Vyhlášení výsledků oblíbené ankety se uskutečnilo v hodonínské restauraci Rozmarýnek. „Chceme poděkovat všem sportovcům za jejich výsledky a snažení, ale také funkcionářům a sponzorům za jejich přízeň,“ uvedl na úvod předseda ČSTV Hodonín Miroslav Běťák.

Mezi čestnými hosty slavnostního podvečera byl i olympijský vítěz Jiří Daler. A byl to právě slavný cyklista, který společně se zástupci největších okresních měst a ředitelkou Regionálního sdružení ČSTV v Břeclavi Jaroslavu Schejbalovou, všechny vítěze dekoroval.

„Určitě jsem ocenění nečekala. Jsem velmi ráda,“ prohlásila Škabrahová. Talentovaná závodnice prožila v uplynulém roce parádní sezonu. Svěřenkyně trenéra Antonína Slezáka obsadila na letošním juniorském Mistrovství Evropy dvanácté místo. „Těší mě hlavně překonání osobního rekordu, splnění limitu na mistrovství Evropy do devatenácti let a samozřejmě samotný závod. Jelikož jsem rok předtím ze zdravotních důvodů vůbec netrénovala, tak je to pro mě velký úspěch,“ sdělila Škabrahová.

Letos se pokusí hodonínská atletka probojovat na mistrovství světa do dvaceti let, které se koná v Kandě. „Hlavním cílem zůstává samotná kvalifikace. Dostat se na šampionát by bylo skvělé,“ tvrdí skromná běžkyně.

Druhý skončil v anketě Milan Viktora. Hodonínský veslař zažil povedenou sezonu a v úvodu letošního roku sbírá jedno ocenění za druhým.

Třetí místo patří stolní tenistce Haně Matelové. Členka mistrovského týmu ČSAD Hodonín se v v době konání akce připravuje v Rakousku, a tak za ni ocenění převzal hodonínský kouč Ján Medvecký.

Zaostřili na mladé talenty

„Organizátoři se letos soustředili hlavně na mladší ročníky,“ řekl moderátor akce Ivo Cencinger. Jeho slova potvrzují i vítězové ostatních anket. Třeba na házenkářky Veselí nad Moravou se vůbec nedostalo. Organizátoři totiž kategorii družstev zrušili. Vyhlašovali se jen nejlepší mládežnické kolektivy.

Mezi nimi v roce 2009 kralovali družstvo minitenisu z TCP Kyjov, Olympijské naděje z veslařského klubu Hodonín, boxerští kadeti z Těmic, dorostenky stolního tenisu a juniorští hokejisté SHK.

V kategorii mládež do patnácti let triumfovali stolní tenistka Kateřina Tomanovská, kanoista Martin Zejvar, karatista Matěj Třešňák a atleti Dominik Kubalák s Jakubem Žurovcem.

Mezi mládežníky nad patnáct let se z vítězství radovali atlet Jaroslav Chlebík, kanoista Richard Hala, boxer Adam Kyjovský a karatistka Veronika Mišková.

Cenu pro nejlepší trenéry převzali Alena Vachovcová, Antonín Slezák se Zdeňkem Lípou a Oldřich Pintera. „Větší mám radost z ocenění svěřenců. Kubalák, Škabrahová i Filip Sasínek mně v loňském roce udělali největší radost. Doufám, že jim forma vydrží a budou i nadále pokračovat v podobných výkonech,“ pravil Antonín Slezák.

„Pro mě bylo lepší, když jsem vyhrávala jako hráčka,“ přiznala Alena Vachovcová, která s trénovaním začala teprve nedávno. „Jsem mladá trenérka, takže mě to zatím baví,“ usmála se bývalá reprezentantka.

Příští víkend čeká stolní tenisty a tenistky mistrovství republiky, které se bude konat v Hodoníně. „Spíš tam budu jako trenérka. I když s Ivetou Vacenovskou jsme se domlouvaly, že bychom spolu hrály čtyřhřu. Všechno ale záleží na zdravotním stavu,“ pronesla Vachovcová, která byla s výkony svých svěřenkyň spokojená. „Děvčata mě potěšila. Doufám, že to ale letos bude jěště lepší,“ sdělila Vachovcová.

Spokojenost vyzařovala i z Oldřicha Pintery. Mladý trenér vychoval v Kyjově celou řadu talentovaných tenistů. „Každé ocenění potěší. Je to odměna za práci, kterou děláme. Určitě mě ale více těší cena pro trenéra. Trénování je totiž dlouhodobá práce. Zato svěřenci přicházejí a odcházejí,“ řekl Pintera, který má v týmu nadaného Josefa Zapletala. „Opravdu je výjimečný. Ve svém ročníku je v současnosti nejlepší na celé Moravě. Uvidíme, jak to půjde dál,“ pokračoval.

Akcí loňského roku byla odborníky zvolena mezinárodní mistrovství České republiky ve stolním tenise – Czech Cadet open 2009. „Určité to bylo náročné z hlediska financí i organizace. V Hodoníně se sešla opravdu evropská špička,“ informoval Ján Medvecký.

Nejlepší sportovci okresu Hodonín za rok 2009

Akce roku:
Czech Cadet open 2009 – Mezinárodní mistrovství České republiky ve stolním tenise, počadatel SKST ČSAD Hodonín
Družstva mládeže – bez pořadí: Družstvo minitenitu (TCP Kyjov), Olympijské naděje – veslování (VK Hodonín), kadeti – box (TJ Sokol Těmice), dorostenky – stolní tenis (SKST ČSAD Hodonín), junioři – hokej (SHK Hodonín)
Jednotlivci mládež do 15 let – bez pořadí: Kateřina Tomanovská (1995) – stolní tenis, ČSAD Hodonín. Martin Zejvar (1997) – kanoistika, SK Kanoistika Veselí nad Moravou. Matěj Třešňák (1996) – karate, Karete klub Kyjov. Jakub Žurovec (1995) – atletika, AK Hodonín. Dominik Kubalák (1994) – atletika, AK Hodonín.
Jednotlivci mládež nad 15 let – bez pořadí: Jaroslav Chlebík (1991) – atletika, AC Čejkovice. Richard Hala (1992) – kanoistika – SK Kanoistika Veselí nad Moravou. Adam Kyjovský (1992) – box, TJ Sokol Těmice. Veronika Mišková (1992) – karate, Šin-Mu Hodonín.
Trenéři – bez pořadí: Alena Vachovcová – stolní tenis (SKST ČSAD Hodonín), Antonín Slezák, Zdeněk Lípa – atletika (AK Hodonín), Oldřich Pintera – tenis (TCP Kyjov)
Jednotlivci – pořadí
1. Sylva Škabrahová – atletika (AK Hodonín)
2. Milan Viktora – veslování (VK Hodonín)
3. Hana Matelová – stolní tenis (SKST ČSAD Hodonín)