Ještě ve čtyři hodiny odpoledne dodavatel energie evidoval tři poruchy na vysokém napětí. „Bez dodávek elektrické energie je teď 468 domácností, zejména na Blanensku a Brněnsku v Mokré-Horákově a Ochozu u Brna," řekla odpoledne mluvčí E.onu Herodesová. Podle ní ještě během dne zaměstnanci firmy všechny závady odstraní a obnoví tak dodávky elektřiny i do zbývajících domácností.

V pondělí ráno se s výpadky elektřiny potýkalo víc než čtyři tisíce domácností. Kromě Blanenska a Brněnska také v Brně, na Hodonínsku, Znojemsku a Vyškovsku.

Ve dvě hodiny odpoledne energetici evidovali šest poruch na vysokém napětí. Bez dodávek elektrické energie bylo 968 domácností. „Zejména na Blanensku, konkrétně Vysočany, Štěchov a Tasovice, a na Brněnsku v Mokré-Horákově a Ochozu u Brna," sdělila Herodesová.

Dvě poškozená hasičská auta kvůli spadlým stromům a dohromady přes šedesát výjezdů řešili od nedělního večera hasiči. Silný vítr je do pondělního poledne zaměstnal na celém území jižní Moravy.

Téměř třicet událostí řešili hasiči na Blanensku, dvanáct na Znojemsku. V ostatních okresech vyjížděli k jednotkám případů. „Ve většině případů se jednalo o nebezpečně nahnuté nebo vyvrácené stromy, případně o ulomené větve. Dvakrát jsme řešili uvolněné střešní krytiny a jednou jsme asistovali u přetržených drátů elektrického vedení," vyjmenoval mluvčí hasičů Jan Dvořák.

Na Blanensku popadané stromy poškodily dvě hasičská auta. U Makova se jednalo o cisternu profesionálních hasičů ze stanice v Kunštátě, strom na ní pomačkal plechy. Hůř dopadl vůz dobrovolných hasičů, na nějž u Šebetova spadl strom. „Podařilo se jim s ním odjet zpátky na zbrojnici, ale pravděpodobně bude mimo provoz," doplnil Dvořák.

Všechny událostí se obešly bez zranění.