Velké neštěstí poznamenalo Vánoce ve Vrbici. Jednadvacetiletý Martin Machovský se před svátky nevrátil domů. Následovalo pátrání, které nepřineslo žádný výsledek. Všichni doufali, že mladík jen někam odjel a zase se vrátí. Jenže v neděli přišel šok. Náhodný řidič našel mladíkovo bezvládné tělo poblíž silnice.

„Jeho tělo bylo nalezeno v neděli odpoledne pod vysílačem mezi Vrbicí a Bořeticemi. Pravděpodobně z něj skočil,“ řekla k tragédii břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Bezvládného těla si povšiml náhodný řidič, který v neděli odpoledne projížděl po silnici z Vrbice do Bořetic. Leželo nedaleko silnice u vysílače mobilních operátorů, který je vysoký sedmatřicet metrů.

O tom, že mladík zřejmě skočil dolů, svědčí vyjádření přivolaného lékaře, který na místě konstatoval smrt následkem pádu z výšky. „Šetření v této záležitosti bude pokračovat,“ sdělila Haraštová. Co mladíka k zoufalému činu vedlo, zatím není jasné.

Více k sebevraždám na Břeclavsku: Sedm sebevrahů jen za dva měsíce

Tragická událost zasáhla do života Vrbice. Ve vesnici, kde mladík žil, se v neděli konalo tradiční svěcení vína. Když se mezi místními rozšířila zpráva o neštěstí, nálada v sále viditelně poklesla.

„Je to velké neštěstí. Dva roky po sobě dělal stárka. Je tím známý,“ těžce hledal slova starosta Vrbice Vlastimil Bařina.

Než mladík odešel z domu, údajně nechal všechny své doklady doma. „Co jsem slyšel od kluků, na internetu nechal nějaký vzkaz,“ dodal starosta.

Po nešťastníkovi pátrali i jeho kamarádi. „Vypravili se ho hledat, chodili i po lesíku za obcí. Osobně jsem byl optimista. Myslel jsem, že někam odjel za kamarádem,“ poznamenal smutně Bařina.

V obci neměl podle jeho slov s nikým problém. Nijak zvlášť nevyčníval. „Byl to zkrátka kluk jako každý jiný,“ uvedl starosta Vrbice.

Otřesení jsou i lidé z okolních obcí

Tragédie otřásla také sousedními Bořeticemi. „Policie nás uvědomila, že se kluk ztratil, tak jsme dali oznámení na vývěsku,“ uvedl bořetický starosta Václav Surman.

Tamní lidé, zejména ti mladí, také hocha znali. „Je to mladý člověk, takže lidi hned napadá otázka, proč se to stalo, co ho k tomu vedlo. Nikoho nenapadlo, že by vysílací věž posloužila k něčemu takovému. Je to hrůza,“ dodal Surman.

Přežil jeden z pěti

Policisté od začátku letošního prosince šetřili pět případů, kdy si lidé sáhli na život. Pouze v jednom případě se podařilo nešťastníkovi v úmyslu zabránit. Čtyři lidé své rozhodnutí dokonali.

„Bohužel se ve všech případech dá hovořit o tom, že se jednalo o mladé lidi,“ uvedla Haraštová s tím, že statistiky z loňského prosince jsou podstatně příznivější. Tehdy se o sebevraždu pokusil jediný člověk. A neúspěšně.