Byl mladý, ale smrt si ho našla. Na silnici. Nehoda jednadvacetiletého německého řidiče, který v sobotu ve tři ráno boural mezi Kyjovem a Svatobořicemi-Mistřínem, se nelichotivě zapsala do dopravních statistik na Hodonínsku. Od začátku roku je to už čtrnáctý mrtvý na silnicích. Zatímco počet dopravních nehod klesl, zraněných ubývá neporovnatelně méně. Počet smrtelných zranění oproti loňsku dokonce stoupl.

„Od ledna do konce listopadu dopravní policisté vyjížděli ke čtyřem stům třinácti dopravním nehodám. Při nich zahynulo třináct osob, dalších tři sta osm bylo zraněno,“ hlásil ještě v pátek hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. Jenže po víkendu je to jinak. „Zřejmě nezvládl řízení a vyjel ze silnice,“ popsal Zámečník sobotní smrtelnou autohavárii, při níž mladému Němci, který byl v autě sám, nepomohl ani převoz do brněnské nemocnice.

Jestli byl na vině alkohol, drogy či vysoká rychlost, mluvčí zatím nevěděl. Ale právě to vše patří spolu se špatným způsobem jízdy a nedáním přednosti v jízdě k nejčastějším příčinám dopravních nehod.

Ze 413 dopravních nehod za letošní rok na Hodonínsku požilo 46 řidičů před jízdou alkohol. „Dalších šest set čtyřicet tři řidičů jsme odhalili při silničních kontrolách, k tomu přičítáme ještě sto osm řidičů, kteří se za volantem posilnili drogami,“ spočítal nezodpovědné řidiče policejní mluvčí.

Celkově počet dopravních nehod podle statistik klesá. Oproti loňsku klesla i škoda na vozidlech přibližně z osmapadesáti milionů na čtyřiatřicet. Jenže: „Porovnáváme neporovnatelné, protože novela zákona o provozu na pozemních komunikacích nám posunula hranici škody nad 100 tisíc korun. Jinak nehodu nešetříme. Proto nemůžeme porovnávat počty nehod s loňskem, ale musíme porovnávat následky, zejména těžká a smrtelná zranění, “ upozornil šéf dopravní policie v Hodoníně František Vaďura.

Za pravdu mu dávají čísla. Zatímco v roce 2008 došlo k 1099 dopravním nehodám, letos jich policisté šetřili 413. Při nich však lidé v roce 2008 utrpěli celkem 350 lehkých a těžkých zranění a letos do konce listopadu jich je už 308. Na silnicích zemřelo už o tři více lidí než loni.

Na snížení počtu dopravních nehod má podle Vaďury částečný vliv také bodový systém. „Zejména u těch slušnějších řidičů, ty ostatní vychová až to, že mají přijít o řidičský průkaz,“ doplnil.

Viditelný efekt, jak František Vaďura uvedl, mají letos dvě nově postavené kruhové křižovatky ve Velkomoravské a Měšťanské ulici v Hodoníně. Právě Hodonín jako největší město okresu patří mezi místa s největším dopravním ruchem a logicky i počtem dopravních nehod, kterých zde do letošního posledního listopadu šetřili policisté osmasedmdesát. Podle Vaďury vylepšují kruhové objezdy zejména statistiky dopravních nehod, jejichž příčinou je nedání přednosti v jízdě a z nich vyplývající následky na zdraví.