Totální kolaps dopravy s téměř desetikilometrovými kolonami způsobila nehoda kamionu na dálnici D1 mezi Brnem a Vyškovem. Řidiči, kteří se snažili místo havárie objet, navíc úplně ucpali objezdové cesty. Dálnice tak v okolí Brna zažila už třetí kolaps v tomto měsíci.

Středeční den byl zatím nejhorší. Kolem 200. kilometru se totiž v průběhu dvanácti hodin staly hned tři vážné nehody. „Největší komplikace způsobila havárie kamionu na 208. kilometru, kde se převrátil před šestou hodinou ráno. Potraviny, které auto vezlo, jsme museli odklízet ručně a trvalo to deset hodin,“ řekl mluvčí jihomoravských policistů Pavel Šváb.

Směr na Vyškov policisté otevřeli v deset hodin ráno, na Brno až ve čtyři hodiny odpoledne.
Třiačtyřicetiletý řidič kamionu nehodu nepřežil. „Měl četná zranění nohou, ale hlavně hrudníku. Po vyproštění zemřel,“ uvedl mluvčí jihomoravských záchranářů Radek Turin.

Řidiče hasiči vyprošťovali téměř tři hodiny. „Kabina byla poničená a sedačka v ní přimáčkla šoférovi nohy. Trvalo víc než hodinu, než se nám podařilo uvolnit jednu nohu. Druhou jsme vyprostili krátce po osmé,“ popsal složitý zásah Haid.

Všechny záchranné složky nadávaly na neukázněnost řidičů. Na místo se prý vyprošťovací služba dostávala neúměrně dlouho, protože jí auta neuvolnila středový pruh dálnice.

Nehodu zavinila pravděpodobně nepozornost řidiče kamionu. „Říkal, že přehlédl díry po frézování a tahač s návěsem se proto převrátil na levý bok,“ uvedl Haid.

Podle policistů to však nemusel být jediný důvod nehody. „Je možné, že měl na autě závadu,“ podotkl policejní mluvčí.
Kolaps v dopravě zavinilo hlavně to, že policisté museli náklad z kamionu odklízet ručně. „Auto jsme bohužel nemohli zvednout, protože by se přitom rozpadl návěs. Veškerý náklad by pak skončil na silnici,“ dodal Šváb.

Uzavírka dálnice zkomplikovala život nejen řidičům osobních aut, ale i autodopravcům, jejichž dálkové spoje jezdí přes D1. „V koloně uvízlo asi deset našich autobusů, které nabraly až hodinové zpoždění. Navazující spoje jsme řešili operativně,“ uvedl David Raus z dopravní společnosti Tourbus. Ta pomáhala i jiným autodopravcům, jejichž autobusy zůstaly na dálnici.

„Jejich trasu jsme se snažili pokrýt i našimi běžnými linkami,“ řekl Raus.
Jen pět hodin po nehodě a o osm kilometru dále se stala další nehoda s kamionem. „Na 199,5 kilometru ve směru na Brno se v odstavném pruhu srazila tři osobní auta s kamionem. Nikdo se nezranil,“ řekl Šváb.

Sérii neštěstí začala nehoda, která se stala na 207. kilometru jen pár minut po půlnoci. Srážku osobního auta s nákladním doprovázely i plameny. „Kamion totiž vezl ředidla a další drogistické zboží. Když hasiči přijeli na místo, z návěsu se ozývaly výbuchy,“ řekl Haid. Hasiči museli vyprostit řidiče osobního auta, které zůstalo zaklíněné pod návěsem.