Co říkáte na výsledek Jana Bárty na slavném francouzském závodu?

Je to skvělé, zajel jej výborně. Splnil zkrátka vše, co měl. To, že měl dobrou formu, naznačil už vynikajícím výkonem v časovce na mistrovství České republiky.

Byl jste s ním v kontaktu v minulých týdnech, kdy závodil na Tour de France?

Samozřejmě, popřál jsem hodně štěstí jemu i celému týmu. Byl opravdu rád, když jsem ho zdravil za všechny cyklisty z Kyjova. Dojalo ho to. Myslím si, že podpora nejbližších je při podobných akcích hodně důležitá.

S cyklistikou začínal ve vašem oddíle. Poznal jste hned, že jde o velký talent? Nebo se to ukázalo až později?

Určitě jsem jeho nadání hned ze začátku nepoznal. Honza totiž uzrál jako víno a postupně se vypracoval. K cyklistice ho navíc přivedl jeho bratr, který s ní tehdy začal. A ta pak oslovila i Honzu, začal po tomto sportu koukat a přišel na několik tréninků. Ale nezačal jako malý žáček, přišel k nám až o něco později. Taky si myslím, že mu hodně pomohlo sportovní gymnázium v Pardubicích, kde studoval. Výborně tam mohl skloubit vyučování spolu se sportem. A celkově mu právě tato škola dala pro cyklistiku hodně. A později měl štěstí i na kvalitní závody.

Odlišoval se Jan Bárta jako dítě od svých vrstevníků, když 
s tímto sportem začínal?

Honza byl vždycky neuvěřitelně houževnatý a cílevědomý. Ani tvrdohlavost mu nechyběla, šel si za svým. Taky si pamatuji, že býval opravdu málo nemocný.

Navštěvuje váš cyklistický oddíl Bárta i v současnosti?

Jezdí za námi do Kyjova třeba o víkendech. Setkáváme se v tělocvičně u nás na sokolovně a například posilujeme. Honza se ani jako profesionál nezdráhá, najde si čas a přijde za kluky do oddílu. Je prostě takový. Když už něco dělá, tak vždycky na sto procent.

V současnosti trénujete v Kyjově svěřence od žáků až po juniory. Jaký je o tento sport u dětí a mládeže zájem?

Trénujeme jak kluky, tak holky, takže odezvu od dětí máme. I když se možná tohoto sportu trošku bojí. Dělat cyklistiku, to vyžaduje odříkání. Když je čeká těžký závod nebo trénink, tak na diskotéku večer nemohou jít. Aby měli síly, musí jít brzo spát a načerpat energii. Doufám, že dokážeme využít skvělého Bártova výsledku k tomu, abychom přilákali další děti a trošku oddíl oživili.

Co dalšího je kromě kvalitního spánku pro správného závodníka důležité?

Důležitá je taky lehká strava, jako zelenina nebo ovoce. Nutné je doplňovat sacharidy. U dětí to nebývá problém, protože rodiče samozřejmě pomáhají. Vaří jim vhodná jídla. Takto je vlastně díky cyklistice naučíme zdravě žít.

NIKOLA JAKUBOVÁ