„Ten plyn bude ještě nějakou dobu cítit, musíte větrat,“ poradili odborní dělníci manželům Neduchalovým z Kyjova po výměně kulového ventilu u plynoměru. Tato rada je málem stála život. Když zapnuli ventilátor na záchodě, výbuch mrštil muže na zeď chodby a jeho ženu zachránily tři kroky od pádu ze čtvrtého patra. Právě dnes je to přesně rok, co se vše odehrálo. A stále není známý viník.

„Přestože je to už skutečně hodně dlouho, policie případ stále neuzavřela,“ řekl policejní mluvčí Petr Zámečník. Ještě v listopadu minulého roku přitom policie hlásila, že jí k uzavření vyšetřování chybí jen poslední výslech.

„Ještě znovu jsme vyslýchali pracovníky. Poté se vše zkomplikovalo kvůli některým odborným vyjádřením. Řešíme ještě otázku, zda pracovníci vůbec měli oprávnění podobnou práci vykonávat. Zda nepochybila firma, když tyto lidi na opravu vyslala. To je potřeba dořešit, aby nevznikly žádné pochybnosti,“ informoval mluvčí o aktuálním stavu. Policie kyjovský výbuch šetří jako podezření z trestného činu obecného ohrožení. Zatím nikoho neobvinila.

Že byla práce špatně odvedená, objevila Jihomoravská plynárenská vzápětí. „Naši pracovníci byli přizváni po výbuchu a zjistili, že únik plynu způsobila netěsnost po montáži. Plyn se shromažďoval v šachtě u záchodu,“ uvedl tehdy mluvčí Jihomoravské plynárenské Jiří Bezděk.

Kontrolor pak prošel raději celý dům, protože firma ventily měnila na více místech. Zjistila ve dvanácti bytech dalších deset vážných závad.

Na výsledky šetření čeká i kyjovská radnice. Ve všech případech pochybení totiž šlo o městské byty. Pokud by experti chybu správce bytů nebo provádějící firmy potvrdili, pod správcovskou firmou Bytasen by se v Kyjově mohla houpat židle. „Myslím, že tam určité kroky některé ze zúčastněných stran nebyly v pořádku. Hned po výbuchu jsem proto na mimořádné radě navrhoval vypovězení smlouvy správci, ale kolegové radní byli tehdy jiného názoru, proto vyčkáváme výsledků šetření policie,“ řekl na přelomu roku kyjovský starosta František Lukl. Výsledku se ale zatím nedočkal.

Obyvatelé domu si po zjištění stavu plynových zařízení před rokem řádně zanadávali. Zjistili, že i oni byli blízko ohrožení zdraví. Dělníci, kteří opravdu tehdy provedli přitom byli k stížnostem na pach unikajícího plynu laxní.

„Páchlo to, ale řekli nám, že je to normální. Další den jsme byli celý den pryč. Když jsme se vrátili, páchlo to už hodně. Otevřeli jsme okno od kuchyně a dveře k záchodu, kde je ventilátor. Když ho manžel zapnul, bouchlo to,“ vzpomínala po události důchodkyně. Její muž utrpěl popáleniny na hlavě a ruce.

Ona jen díky tomu, že těsně před výbuchem přešla z kuchyně do chodby, nevyletěla kuchyňským oknem ven. Dnes už ona ani její muž s médii nehovoří.