Manželé sice do lesa vyrazili v sobotu v ranních hodinách společně, ale po nějaké době se rozdělili s tím, že se měli ve stanovenou dobu vrátit k jejich autu. „V uvedený čas ani později však muž nedorazil a nebylo zřejmé, zda je v pořádku, protože má zdravotní problémy. Neozýval se ani na volání mobilním telefonem a tak manželka o věci informovala policisty," uvedl v pondělí hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Bezprostředně poté policie vyhlásila pátrání, do kterého se postupně zapojila čtyřicítka policistů, psovod a také policejní vrtulník. „Situaci komplikovalo to, že muž, který měl být kontaktní na mobilním telefonu, tak si jej nechal doma. Nebylo ho tedy možné dohledat za pomocí tohoto zařízení," připomněl mluvčí.

Policisté propátrávali možné trasy, hovořili s jinými houbaři, jestli pohřešovaného neviděli. „Dobrou zprávu jsme posléze dostali od posádky vrtulníku, která po dvaceti minutách pátrání nalezla vysíleného a dezorientovaného muže ležícího na mýtině," sdělil Zámečník.

Vrtulník poté letěl zpátky na okraj lesa, kde na palubu naložili policistu-zdravotníka ze speciální pořádkové jednotky a vrátil se zpět k místu nálezu. Specialista poskytl nalezenému první pomoc a jeho kolegové pak zajistili transport k sanitce. „Poté jej předali zdravotníkům, kteří mu poskytli další odborné ošetření. Celá akce tak měla dobrý konec," dodal mluvčí.

Zároveň ale v souvislosti s houbařskou sezonou apeloval na všechny návštěvníky lesů zejména v cizím prostředí, aby nepodceňovali své orientační schopnosti a fyzické síly. „Samozřejmostí je, že by nikdy neměli chodit sami a bez mobilního telefonu, který může být jediným pomocníkem pro případné přivolání pomoci," doplnil Zámečník.