Podle nejčerstvějších zpráv z Českého hydrometeorologického ústavu zasáhlo více jak tří a půl tisícové město skutečně tornádo. A to jen necelý rok poté, co se prohnalo pouhých deset kilometrů vzdálenou Moravskou Novou Vsí. „Předběžná informace od kolegů z terénního průzkumu potvrzuje, že vznik škod v Lanžhotě a okolí skutečně souvisí s rotující kondenzační nálevkou, kterou zachytilo vícero lidí na video. A že tedy šlo doopravdy o tornádo a to minimálně o intenzitě F1,“ uvedli v úterý odpoledne meteorologové na svém oficiálním profilu na sociální síti Facebook. Podrobnější a konečné vyhodnocení intenzity budou mít k dispozici v nejbližších dnech.

Téměř rok od řádění tornáda na jižní Moravě připomíná náves v Moravské Nové Vsi staveniště. Naproti radnice znovu roste stoletá restaurace U Sečkářů.
Tornádo muži zabilo bratra, stoletou rodinnou hospodu staví v Moravské znovu

Na jihu Moravy patří Lanžhot k nejpostiženějším, které silná bouře postupující z Vysočiny zasáhla. Před ní už s předstihem během dne varovali meteorologové.

Tornáda na jihu Moravy
- Nejčerstvější výskyt tornáda potvrdili odborníci v Lanžhotě na Břeclavsku. Jeho síla byla na Fujitově stupnici označená jako F1.
- Na třicítce domů strhlo tornádo střechy, poškozené či vyvrácené byly i stromy.
- Téměř přesně před rokem, 24. června 2021, se prohnalo tornádo o síle F4 několika obcemi na Břeclavsku a Hodonínsku.
- Způsobilo tehdy škody na majetku ve výši až sedmi miliard korun.

Přímým svědkem postupující bouře a nyní již potvrzeného tornáda byl i starosta města Ladislav Straka. „Přišel jsem právě domů z úřadu, bylo kolem šesté večer. A zhruba v půl sedmé to začalo. Ticho jako před bouří a krátká smršť, která jen proletěla dál. A po ní duha. Voda v tu chvíli letěla vodorovně. Jak se trychtýř točil, vítr foukal zboku a voda stříkala všude kolem,“ popsal Deníku Rovnost první muž Lanžhota, který bydlí v Kostické ulici. Části ulice, v níž má dům, se tornádo vyhnulo.

Podobně hovořil i velitel lanžhotského sboru dobrovolných hasičů František Gál. „Setmělo se a přišel prudký déšť. Vítr byl opravdu velmi silný. Za deset patnáct minut bylo po všem a vysvitlo sluníčko,“ popsal.

Bouřka v Břeclavi utrhla střechu bytovce.
Jižní Moravou se přehnala silná bouřka, v Břeclavi utrhla střechu bytovce

Lanžhotští hovoří o asi třicítce poškozených rodinných domů. „Především jde o střechy a vyvrácené a poškozené stromy. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Vzduchem létaly trampolíny a zahradní nábytek. Tornádo u nás nebylo takového rozsahu jako v okolních obcích loni. Shodou okolností se ale trychtýř prohnal Lanžhotem téměř na rok přesně. Jako by se příroda chtěla připomenout. Lidé, kteří loňské tornádo zažili a měli ho v živé paměti, z toho měli opravdu hrůzu,“ připomněl Straka.

Část poškozených střech místní hasiči na noc zakryli plachtami. V úterý ráno pak lidé začali s jejich opravami. „Místní zjišťují rozsah škod. Řežeme vyvrácené stromy. Vody nespadlo tolik, aby něco zásadně vyplavila,“ řekl hned v úterý ráno Deníku Rovnost Gál.

Tornádo postupovalo šikmým směrem od dráhy ulicemi Školní, Stráže, Kostická, Zámecká, dále pak přes zámeček a polesí k ulici Boženy Němcové, rybářské baště, ke stadionu Na Šlajsi a do lesa směrem na Slovensko a na obce Brodské a Kúty. „Poškodilo nám nové betonové oplocení u stadionu, které jsme před týdnem dokončili. Zrovna příští týden chystáme oslavy sta let lanžhotského fotbalu. Teď máme týden na to, abychom oplocení postavili znovu,“ zmínil starosta.

Kroupy a bouřka první červnovou sobotu v břeclavské části Poštorná.
VIDEO: Břeclavskem se přehnalo krupobití. Střecha samá prohlubeň, hlásí žena

Podvečerní bouřku s hrůzou sledovala také Lanžhotčanka Denisa Tomková. „Tornádo se prohnalo jen o pár ulic dál. Někteří lidé jsou bez střechy, mají poničená auta. Vypadalo to děsivě, měla jsem strach. O to víc, že máme dřevostavbu. Nebylo to tak hrozné jako v Moravské a v Hruškách, ale bojím se, že se to bude opakovat,“ povzdechla si mladá žena.

Když se městem prohnalo tornádo, seděli manželé Kostkovi právě na terase u sousedů. „Naštěstí nás to minulo. Ale pěkně vítr pozvedl pergolu. Ustála to. Raději jsem ani nesledovala, jestli šlo o tornádo nebo ne. Ono když někomu odletí střecha, je mu jedno, jestli ji odnesla vichřice nebo tornádo. Děsivé a smutné ale je, že se to začíná opakovat,“ poznamenala Jitka Kostková.