Zachraňovali čtyřiaosmdesá­tiletou ženu, která ležela na zemi u postele a nemohla vstát.

K záchraně důchodkyně výrazně přispěl muž ze Šardic, jenž zalarmoval záchranáře. Příběh se šťastným koncem se začal odvíjet v momentě, kdy mu doma zazvonil telefon.

„Číslo linky zná jen moje rodina. Proto jsem se divil, když se mi v telefonu ozvala neznámá stará paní a prosila o pomoc. Říkala, že spadla, že je moc slabá a nemůže vstát," sdělil muž později. Jeho slova reprodukoval mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

Žena původně volala vnučce, jenže si spletla číslo. Pozdější zachránce ji proto řekl, ať se ozve na tísňovou linku. Když dohovořili, uvědomil si, že ji však místo čísla 112 nadiktoval 122. Okamžitě ji proto volal zpět.

„Mluvila velmi slabě, naříkala, že jí není dobře, už nedokáže nikam volat a znovu prosila o pomoc, že je zamčená doma,“ vyprávěl. „Naštěstí mi ještě dokázala povědět, jak se jmenuje a že je doma v Kyjově v Květné ulici. Tak jsem sám zavolal na linku 112 a operátorce sdělil všechny údaje," doplnil v zápětí.

Operátorka stodvanáctky předala informace hasičům, policistům, zdravotníkům a všechny složky vyrazili směr Kyjov, Květná ulice. Na místě byli jako první kyjovští hasiči, kteří bouchali na dveře uvedeného domu. Marně. Nikdo neotevíral. Nakonec se dostali do dvora a vyrazili zadní dveře. To už dorazila rovněž sanitka s policií.

V jedné z místností pak našli vyčerpanou důchodkyni. Byla při vědomí.

„Zdravotníci ale nevyloučili, že předtím mohla prodělat slabý kolaps,“ upozornil Haid. „Hasiči stařenku pomohli naložit na nosítka a zdravotníci ji stabilizovali.“

Další problém nastal cestou ven. Průchod vyraženými dveřmi byl totiž složitý. Nakonec se záchranářům podařilo kontaktovat pečovatele, který měl klíče od hlavního vchodu.

„Hasiči pak pomohli seniorku vynést před dům do sanitky a zdravotníci ji k dalšímu vyšetření převezli do kyjovské nemocnice,“ uvedl mluvčí.

Podobný případ se muži ze Šardic stal už v minulosti. Před několika lety mu podle jeho slov volala zase jiná stařenka a prosila o pomoc kvůli zdravotním potížím.

„Zjevně nebyla tak vysílená a naštěstí jsem jí hned napoprvé poradil správné číslo," dodal muž z Šardic, který si přál zůstat v anonymitě.