Nehoda s tragickým koncem se odehrála na železničním přejezdu v Mutěnicích, kde se v pátek dopoledne střetl vlak s osobním autem. I přes usilovnou snahu zdravotníků zemřel na následky kolize třiatřicetiletý spolujezdec. Podle neoficiálních informací byl řidič pod vlivem návykové látky.

„Vlak jel z Hodonína do Zaječí a k nehodě došlo na železničním přejezdu zabezpečeném výstražnými kříži,“ sdělil Michal Miklenda, ředitel inspektorátu Drážní inspekce.

Původní zprávy informovaly o dvou zraněných lidech. Nakonec se ukázalo, že třetí je v kritickém stavu a musel pro něj přiletět vrtulník.

„Utrpěl poranění hlavy a hrudníku. Byl od začátku ve velmi špatném stavu,“ řekla mluvčí jihomoravské záchranky Barbora Zuchová. „Co nejrychleji jsme zařídili letecký transport. Bohužel během cesty došlo ke zhoršení stavu a muž po resuscitaci zemřel. Opravdu už nešlo nic dělat,“ oznámila vzápětí dramatickou událost se smutným koncem.

I když vlak jel čtyřicetikilo­metrovou rychlostí, odhodil auto až k blízkým zahrádkám. Zdemoloval hlavně pravou zadní část auta, odkud hasiči vyprostili spolujezdce uvězněného mezi zkroucenými plechy. Právě to měl být muž, který později zemřel během cesty do Brna.

Momentálně se nehodou zabývají vyšetřovatelé policie a Drážní inspekce, která zjišťuje, zda bylo ze strany Českých Drah vše v pořádku.

Chybu však podle všeho udělal spíše sedmadvacetiletý řidič auta, kterému údajně vyšel pozitivní test na návykové látky. Sám z nehody vyvázl s pohmožděninami, které mu lékaři ošetřili v hodonínské nemocnici.

„Nejpravděpodob­nější příčinou je, že se šofér nevěnoval řízení nebo vlak přehlédl,“ uvedl policejní komisař Jan Pavlica. „Co se týká zkoušky, počkáme až na rozbor krve. Výsledky bychom měli mít během následujícího týdne.“ Pomoci by měl i výslech řidiče, který přijde na řadu v nejbližších dnech.

Druhého spolujezdce kvůli zraněnému hrudníku zdravotníci napojili na umělou plíci a převezli do brněnské Fakultní nemocnice v Bohunicích, kde bojoval o život. V odpoledních hodinách byl jeho stav stabilizovaný.

„Škoda je předběžně vyčíslená na osmdesát tisíc korun na vlaku a na osmdesát tisíc korun na automobilu. Na trati škoda nevznikla. Provoz byl přerušen od 10:01 do 12:50 hodin,“ informoval Miklenda o následcích tragické srážky.

K místu nehody vyrazily hned tři hasičské sbory, jež kromě vyproštění jednoho z účastníku havárie zajistily také protipožární opatření.

Není to tak dávno, co se policisté zaměřili na chování řidičů u železničních přejezdů. Z téměř stovky lidí se při cestě přes koleje provinila proti bezpečnostním pravidlům třetina z nich. Někteří drželi mobil u ucha, další dokonce ignorovali červená světla a projeli. Dříve byla na přejezdu smrtelná každá desátá nehoda, dnes je to každá sedmá.