S jedinečným projektem přišel Český atletický svaz. „Naší motivací bylo, aby mohli atleti co nejdříve závodit. Oni jsou tady od toho a my jsme tu, abychom jim to umožňovali. Chtěli jsme ovšem, aby si zazávodili atleti všech kategorií, a nejen elitní reprezentanti. Tak jsme si řekli, proč to neudělat ve velkém. Navrhl jsem tedy, abychom si společně zazávodili na sto stadionech. To byla původní idea. Zájem byl obrovský a nyní už je přihlášeno 173 míst, kde se bude 1. června závodit,“ prozradil předseda ČAS Libor Varhaník.

Jakub Kornfeil v zimě ukončil kariéru motocyklového závodníka.
Kornfeil trénuje děti a vyhlíží závody na jetsurfu

Mezi přihlášenými pořadateli je také Lokomotiva Břeclav. „Pro nás to bude opravdu úplně první závod sezony. Zatím nemám představu, kolik atletů bude na startu, to budu vědět až v neděli večer. Kromě závodníků našeho oddílu už ale máme přihlášky například z Kyjova, Boskovic nebo Židlochovic,“ uvedl ředitel břeclavského závodu Zbyněk Chlumecký, pro něhož je menší komplikací pondělní termín. „Měl jsem sedět u maturit, ale budu tam moct být jen dopoledne,“ poznamenal Chlumecký, jenž zároveň učí na břeclavském gymnáziu.

V Břeclavi začnou žákovské kategorie od půl druhé, senioři přijdou na řadu ve čtyři odpoledne. Klub vypsal pět disciplín – běhy na 60 a 300 metrů, krátké překážky (podle kategorií od 60 do 110 metrů), dálku a oštěp. Žáci budou navíc soutěžit i ve vrhu koulí.

Ondřej Kolář.
Sběratel čistých kont. Slávistický démon Kolář překonává legendy

Závodit se bude také v Hodoníně, kde to však nebude úplně první závod sezony. „Už jsme si udělali takové menší oddílové závody. Děláme to hlavně pro děti, které potřebují pohyb a zároveň nějakou motivaci. V pondělí očekáváme okolo 150 atletů na startu. Musíme to zorganizovat tak, abychom dodrželi všechna nařízení a na stadionu nebylo ve stejnou chvíli víc jak sto lidí. Proto se bude závodit asi bez diváků a rodičů,“ připomněl omezení Lukáš Lípa, vedoucí projektu na stadionu AK Hodonín. Tam se bude závodit především ve sprintech, ale v různých kategoriích jsou na pořadu třeba i koule, oštěp či střední tratě.

Do projektu Spolu na startu se na jižní Moravě přihlásil také klub AC Čejkovice, kde budou v pondělí závodit atleti žákovských kategorií a přípravek. A úplně nejmenší závodníci z přípravek a předpřípravek se utkají ve Valticích, kde je organizátorem místní klub Atletika 4All.