I když junioři Kyjova obsadili druhé, tedy postupové místo, v kvalifikaci o postup do extraligy bojovat nebudou. „Hlavně kluci ročníku 1999 a mladší nejsou natolik fyzicky a basketbalově zdatní, aby mohli konkurovat extraligovým týmům. Proto o nejvyšší mládežnickou soutěž v Česku usilovat nebudeme. V příštím roce tak naše basketbalové juniory opět uvidíme v první lize,“ říká trenér Jiskry Radim Mezihorák.

Úspěšný mládežnický kouč cepuje šikovné mladíky od žáků. Mezihorák družstvo vede devátým rokem, letošní ročník však byl ze všech nejpovedenější. „Kluci mají za sebou nejlepší sezonu své kariéry,“ tvrdí Mezihorák.

Čada, Chludil, Líčeník a další talentovaní hráči předtím sbírali cenné zkušenosti v dorostenecké kategorii, nyní se prosadili i mezi juniorskou elitou. „V Kyjově se druhá nejvyšší dorostenecká soutěž hraje od roku 2010, na lepší umístění ale nikdo nedosáhl,“ připomíná Mezihorák.

Jeho tým završil spanilou jízdu v Opavě. Slovácký celek potvrdil ve Slezsku výtečnou formu, silného soupeře po báječném výkonu předčil 96:78 a zajistil si konečné druhé místo. „Nejvíce mě těší, že jsme celou sezonu odehráli pouze s kyjovskými odchovanci,“ říká trenér Jiskry. Mezihorák spoléhal na osvědčené tváře a opory z minulých let. „Kádr byl sice mladý, ale docela zkušený,“ upozorňuje.

Lídr týmu byli Roman Čada, Filip Chludil, Libor Líčeník, Martin Koksa a Hubert Prokeš, který pár zápasů odehrál v rámci hostování za extraligové Brno. „Cením si přístupu, práce a výkonu i dalších kluků. Ostatní hráči samozřejmě předváděli taky výborné výsledky. V juniorské soutěži je uvidíme také v příště sezoně,“ uvedl Mezihorák.

Jeho tým skončil v základní části východní skupiny, kterou tvořilo osm moravských a slezských týmů, s bilancí jedenácti výher a tří porážek druhý, když pouze dvakrát nestačil na vítěze základní části, Opavu, a jednou na Zlín. „Postup do finálové skupiny šesti nejlepších týmů ligy dával příslib kvalitních a divácky velmi atraktivních zápasů. Ve finálové skupině už nebylo lehčího soupeře a dostat se do vítězné dvojice, která hraje kvalifikaci o extraligu, bylo pro naše hráče hodně pohádkové,“ říká Mezihorák.

Mladí Jihomoravané však všech pět domácích utkání zvládli nad očekávání a především díky skvělému publiku si postupně poradili s Opavou, Královskými Sokoli, GBA Praha, Slavojem Litoměřice i béčkem Brna. K tomu hráči Jiskry přidali dvě venkovní výhry a s bilancí sedmi vítězství a tří porážek se kyjovští basketbalisté radovali ve druhé nejvyšší juniorské soutěži ze stříbrné pozice. „Fanoušci mohli ve finálové skupině vidět deset vyrovnaných a velmi atraktivních duelů. Musím říct, že atmosféra v naší hale byla ze všech nejlepší. Hrát každý zápas před minimálně dvěma stovkami fanoušků v mládežnické kategorii je úžasné. Prostě jsme si to užívali,“ prohlásil trenér Mezihorák.

Hráči Jiskry Kyjov ročníku 1998 a 1999 skončili pod vedením trenéra Radima Mezihoráka v juniorské lize druzí, když ve finálové skupině nestačili pouze na vítězný celek GBA Praha.