Tvarožná Lhota - Téměř celou noc lidé v Tvarožné Lhotě pracovali na odstranění následků, které ve středu v podvečer způsobil silný liják.

Příval vody sebou bral popelnice a hýbal i s auty. „Během krátké doby spadlo asi pětašedesát milimetrů,“ řekl ve čtvrtek dopoledne starosta obce Jiří Uřičář. „Pro nás to byla padesáti až stoletá voda.“

Škody vznikly hlavně v polích na kukuřici a slunečnicích. „Trochu to spláchlo i hrozny,“ poznamenal Uřičář.

Proudy valící se vody se poté objevily v ulicích, kde se dostaly do sklepů, dvorů i obytných místností některých domů. Tamní kanály neměly šanci takové množství srážek odplavit. Navíc je během chvíle zaneslo bahno a naplaveniny.

„Mohu říct, že většina lidí to bere rozumně. Vědí, že je to otázka přírodního živlu. Nikdo proti tomu nic nezmůže,“ sdělil starosta.

Na odstranění následků a škod od brzkých ranních hodin vrhli všichni obecní zaměstnanci. „Uklízí tam, kde je to nutné, jako je například autobusová zastávka. K dispozici máme i čelní nakladač, který uklízí hlavně bahno. O pomoc jsme požádali i Správu a údržbu silnici,“ mluvil Uřičář o nutných pracích, jež si vyžádal středeční liják.
Hodonín - Už téměř tradiční starosti s valící se vodou zažili ve středu zaměstnanci hodonínské firmy Gutes. Živel se dostal do jedné z dílen.

„Je pod úrovní okolního terénu a pokud je takový příval, dostane se tam voda výpustí kanálu,“ řekl za postiženou firmu Radek Miklica.

Kvůli předchozím zkušenostem podnik alespoň částečně zabezpečil některé z přístupových cest, kudy by voda mohla téct. Škody jsou tak podle Miklici minimální.

„Myslím, že škodnou událost nebudeme ani hlásit,“ uzavřel.

Lipov - Kolem středeční půlnoci Lipovští končili s úklidovými prácemi, které si vyžádal silný déšť. Voda se dostala do několik sklepů a bahno pokrylo jednu z tamních silnic.

„Za výrazné pomoci hasičů jsme se s tím vypořádali. Ještě ve čtvrtek jsme ale dodělávali, co bylo potřeba,“ řekl místostarosta Lipova Miloslav Jagoš.

Voda se do obce dostává při výrazných deštích zejména z tamní lokality Nad Hájem. Voda sebou odtamtud nesla kamení a bláto. Pracovníci obecního úřadu a hasičů tak měli plné ruce práce. S úklidem končili někdy kolem půlnoci.

„Ve čtvrtek už u nás skoro nešlo poznat, že k něčemu došlo,“ dodal Jagoš.