Viník? Mráz. Ten v posledních dvou týdnech působí lidem i vodařům nemalé problémy.

„Probudil jsem se a viděl, jak mi teče voda do domu. Volal jsem hned Vodovody a kanalizace. Přijeli naštěstí rychle,“ řekl poškozený muž.

Měl smůlu. Jeho nedávno zbudovaná přípojka byla jen metr od místa vodovodního řadu, který v mrazu praskl. Voda si našla nejjednodušší cestu. Ta vedla ještě neusazenou půdou směrem k jeho přípojce, kde objevila netěsnost a pokračovala do domu.

Kvůli opravě musely Vodovody a kanalizace zastavit přívod nejen do vytopeného domu, ale také dvou mateřských škol, které jsou od Libora Otépky přes cestu. Naštěstí nebylo nutné školky zavřít.

„Když jsem přišla do práce, už byl slabý tlak. Ještě jsme si do kbelíků napustili, co šlo, abychom měli nejnutnější množství. Museli jsme bohužel zrušit s dětmi například malování, ale jinak nebyla situace nijak hrozná,“ zhodnotila zkušenost ředitelka školky pro děti se specifickými potřebami Blanka Emmerová. Učitelky byly nucené zvolit náhradní program.

Brzy po ránu pak Vodovody a kanalizace přistavily cisternu, ze které si brala vodu i sousední školka Mozaika. Ta pro obě zařízení vaří. Děti tak nepřišly ani o oběd. Jen umývat se musely trochu komplikovaně.

„V tomto počasí jsou kvůli mrazu obdobné případy častější. Země pracuje. Tady se zlomilo potrubí. Vodovodní přípojkou se pak voda dostala do domu,“ vysvětlil stručně technik Benedikt Zapala z Vodovodů a kanalizací Hodonín. Podle něj ovšem mráz nepoškozuje jen vodovodní řady. Často kvůli nedůslednosti lidí udeří i v prostorách, které si musí chránit majitelé domů už sami.

„Právě jedu z místa, kde zamrzla vodoměrná šachta se vším všudy. Majitele ani nenapadlo, že by si místo měl v takových mrazech nějak obalit, ochránit,“ upozornil Zapala.

Lidé podle technika často objekty nezabezpečí, přestože v nich bydlí. Jde o různé šachty nebo otevřené nevytápěné sklepy. Majitelé by měly podobná místa pak alespoň častěji kontrolovat. V posledních dvou týdnech je nejčastější nahlášenou havárií právě zamrzlý vodoměr.

„Lidé se o to nezajímají a pak nás volají, až se něco stane,“ postěžoval si Zapala. Upozornil také na to, že přípojky patří k domům a majitelé se o ně musí starat. Také zabezpečení vodoměru není povinností Vodovodů a kanalizací. Lidé to často nevědí a svalují pak na firmu vinu za vzniklou situaci.