Zděšení a obrovský úlek majitelů jednoho z rodinných domků u koupaliště v Dubňanech vyvolala 2. ledna kolem sedmnácté hodiny ohlušující rána. Ta vyšla z pistole ráže devět milimetrů a prolétla skleněnou stříškou nad přístěnkem u jejich domu. Kdyby prý podle událostí otřesených majitelů domku bylo léto a viník mířil jen o pár centimetrů níž, mohl být pro některého z členů rodiny tento okamžik osudný. Jen pár desítek centimetrů pod místem, kudy kulka prolétla, je totiž umístěná lavička, na které v létě často rodina sedává.

„Byli jsme tou událostí otřeseni. Přesto jsme nejdříve váhali, zda oznámit na Policii České republiky, co se vlastně stalo,“ vyprávěla žena, jejíž dům zřejmě zbloudilá střela zasáhla. Událost tedy oznámila zhruba čtyři dny poté. „Věc šetřili pouze policisté z dubňanského obvodního oddělení. Vše si nafotili a tím šetření skončilo,“ podivila se majitelka domu nad tím, že projektil nalezený na stříšce u verandy neposlali na balistickou zkoušku. Tím by se podle poškozených zjistilo nejen odkud střela vylétla, ale dal by se tak podle nich dohledat a odhalit také majitel zbraně.

Mohlo jít o zastrašování?

„Policisté se mě při místním ohledání spíše v nadsázce zeptali, zda nepracuji náhodou na stavebním odboru. Mohlo jít podle nich o možné zastrašování či pomstu,“ uvedla poškozená majitelka domu.

Protože ale nevznikla v tomto případě podle policejního mluvčího Petra Zámečníka větší škoda na majetku ani nebyl nikdo zraněn či ohrožen na životě, nejednalo se o spáchání trestného činu.

„Ze zajištěných stop, důkazů a zjištěných okolností policie posoudila, že se jedná pouze o přestupek. Žádné další poznatky vedoucí k odhalení střelce policie nezjistila,“ vyjádřil se k případu Zámečník. Ten už podle něho policisté odložili.

Vyzývají ale i po dvou měsících náhodné svědky, kteří by mohli vnést do případu nové skutečnosti. Viníkovi, který totiž evidentně porušil Zákon o zbraních, hrozí alespoň pokuta. A ta není malá.

„Za porušení zákona o zbraních, kde je dáno, že se smí střílet jen na místech k tomu určených a dbát zvýšené opatrnosti při zacházení se zbraní, hrozí případnému viníkovi pokuta až padesát tisíc korun,“ upřesnil její výši mluvčí policie.

Podivení nad tím, že policisté celou nebezpečnou událost neprošetřili důkladněji především s využitím balistiky, vyjádřil také starosta obce František Tříska.

„Je mi divné, že věc vůbec nešetřili kriminalisté. Podle mě jde o velmi nebezpečné jednání, ke kterému navíc došlo přímo v katastru města. To považuji za nepříspustné,“ zdůraznil starosta Dubňan.