Celkem jedenáct lidí našlo smrt na silnicích hodonínského okresu během roku 2008. Další desítky utrpěly těžká zranění. Tvrdí to statistiky zpracované krátce po Silvestru dopravním inspektorátem.

Dopraváci za uplynulých dvanáct měsíců vyráželi k více než dvanácti stům bouraček. Letos jejich záznamy prořídnou. Od začátku letošního roku totiž řeší jen kolize, při nichž vznikla škoda za více než sto tisíc korun. Podle slov vedoucího policisty dopravního inspektorátu Františka Vaďury oddělení změnu vítá.

„V podstatě už nebudeme dělat agenty pojišťovnám,“ podotkl Vaďura.

V okresním městě vyjížděli jeho kolegové k více než dvěma stům padesáti haváriím. Nejčastěji bylo práce dopraváků třeba ve Velkomoravské ulici, kde došlo k dvaatřiceti srážkám.

„Řidiči často nedobrzdí u bývalé pekárny. Auta tam pak bouchají do sebe. Problémy jsou i na přechodech. Jedno auto zastaví, druhé to už nestihne a narazí do něj,“ komentoval Vaďura provoz v ulici, která se táhne od hlavní světelné křižovatky až k výjezdu na Lužice. O srážkách by mohli povídat také lidé bydlící poblíž tamní pošty.

V Kyjově a Veselí nad Moravou panuje podobná situace. Řidiči tam utrpěly škody v tazích, které města protínají.

Ve Veselí se nejčastěji bouralo v Masarykově třídě. Celkem devatenáctkrát.

„Je třeba si uvědomit, že v okolních obcích byly uzavírky a dopravu svedli sem. Do města pak vjede i ten, kdo vůbec nechtěl. Většina nehod je kvůli rychlosti nebo nedodržení bezpečné vzdálenosti,“ vyjmenoval příčiny Petr Daněk, zástupce velitelky veselských strážníků.

To, co je pro Veselí Masarykova třída, je pro Kyjov Nerudova ulice. Místo, kde je nejhustší provoz, bylo svědkem patnácti havárek.

„Jsou tam tři větší křižovatky. Ono se to nezdá, ale je tam i největší počet chodců. Jsou uzavřené Bučovice, takže je u nás kvantum vozidel,“ sdělil velitel městské policie v Kyjově Lubomír Plachý.

Další místo, kde by šoféři měli větší problémy, byste podle něj hledali marně. Až tedy na kritickou zatáčku poblíž Svatobořic, která byla místem několika vyhaslých životů. „Jsou tam dokonce tři křížky. Je to opravdu nebezpečné místo,“ upozornil Plachý.

Když republiková policie sečetla škody vzniklé při loňských nehodách v okrese Hodonín, vyšla jí částka převyšující jednašedesát milionů korun.

Nejčastější důvod, který je zapříčinil, byl špatný způsob jízdy.

Počty nehod:

Bzenec 50
Dubňany 24
Hodonín 257
Kyjov 81
Moravský Písek 14
Ratíškovice 9
Rohatec 13
Strážnice 38
Veselí n. Moravou 62
Vlkoš 13
Vracov 26