Okolnosti případu vyšetřují od pondělního večera kriminalisté. „Manželé někdy o víkendu přišli na svoji zahrádku v katastru Uherského Brodu. Ve sklípku vedle chatky začali přitápět propanbutanovým teplometem. Zatím z nezjištěných příčin oheň dohořel a začal unikat plyn. Oba manželé v zahradním sklepě zemřeli,“ popsal odhadované okolnosti nehody hradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Policisté nezjistili stopy cizího zavinění. Přesnou příčinu smrti manželů určí až patolog na základě pitvy. O důvodech přitápění ve sklepních prostorách u chaty Kohoutových mají jasno někteří známí zemřelých.

„Pan Kohout měl určitě strach, aby mu čerpadlo nezamrzlo, proto tam topil, no a když ho šel zkontrolovat, plyn v uzavřeném prostoru ho omámil. Paní Zdence se o něco později přihodilo to samé,“ sdělila smutně svůj odhad Broďanka, která rodinu Kohoutových důvěrně zná, ale nepřála si zveřejnit své jméno.

Smrt kamaráda zaskočila také uherskobrodského starostu Ladislava Kryštofa. „Budou nám oba velmi chybět. Dobře jsem se s Jiřím znal. Zazpívali jsme si spolu nejednu písničku a vypili nejednu sklenku vína,“ poznamenal Kryštof.

Za velikou ztrátu považuje úmrtí Kohouta také jeho nadřízený, ředitel uherskohradišťského úřadu práce Richard Janíček.

„Byť to bude znít trochu jako klišé, musím říct, že po něm zůstane veliká prázdnota a budeme ho jen těžko nahrazovat. Měli jsme se v pondělí sejít na kontrole v uherskobrodské zbrojovce, kam ale nakonec nepřišel, což bylo nezvyklé. Nikdy by mě však nenapadlo, že by došlo k něčemu tak tragickému,“ doplnil Janíček s tím, že Kohout byl na úřadu práce zaměstnaný prakticky od jeho vzniku.

Přestože hasiči o problémech s plynovými ohřívači či karmami pravidelně neinformují, dochází k nim poměrně často.

„V rámci Zlínského kraje vyjíždíme k takovým případům v průměru jednou týdně. Většinou se stávají přes den, kdy si lidé všimnou, že cítí plyn, anebo dojde k požáru karmy, který si ale dokážou uhasit sami,“ uvedl mluvčí hasičů Zlínského kraje Ivo Mitáček, který v této souvislosti vzpomněl opodstatněnost používání požárních hlásičů.

Autoři: Milan Zámečník, Pavel Bohun