnost, že cyklistka měla na srážce svůj podíl. „Prověřujeme ještě variantu, že mohla ze svého směru uhnout. Je možné, že v okamžiku, kdy ji auto předjíždělo, se něčemu vyhýbala. Tím pádem by ke kolizi mohla taky přispět. Zatím to nemáme ale potvrzené. Je to v šetření,“ podotýká Zámečník.

Tragický střet omezil provoz na silnici na několik hodin. S pomocí přispěchali i hasiči, jenž dávali cestu dopořádku.

„Jedná se o první nehodu cyklisty v letošním roce, která skončila smrtí,“ říká šéf dopravního inspektorátu v Hodoníně František Vaďura. Podle něj od ledna letošního roku až do včerejška se na silnicích Hodonínska odehrálo už třicet dopravních nehod s cyklisty. Přičemž čtrnáct z nich zavinili právě lidé na kolech. Čtyři účastníci havárií se přitom zranili vážně a čtyřiadvacet lehce. V sedmi případech hrál u případů roli alkohol.

Za stejné období loňského roku zemřel na silnici také jeden cyklista. Celkem však došlo k jednačtyřiceti nehodám, ve kterých hráli roli kolaři. „Přispívá k tomu zdražení hromadné dopravy, ubylo vlaků a autobusů. Lidé jezdí více na bicyklech, protože se snaží jednak šetřit, jednak také sportovat a žít zdravě,“ hodnotí poměrně nepříjemná statistická čísla Vaďura.

Na internetu se ke včerejšímu neštěstí rozhořela diskuze o tom, kdo je na silnici více nebezpečný. Jestli řidič, jenž předjíždí těsně kolem cyklisty, a nebo lidé na kolech, kteří jezdí, jak se jim zlíbí.

„Někdy mám obavy, abych v tom lepším případě neskončila v příkopě, jak jedou auta natěsno,“ přispěla do diskuze jedna žena.

Jistý Pavel oponoval. „Cyklisté se chovají, jako by jim patřili silnice. Někdy je zajímavé projet z jednoho konce města na druhý.“ Do diskuze se zapojil i muž, jenž brzy ráno ke sražené cyklistce přivolal záchrannou službu. „Bylo to velmi škaredé, nikomu to nepřeji. Na druhou stranu dva metry od silnice vede krásná cyklostezka, přilbu jsem také nikde neviděl,“ zněl příspěvek pod jménem Milan Cetkovský.