Už více jak dva měsíce uplynuly od události, při které v jednom z dubňanských městských bytů málem přišla o život sedmnáctiletá dívka. Ze závěsného kotle v koupelně jejich bytu totiž unikal oxid uhelnatý. Vyšetřovatel ale dosud nemá potřebné podklady, které si vyžádal pro posouzení. Ty by měl obdržet teprve do konce dubna. Doteď tak není jasné, kdo za nešťastnou událost nese zodpovědnost. Rada města Dubňan však nyní překvapivě rozhodla, že vyčlení nemalé peníze z obecního rozpočtu a vymění všech dvanáct nevyhovujících kotlů v domě, kde k tragédii došlo.

„Pochybení je konkrétně v tomto domě víc. Předně koupelny jsou tady malé a je třeba zajistit do nich dostatečný přívod vzduchu,“ upozornil na nedostatky jeden z techniků. Podle něho může být jednou z příčin neštěstí i to, že při samotné realizaci nebyl zcela dodržen projekt. Ve zhruba dvanáct let starém bytovém domě tak tento typ kotlů podle odborníků neměl být nejspíše vůbec namontován.

Starosta Dubňan František Tříska po své prvotní reakci, kdy jakékoli zavinění ze strany města odmítal, nyní připustil, že revizní technik určitá technická pochybení zjistil. I když podle něho závada na kotli přímo prokázána nebyla, Rada města přesto rozhodla stávající kotle vyměnit. Nové turbokotle budou pak spaliny odvádět přímo přes zeď. Vyšetřovatel případu mezitím shromažďuje odborné posudky, projektovou dokumentaci a vyjádření revizních techniků.

„Poté zkonzultuje se státním zástupcem, zda někdo nezanedbal svou povinnost. Pokud se tato skutečnost prokáže, bude zahájeno trestní stíhání,“ ujistil policejní mluvčí Petr Zámečník.

Starosta Dubňan teď zřejmě nemá snadnou pozici. Řada lidí mu má za zlé nešťastnou prezentaci problému na zastupitelstvu, kde se okamžité nápravy pár dnů po tragické události dovolávala matka přiotrávené dívky. Doteď ale podle nájemníků došlo pouze k odpojení ventilátorů. Vedení města se podle nich v první fázi k celé věci postavilo velmi vyhýbavě. Starosta se ale brání.

„Celou situaci chceme radikálně řešit. Kotle co nejdříve vyměníme. Mně ale do dnešního dne nikdo z techniků ani z policie písemné vyjádření nedodal,“ uvedl v místní kabelové televizi František Tříska, kterého mrzí jeho reakce na únorovém zastupitelstvu. Jak říká, informace měl tehdy velmi zkreslené a jednostranné. Přesto ale upozornil, že nájemníci často sami utěsňují větrací otvory a může k takovéto události dojít i jejich zaviněním.

Na nezodpovědnost poukazuje ale i jeden z revizních techniků, který varuje, že lidé opravdu často nerespektují nařízení a přívody vzduchu sami utěsňují.

„Mé zkušenosti jsou alarmující. Docházím ke zjištění, že mnohdy ani montér nemá tušení, co tam všechno musí být,“ soudí technik. Otravy oxidem uhelnatým nejsou tak podle něho vůbec výjimečnou záležitostí. Nedávno došlo k podobné události na Hodonínsku také v Rohatci, kde se zplodinami z kotle otrávil mladý muž.

Mamka mě teď stále hlídá, říká přiotrávená dívka

Kdyby se ten osudný únorový den nedostala maminka do zamčené koupelny násilím, její sedmnáctiletá dcera Michaela by tady dnes už zřejmě nebyla. Našla ji tehdy totiž bezvládně ležící na zemi a jen pár nádechů oxidu uhelnatého podle lékařů chybělo a byl konec. Jak paní Ivana S. z Dubňan říká, měla tenkrát Míša štěstí v neštěstí. I devět týdnů po tragické události ale žije v neustálém strachu a obavách o svou dceru, která se s následky intoxikace zplodinami oxidu uhelnatého ze závěsného kotle v jejich koupelně dosud nevyrovnala.

„Jsem z toho všeho docela nešťastná. Míša je každý druhý týden doma, má spoustu zameškaných hodin. Často ji bolí hlava, nestíhá se učit. V noci nemůže spávat, na druhý den je pak ospalá a unavená,“ postěžovala si maminka Michaely Ivana. Její dcera totiž předtím zvládala školu bez větších potíží. Teď má prý nejen velké problémy s pamětí a neúhledným písmem, které se jen těžko luští, ale často přijíždí domů i v průběhu týdne. Trpí nevolnostmi a často zvrací.

„Neuroložka, ke které jezdíme, nám vysvětlila, že mozek se od zplodin oxidu uhelnatého může čistit i půl roku. Doporučila, aby se Míša pokud možno po tuto dobu psychicky vůbec nezatěžovala,“ naznačila maminka dívky. Ve škole jí ovšem nikdo žádné úlevy nedává.

„Učitele moc nezajímá, že se mi něco takového stalo. Snad jen jedna paní učitelka je ke mně trochu shovívavější,“ říká Míša, která studuje návrhářský obor na střední průmyslové škole v Brně. Opakovat ročník ale nechce a bude se prý snažit, aby jej dokončila. „Je to pro mě teď všechno strašně těžké. Zapomínám, nemůžu se vůbec soustředit a naučit,“ posteskla si dívka, jejíž přítel se jí snaží pomoci, aby se s událostí co nejrychleji vyrovnala.

„Mamka je z toho moc špatná. Hlídá mě teď na každém kroku, volá mi, když nejsem doma. Jak udělám něco neobvyklého, hned to dává do souvislosti s tím vším, sleduje, co dělám a říkám. Strašně to prožívá a moc se teď o mě bojí,“ říká Michaela. Její matka odškodnění po případném viníkovi žádat nebude. Je ráda, že dcera žije.