Na okraji Veselí nad Moravou ve směřu na Bzenec se včera asi hodinu před polednem při předjíždění střetl domíchávač betonu Iveco s třítunovou pragovkou. „Míru zavinění účastníků nehody zjišťujeme,“ řekl k havárii policista z hodonínského Dopravního inspektorátu.

Nehoda skončila bez zranění. Při srážce se ale z domíchávače utrhla přídavná nádrž o objemu dvě stě dvacet litrů a začala z ní vytékat nafta. „Na místě zasahovala jednotka z Veselí nad Moravou, které k likvidaci masivního úniku nafty přijeli na pomoc s technickým autem z Hodonína,“ přiblížil páteční zásah mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Ti obě auta zabezpečili proti vzniku případného požáru. „Unikající naftu jsme zachycovali do připravených nádob a kaluže paliva na silnici ohraničovali hrázkami ze sorbentu,“ popsal zásah Haid.

Litry na silnici

Z původně skoro plné nádrže přečerpali do sudů sto litrů nafty. Dalších sto litrů vyteklo na silnici a z části i do půdy. „Při likvidaci kaluží a zamezování dalšímu úniku do životního prostředí jsme spotřebovali sto čtyřicet kilogramů sorbentu. Nasáklý naftou jsme jej sebrali a odvezli k likvidaci,“ upozornil mluvčí hasičů.

Jeho kolegové vše ohlásili veselskému odboru životního prostředí. „Na životní prostředí nehoda neměla vliv. Většinou všechna nafta zůstala na silnici, do půdy neuniklo nic. Krajnice je totiž zarostlá trávou a do ní se nafta vsákla nanejvýš pět až deset centimetrů,“ řekl referent odboru životního prostředí Městského úřadu ve Veselí nad Moravou Jiří Janoška.

Když silničáři vybrali krajnici v šířce asi třiceti metrů a odtěžili znečištěnou hlínu, tak pod ní ještě byla zpevněná silnice. „Takže se vylitá nafta neměla kam vsáknout,“ podotkl Janoška.

Podle něj i kdyby nyní déšť opláchl skvrnu, která na cestě zůstala, uvolnilo by se už minimální množství ropných látek, které je při provozu na silnicích běžné.

Protože nafta znečistila silnici v celé šíři, tak ji policisté uzavřeli. Dopravu do vyčištění odkláněli přes dvě hodiny po vedlejších silnicích.

Před dvěma roky si nádrž plnou nafty poškodil o koleje poškodil řidič nákladního auta, který přejížděl železniční přejezd za Rohatcem – Kolonií ve směru na Ratíškovice. Tehdy hasiči přečerpávali přes pět set čtyřicet litrů pohonné hmoty. Dělníci poté novou zeminou zasypali místo, kde část nafty vytekla. Odborná firma zasaženou půdu vytěžila a odvezla k biodegradaci.

PETR TUREK
JANA RYBOVÁ