Letošní ročník nepřinesl pouze nový rekord účastnický rekord, ale také jasný důkaz o tom, že sport nezná hranic a sbližuje. „Vždyť na slavnostním večírku, který předcházel samotnému turnaji, se v přátelských rozhovorech setkávali příslušníci všech hlavních náboženských proudů. I to je další pádný důvod, proč by měl být sport podporován za každé situace," říká organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják.

Ten společně s kolegy zasloužil za dokonalou organizaci celého turnaje velkou pochvalu. Hodonínský oddíl zápasu totiž uspořádal největší turnaj v dosavadní dvaadevadesátileté historii svého trvání.

Na letošním mládežnickém turnaji se střetlo celkem 314 zápasníků z deseti evropských států a třiatřiceti oddílů, Kromě nadějí z České republiky se v Hodoníně představili také borci ze sousedního Slovenska, Polska, Maďarska, Ukrajiny, Slovinska, Chorvatska, Srbska, Bosny a Hercegoviny a Makedonie. „Zejména účast špičkového makedonského oddílu z Gostivaru a nejlepšího bosenského oddílu ze Sarajeva je důkazem toho, jak rychle se šíří po Evropě dobré jméno hodonínského zápasu," uvedl Baják.

I přesto, že se zápasilo na čtyřech žíněnkách, tak se turnaj proměnil v zápasnický maraton. „První zápasy začaly ihned po slavnostním zahájení v jedenáct hodin a poslední medaile byla při závěrečném ceremoniálu předána krátce před dvacátou hodinou," informoval Baják.

Bezchybná organizace domácího turnaje nebyla jediným úspěchem hodonínského oddílu zápasu, neboť jeho členové dokázali v soutěži třiatřiceti zúčastněných družstev vybojovat stříbrný pohár.

Hodonínské klání ovládlo družstvo Havlíčkova Brodu. Bronzový pohár si do Budapešti odvezl v současnosti nejlepší maďarský mládežnický klub, ESMTK. Čtvrté skončily na jihu Moravy polské Ratiboře a páté místo obsadilo ukrajinské družstvo z Berehova.

Hodonínským zápasníkům se dařilo i v jednotlivcích, kde vybojovali sedmnáct individuálních medailí. Nejlepším zápasníkem turnaje se stal domácí Filip Bartošík, který ve věkové kategorii deseti jedenáctiletých zvítězil ve váze do pětatřiceti kilo.

Kromě mistrného zápasnického umění na sebe Bartošík upozornil také nezapomenutelným semifinálovým duelem, ve kterém porazil srbského borce Jovana Miolskiho z Proleteru Zrenjanin. „Tento dramatický souboj skončil po čtyřech minutách nerozhodně dva dva na body, a tak následovalo prodloužení, ve kterém vyhrává ten, kdo udělá první technický bod," upozornil Baják.

Toto prodloužení trvalo neskutečných sedm minut a třiačtyřicet sekund, po kterých se Bartošíkovi podařila provést vítězná točená záruč, jež ho posunula do finále. V rozhodujícím souboji hodonínský sokol nastoupil proti dalšímu Srbovi, Davidu Lakatošovi z Kanjiže, kterého po bezchybném výkonu porazil 6:1 na body a radoval se ze zlaté medaile.

Hned dvěma hodonínským zápasníkům, Lukáši Grochálovi a Marku Kotlaříkovi, se podařila obhajoba loňského zlata. Grochál triumfoval ve váze do osmadvaceti kilo, ve které svedl pět vítězných soubojů. „Lukáš se prezentoval pohledným a divácky atraktivním zápasem, o čemž svědčí i zisk úctyhodných jednapadesáti technických bodů," řekl kouč Sokola. Grochál dokázal suverénním způsobem porazit i finálového soupeře a loňského vítěze Viktora Sůru z Krnova.

I druhý obhájce zlaté medaile, Marek Kotlařík, s přehledem a bez ztráty bodu vyhrál svoji váhovou skupinu do sedmačtyřiceti kilo. Ve finále, které patřilo k těm nejdramatičtějším, zvítězil nad slovenským šampionem Jurajem Čukanem ze Šamorína 2:1 a podruhé za sebou si v Hodoníně na krk zavěsil zlatou medaili.

V nejmladší věkové kategorii šesti a sedmi letých skončil první Roman Žáček, který ve váze do dvaceti kilo nedal svým soupeřům žádnou šanci a všechny tři položil na lopatky.

Hodonínské barvy stály na stupni nejvyšším i v kategorii mladších žáků. Bylo to zásluhou vítěze Jana Jaroše, jenž v cestě za vítězstvím postupně porazil Chorvata Mateo Žunece ze Sesvetskeho Kraljevce, dále Srba Bálinta Mošoa z Kanjiže, Maďara Lászla Dudáse z Šárospataku a ve finále pak i Davida Pospíšila z Čechovic.

Výborný výkon předvedli i další medailisté. Druhé místo vybojovali Samuel Harca, Vítězslav Zimák, Alexandr Harca a Ladislav Letocha. Na třetím místě skončili Filip Machálek, Dominik Kubeš, Martin Vališ, Jiří Baják, Ondřej Horňáček, Vilém Pleša, Jakub Marhefka a Tomáš Kotzian.

Náročná utkání absolvovali i závodníci, kteří se sice neumístili na medailových pozicích, ale svým výkonem přispěli k zisku stříbrného poháru v soutěži družstev. Celkem šest bodů za páté místo vybojovali Michal Prágr, Jan Kotlařík, Denis Lišťák, Adam Kolaja a Tobiáš Pataki. „Oddíl zápasu by touto cestou rád poděkoval všem, kteří se podíleli na organizaci tohoto po všech stránkách zdařilého turnaje. Zvláštní poděkování za trvalou podporu našeho klubu patří zastupitelům města Hodonína, České obci sokolské a ostatním sponzorům," dodal Baják.