Deštivé počasí, přítmí a chvilková nepozornost = tři sražení chodci na Hodonínsku během tří dnů. Jeden zemřel, další skončili v nemocnici. Celkový počet sražených lidí v okrese se letos vyšplhal na jednatřicet.

K tragickému případu došlo v pondělí večer u Písečných rybníků. Jednapadesátiletý muž tam za volantem Hondy srazil šestaosmdesátiletého důchodce. Podle policie byl bez šance na včasné zabrzdění.

„Chodec byl po nárazu odhozen na auto,“ uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník.

Sražený muž utrpěl při nehodě vážná poranění, kterým potažmo na místě podlehl. Veškeré snahy přivolaných zdravotníků byly marné.

„Našli jsme ho už bez známek života,“ uvedl mluvčí jihomoravské záchranné služby Radek Turin.

Kolizí se kromě dopravních policistů zabývají také kriminalisté, kteří zajistili stopy a vyslechli svědky. Policie okolí nehody uzavřela. Řidiči tak místo objížděli přes Lužice.

Hlavní roli sehrál chodec i při střetu v Dubňanech. Ve středu ráno u tamní základní školy srazila řidička Fabie sedmnáctiletého studenta, který šel po přechodu pro chodce. Žena reagovala na zastavení auta před sebou a na poslední chvíli se mu chtěla vyhnout. Přitom do něj bokem narazila a zranila rovněž přecházejícího chodce.

Policisté podrobili všechny účastníky nehody dechové zkoušce. Nepil nikdo. Zraněný student skončil v nemocnici na pozorování.

Ke třetímu případu došlo ve středu večer ve Bzenci na náměstí svobody. Auta poté jezdila pouze v jednom pruhu.

„Je brzy šero a pozdě se rozednívá,“ hovořil o aktuálním počasí, které ztěžuje výhled z auta, šéf dopravního inspektorátu v Hodoníně František Vaďura. „Chodci jsou na silnici hůř vidět.“

Když už se lidé objeví v silničním provozu, měli by podle něj mít alespoň jeden reflexní prvek, který na ně šoféry upozorní mnohem dřív. Osoba v tmavém oblečení prakticky splývá s okolím. I na to možná doplatil tragicky zesnulý důchodce, který měl na sobě v době nehody šedé oblečení.
Během letošního roku zemřeli na silnicích hodonínského okresu dva lidé. Za stejné období loni vyhasly životy třem.

Také proto se rozjela například preventivní akce s názvem Bezpečně na silnici. Policisté díky němu doufají, že zmírní počet děti zapletených do nehod. Ať už jde o chodce nebo cyklisty. Projekt potrvá až do května a účastní se ho třináctka základních škol.

Děti plní mimo jiné domácí úkoly a dostávají odměny za správná řešení.