Důležitost národního šampionátu, který je tradičně vyvrcholením národní zápasnické sezony, byla umocněna rozhodnutím Svazu zápasu. Ten mistrovství republiky vyhlásil současně za první kolo první ligy družstev kadetů a seniorů.

„Pro letošní ligový ročník bylo navíc zavedeno pravidlo, podle kterého se konečné pořadí první ligy stanoví součtem všech bodů dosažených družstvem v jednotlivých kolech, přičemž se v každém turnajovém kole hodnotí pouze 10deset nejúspěšnějších závodníků daného družstva,“ informoval organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják.

Nové pravidlo nepřišlo vhod hodonínskému kadetskému družstvu, které bylo ochromeno značnou marodkou a do turnaje mohlo nominovat pouze čtyři zápasníky. Tito čtyři slováčtí bohatýři se však svých početnějších soupeřů nezalekli a předvedli parádní zápasnickou podívanou.

Kadetský reprezentant České republiky Michal Balák, který ve váze do třiašedesáti kilogramů postupně porazil všechny své soupeře a ve finále si to rozdal s pražským Vasylem Prystayou. Svému soupeři Michal nedal žádnou šanci a zvítězil vysoko na technické body ve dvou periodách. Díky tomu se stal novým mistrem České republiky.

Se stejným přehledem si počínal i Balákův oddílový a reprezentační kolega Štěpán Antoš, který v nejpočetněji obsazené váze do devětašedesáti kilogramů obhájil loňské prvenství. „Ve finále Štěpán narazil na soupeře z Krnova Stanislava Berkovce, kterému nedal šanci a porazil ho na lopatky,“ řekl Baják.

Trojlístek letošních hodonínských kadetských mistrů doplnil ve váze do pětaosmdesáti kilogramů další reprezentant Česka Dominik Dobeš. Zápasník Sokola do turnaje nastoupil i s poraněným kolenem.

„Dominik si během celého turnaje počínal neohroženě a svým soupeřům nedovolil provést ani jeden technický bod. V souboji o první místo pak porazil Tomáše Kauta z Čechovic na technickou převahu, kdy v každé ze dvou vítězných period zvítězil o šest technických bodů,ů uvedl Baják.

Výtečný výkon hodonínských kadetů korunoval cenným třetím místem Jaroslav Kocián, který ve váze do šestasedmdesáti kilogramů podlehl po nesmírně vyrovnaném souboji Štěpánu Tomanovi z Chomutova.

Vynikajícími individuálními výkony udělali mladí hodonínští zápasníci velkou radost svému trenérovi Oldřichu Kučerovi. „Důležité je, že se jim podařilo obsadit třetí místo v první lize družstev kadetů,“ řekl hodonínský kouč.

Ve skvělé formě se předvedli také senioři oddílu Sokolu Hodonín. Svěřenci trenérů Michala Vrzala a Jiřího Bajáka se ze ziskem tří medailí stali jednou z historicky nejúspěšnějších hodonínských výprav, ale také si skvělými umístěními vybudovali výbornou pozici pro útok na medailové příčky v první seniorské lize, do které nastoupili po dlouhých sedmi letech. Prvního kola sledované soutěže seniorských družstev se zúčastnilo jedenáct oddílů. Hodonínské družstvo dokázalo obsadit čtvrté místo.

O tento skvělý výsledek se zasloužili Jakub Martinec, Martin Foltýn, Ctibor Horký, Libor Fučík, Michal Lamacký, Lubomír Lačňák, Zbyněk Vykoukal, Ondřej Herník, Luděk Zubatý, Viktor Kubík a Radek Lišťák.

Fantastickým výkonem se ve váze do pětapadesáti kilogramů blýskl Rudolf Zahnaš, který během turnaje nestačil jen na Petra Zachariáše z Havlíčkova Brodu a obsadil druhou příčku. „Rudolf podlehl až v poslední třetí periodě, po udělení sporného technického bodu, o němž musela rozhodnout porada rozhodčích. Po této finálové prohře byl Ruda velmi smutný, a proto by mu chtěl touto cestou výkonný výbor oddílu zápasu projevit obdiv,“ pravil Baják.

Bronzovou medaili přivezl z Třince Luboš Horníček. Ten ve Slezsku v souboji o třetí místo ve váze do šestašedesáti kilogramů počínal skvěle a ve dvou vítězných periodách nedovolil svému soupeři Miroslavu Mačovi z Chomutova získat ani jeden technický bod.

V nejtěžší váhové kategorii do sto dvaceti kilo se poprvé a úspěšně představil Martin Gajdík, který do té doby zápasil v nižší váze. Se svými sedmadevadesáti kilogramy se Gajdík probojoval až do finále, kde se utkal s havlíčkobrodským Andreasem Hadwigerem. „Ve finálovém boji se Martin vydal ze všech sil, ale nakonec svého soupeře nedokázal porazit a obsadil krásné druhé místo,“ dodal Baják.