Blíží se čtvrt na pět a jedním z kyjovských sídlišť otřese výbuch, po kterém následuje požár. O několik minut později přijíždí hasiči a záchranáři, kteří ihned ošetřují sedmačtyřiceti­letého muže. S těžkými popáleninami ho transportuje vrtulník do brněnské fakultní nemocnice na popáleninové oddělení. Za všechno může unikající plyn.

Případ šetří hasiči i policie. Zatím není jasné, jak se celá událost stala.

„K výbuchu došlo ve druhém patře bytového domu, kde bylo vedle sebe plynové topidlo a sporák. Uvidíme, kde k poruše došlo,“ říká vyšetřovatel hasičů Stanislav Klásek. Oheň poškodil zařízení kuchyně. Tlaková vlna vyrazila obě okna v kuchyni a poškodila také ostatní okna a dveře bytu.

Na místo tragické události přijíždí také pracovníci Jihomoravské plynárenské, kteří mají plynová zařízení zkontrolovat. „Naši pracovníci zjistili drobný únik plynu u jednoho spotřebiče-karmy. Je to zařízení odběratele,“ říká mluvčí společnosti Jihomoravská plynárenská Jiří Bezděk a dodává, že v uplynulé sezoně k pár podobným případům došlo. „Naštěstí se většinou vyskytly bez zranění. Čas od času se to ale bohužel stane,“ tvrdí mluvčí.

Podle Bezděka je možné, že za výbuchem stojí nedostatečná péče a kontrola plynového spotřebiče. Odběratelé plynu totiž často zapomínají na to, že by měli minimálně jednou za rok překontrolovat a vyčistit všechny plynové spotřebiče.

„Toto byl zřejmě jeden z těch případů,“ míní Bezděk. Majitel objektu je přitom ze zákona povinný dělat revize spotřebičů každý rok. „Pokud je spotřebič starý dvacet let a dvacet let se neudržoval, tak je riziko samozřejmě mnohem větší,“ dodává mluvčí.

Škoda na ohořelém zařízení bytu a poškozených oknech a dveřích vyšetřovatel podle předběžného odhadu vyčíslil na osmdesát tisíc korun.

K podobné události a shodou okolností také v Kyjově došlo v červnu 2008. Tehdy starším manželům na sídlišti Za stadionem vyměnili odborní dělníci kulový ventil u plynoměru. Následek? Muže výbuch odmrštil na zeď chodby. Utrpěl popáleniny na hlavě a ruce. Jeho ženu zachránily tři kroky od pádu ze čtvrtého patra. Tlaková vlna ji totiž mohla vyhodil skrz okno.

„Případ jsme dlouho šetřili. Zjistili jsme ale, že nejde o podezření z trestného činu. Případ jsme jako správní delikt postoupili Inspektorátu bezpečnosti práce,“ informoval hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Přečtěte si také o starším kyjovském případu: Kdo zavinil výbuch? Brzy bude jasno