Počasí možná zachránilo několik životů. I tak lze interpretovat statistiku dopravních nehod v okrese Hodonín. Loni totiž za prvních pět měsíců roku na silnicích v regionu zemřelo osm lidí, letos zatím nikdo.

Květen nezačal na regionálních silnicích zrovna ideálně. „Krajské operační středisko přijalo tísňovou výzvu o dopravní nehodě v Hodoníně. Na místo byl vyslaný tým na místě nalezl osmnáctiletého muže. Po ošetření a stabilizování zdravotního stavu a vzhledem k mechanismu úrazu byl pro zajištění rychlého a šetrného transportu povolán vrtulník,“ informoval mluvčí jihomoravských záchranářů Radek Turin počátkem května.

Loni více lehkých zranění

Následovala nehoda u Blatnice, při níž byli hned tři zranění. Pak se na silnicích trochu zklidnilo. Nakonec si květen připsal do statistiky čtyři těžce a šestnáct lehce zraněných. Ve srovnání z loňskem ubylo lehkých zranění a výrazně se snížila způsobená škoda.

Ovšem nejradostnější zpráva z okresních silnic je ta, že od začátku roku není registovaný jediný člověk, který by na silnici zahynul. „To, že nemáme žádného mrtvého, je asi spíše náhoda a štěstí,“ zamyslel se František Vaďura z dopravního inspektorátu hodonínské policie.

Přesto je znát určitý trend při srovnání s minulými dvěma lety. Tehdy za prvních pět měsíců roku na cestách Hodonínska skončilo několik lidských životů (loni osm a předloni šest). „Letos byla dlouhá zima, takže takoví ti sváteční řidiči vůbec auta nevytahovali. I provoz byl tedy menší. Navíc všichni jezdili pomaleji. A naposled hodně pršelo, takže řidiči se asi báli trochu víc přišlápnout plyn,“ zamyslel se Vaďura.

Také je na silnicích více policistů, byť od začátku roku nepřichystali pro řidiče nějakou zvláštní bezpečnostní akci. „Přesto, si myslím, že dopravní policisté byli vidět. A řidiči na ně reagovali,“ poznamenal šéf dopravních policistů. „Na můj vkus je vídám až moc často,“ řekl jeden z dubňanských řidičů, který nechtěl uvést jméno.

Zrádný Hodonín

V počtu nehod v regionu vede bezkonkurenčně Hodonín. V jeho katastru se stane tradičně pětadvacet procent všech nehod v okresu. Zvláště vyhlášenou ulicí je Brněnská, kde řidičům dělá největší problémy reagovat na přejíždění z pruhu do pruhu a odbočování na poslední chvíli.

V květnu se v počtu nehod dostal na třetí příčku za Hodonín a Veselí Bzenec. Zvláště nebezpečno bylo na tamní Olšovské a Náměstí Svobody (tedy na hlavním tahu Kyjov – Veselí). „V Bzenci jsou chodci zvyklí z dob, kdy tam blokovali dopravu, přecházet přes silnici. Vstoupí na přechod, aniž by se dívali na to, jestli může řidič bezpečně zastavit. Ten první musí prudce brzdit a ten druhý to nezvládne a narazí do toho před sebou,“ přiblížil bzeneckou situaci Vaďura.

Nyní pomalu nastupuje sezona motorkářům, které v květnu nepotěšily vytrválé srážky. „Motorkáři by si měli každopádně uvědomit, že celou zimu nejezdili a nemají proto tu motorku v ruce. Měli by jet opatrně, skoro tak, jakoby začínali úplně,“ varuje vedoucí hodonínských dopravních policistů.

Dopravní nehody v okrese Hodonín od 1. 1. do 31. 5.
Celkem DN:
141 (2010), 116 (2009), 449 (2008)
Úmrtí: 0 (2010), 8 (2009), 6 (2008)
Těžké zranění: 13 (2010), 9 (2009), 30 (2008)
Lehké zranění: 81 (2010), 91 (2009), 108 (2008)
Celková škoda: 1,94 mil. (2010), 2,97 mil. (2009), 9,04 (2008).
zdroj: dopravní inspektorát Hodonín