Při pálení přebytečného dřeva si proto pomohl benzínem. Jedenadvacetiletému muži ve Stavěšicích se však plameny vymkly kontrole. Rychle odpařující výpary se vzňaly a mladíka těžce popálily.

O oheň se ještě před příjezdem hasičů postarali příbuzní zraněného. Toho si do své péče převzali zdravotníci rychlé záchranné služby. „Na muži chytnulo oblečení, které ho popálilo v obličeji, na krku a rukou. Lékařka společně se zdravotníky mladíkovi poskytla nitrožilně tlumící léky proti bolesti, “ uvedla mluvčí záchranářů Barbora Zuchová.

Plameny muže zranili tak vážně, že pro něj musel přiletět vrtulník. Ten ho okamžitě dopravil do brněnské fakultní nemocnice v Bohunicích, kde si popáleného převzal tamní personál. „Má středně vážné popáleniny. Jeho stav je nyní stabilizovaný,“ přiblížila aktuální zdravotní stav mluvčí bohunické nemocnice Anna Nesvadbová.

Obyvatel Stavěšic je letos prvním Jihomoravanem, který se poranil při jarním pálení. Podle mluvčího hasičů Jaroslava Haida se však lidé při likvidování porostů a odpadů na zahrádkách zraní každý rok.

„Nejvážnější popáleniny může způsobit kombinace spalování trávy či větví s použítím hořlaviny,“ tvrdí Haid, který navíc připomněl tři roky starý případ. Tehdy jedenasedmdesá­tiletý důchodce uhořel při pálení zbytků suché vinné révy ve vinohradu u Bzence. „Od hořících výparů se na něm vzňalo oblečení a po převozu do nemocnice mnohačetným popáleninám podlehl,“ vzpomíná Haid.

Zákon přísně zakazuje plošné vypalování trávy a dalších porostů. Při likvidaci klestu plameny po lesní těžbě je třeba oheň předem nahlásit hasičům. Lidé musí navíc ohniště oddělit nejméně metrovým pásem zeminy nebo jiného nehořlavého materiálu.

„Protože počet požárů křovin nebo zahradních odpadů kvůli teplému počasí roste, měli by lidé při zakládání ohně velmi dbát na vlastní bezpečnost,“ uzavřel Haid.