„Průzkumem jsme zjistili, že šlo o požár kabiny cisterny,“ uvedli hasiči, jakmile na místo dorazili.

Řidiče se naštěstí podařilo z kabiny dostat ještě předtím, než přijely jednotky požární ochrany. Krajské operační a informační středisko k zásahu vyslalo profesionální jednotky ze stanic ve Veselí nad Moravou a v Hodoníně, a dobrovolné jednotky z Louky, Lipova a Velké nad Veličkou.

„Soupravu tahače s cisternovým návěsem hasiči našli zhruba sto metrů od Louky. Při jejich příjezdu byla v plamenech kabina tahače DAF, který byl převrácený na levý bok mimo vozovku asi patnáct metrů od řeky Veličky. Zraněný řidič byl mimo kamion a v péči zdravotníků,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Oheň pod kontrolou

Proti plamenům hasiči nasadili čtyři vodní proudy, díky čemuž oheň dostali pod kontrolu před půl desátou a zcela ho zlikvidovali jen o pár minut později. „Protože z palivových nádrží tahače v blízkosti řeky vytékala nafta, hasiči zbytek paliva v nádržích odčerpávali a monitorovali stav hladiny Veličky,“ sdělil Haid.

O události hasiči také informovali pracovníky Povodí Moravy, České inspekce životního prostředí a odboru životního prostředí Městského úřadu ve Veselí nad Moravou. Protože v okolí havárie jsou vrty zdrojů pitné vody pro obce Louka a Lipov, hasiči upozornili na únik nafty do půdy také starosty a doporučili, aby zajistili kontrolu stavu vrtů.

„Z nádrží, v nichž podle odhadu bylo před havárií zhruba tisíc litrů nafty, se podařilo do připravených sudů přečerpat až devět set litrů. "Zbývajících sto až sto padesát litrů zřejmě vyteklo do půdy u silnice,“ informoval mluvčí hasičů s tím, že u cisterny, která z Rakouska do Otrokovic převážela přibližně dvacet tisíc litrů použitého fritovacího oleje k recyklaci, hasiči únik kapalin nezjistili. Haid také doplnil, že monitoring řeky Veličky neprokázal znečistění vodního toku.

Požár kabinu tahače zcela zničil. Vyšetřovatel hasičů škodu předběžně vyčíslil na půldruhého milionu korun. Na čtyři miliony korun pak vyčíslil hodnotu cisternového návěsu, který se hasičům díky rychlému zásahu podařilo před ohněm uchránit.

Příčinu vzniku požáru nyní hasiči vyšetřují. Jednou z verzí je podle Haida technická závada na tahači, která mohla vést k tomu, že náklaďák byl neovladatelný, sjel ze silnice a převrátil se.