V březnu zaknihovali policisté pětatřicet nehod, při nich se zranili tři lidi těžce a devatenáct lehce. To je nejen mnohem víc než v předcházejících dvou měsících tohoto roku, ale i loni, kdy bylo o deset nehod méně. „Za březnovým nárůstem stojí i jarní prázdniny, kdy se během čtyř dnů stalo hned šestnáct nehod,“ okomentoval březnové navýšení nehodovosti vedoucí hodonínského dopravního inspektorátu Lubomír Fridrich. Podle něj bude nehodovost narůstat i v následujících měsících, a to hlavně o prázdninách.

Zřejmě nejvážnější havárie se stala koncem března, kdy černé BMW narazilo v zatáčce před Ratíškovicemi do stromu. „Řidič utrpěl mnohočetná zranění. Byl ve vážném stavu a v bezvědomí. Museli jsme jej napojit na umělou plicní ventilaci. Byla nutná podpora životních funkcí a byl rovnou transportován na urgentní příjem do brněnské nemocnice,“ uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová o třiatřicetiletém muži ze zcela zdemolovaného auta.

Mezi příčinami dopravních nehod se v březnu nejčastěji objevovaly vysoká rychlost, nedání přednosti a hlavně způsob jízdy. „Řidič se nepřizpůsobí stavu a povaze vozovky. Nedodržuje bezpečnou vzdálenost. Jede rychle, a pak to neubrzdí,“ připomíná šéf hodonínské dopravky.

Za volant opět sedali také opilí šoféři. „V prvním čtvrtletí výrazně přibylo nehod, které zavinili řidiči pod vlivem alkoholu,“ potvrdil hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. V březnu jich bylo osm.

Nejčastěji se v poslední době na Hodonínsku bourá ve čtvrtek. „Nedokáži to přesně vysvětlit, ale myslím si, že lidé již mají psychicky v hlavách pátek a že si chtějí ještě ve čtvrtek něco přichystat, tak spěchají, a pak mají ukvapené reakce,“ zamýšlí se Fridrich. Ten také upozornil na to, že dopravní policisté chystají v dubnu preventivně bezpečnostní akce. „Nebudeme samozřejmě upřesňovat, kdy budou,“ podotkl vedoucí hodonínské dopravky.

Akce zebra

V pondělní ráno odstartovala také preventivní akce pro děti Zebra se za Tebe nerozhlédne, která se zaměřuje především na bezpečnost při cestě do a ze školy. Organizuje ji republiková policie ve spolupráci se zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra.

Do akce se zapojili i policisté na Hodonínsku. „Cílem je upozorňovat děti, že na přechodech pro chodce nemají absolutní přednost, a zabránit tak případným dopravním nehodám,“ upozornila hodonínská policejní preventistka Radka Polášková.

Během týdne dopravní policisté dohlížejí u přechodů pro chodce v Lužicích, Svatobořicích, Rohatci a Petrově. „Dětem připomínají pravidla správného přecházení a dávají jim deníčky s logem akce,“ uvedla Polášková s tím, že policisté na Hodonínsku hlídkují u přechodů každý den, i když právě není preventivní akce.