Síň slávy Jiskry tak má první dvě členky. „Oběma dámám za historicky první zapsání do síně slávy našeho oddílu blahopřejeme. Moc si jejich návštěvy v Kyjově, kde odstartovaly svoji úžasné kariéry, vážíme," uvedl předseda kyjovského basketbalového klubu Tomáš Čada.

Vlasta Mottlová si stejně jako sestra Eva Novotná návrat na Slovácko užívala. „Těší nás, že si na nás lidé z Kyjova vzpomněli. Rády jsme je přijely pozdravit," řekla bývalá basketbalistka, která je zařazena i na čestné listině mistrů sportu. V roce 2015 byla dokonce uvedena do Síně slávy České basketbalové federace.

Dvaašedesátiletá dáma patří mezi nejvýznamnější postavy slováckého klubu. V československé basketbalové lize žen odehrála celkem dvanáct sezon. Pět let nosila dres Kyjova, se kterým v roce 1975 slavila senzační třetí místo. I o rok později bojovaly hráčky Jiskry o medaili, nakonec skončily čtvrté.

V dalších sezonách Mottlová hrála za KPS Brno, Ružomberok a Karlovy Vary. V sezonách 1976/1977 a 1978/1979 byla vybrána do nejlepší pětice hráček československé li­gy.

V dlouhodobé tabulce střelkyň československé basketbalové ligy žen jí s počtem 4 674 bodů patří páté místo. S klubem KPS Brno se zúčastnila dvou ročníků Evropského poháru Liliany Ronchetti.

Bývalá hráčka Kyjova v letech 1973 až 1979 působila i v reprezentačním družstvu Československa. Zúčastnila se olympijských her v Montrealu, absolvovala dvě mistrovství světa a tří evropské šampionáty. Na vrcholných akcích získala dvě stříbrné a dvě bronzové medaile.

Tak trochu ve stínu sestry zůstaly výkony Evy Novotné. Ta stejně jako dvojče hrála za Československo na mistrovství světa v basketbalu žen 1975 v Kolumbii, kde získala bronz. Družstvu v šesti zápasech pomohla šestnácti body.

V československé basketbalové lize žen odehrála čtrnáct sezon. Z Kyjova, se kterým získala stejně jako sestra bronz, zamířila do Bratislavy, kde hrála za Slovan. Přes Košice se dostala do Karlových Varů, kde ukončila vrcholovou kariéru. Novotná získala čtyři bronzové medaile za třetí místa a je na šestnáctém místě střelecké tabulky ligy s počtem 3 538 bodů. Je rovněž zařazena na čestné listině mistrů sportu.

Mezi gratulanty byl i místostarosta Antonín Kuchař, který společně se starostou Františkem Luklem v sobotu po utkání kadetů Jiskry ocenili trenéra kyjovských basketbalistů Radima Mezihoráka. Teprve čtyřiadvacetiletý kouč byl před několika týdny vyhlášen nejlepším trenérem Hodonínska za rok 2015. Vedení města mu za příkladnou práci s mládeží přišlo poděkovat. „Nesmírně si toho vážím. Není to však pouze má zásluha, ale i lidí kolem mě. Vedu super mančaft a spolupracuji se skvělými trenéry," řekl Radim Mezihorák, který jde ve šlépějích maminky Dany. Ta patří rovněž mezi významné postavy kyjovské basketbalové historie.

Mezihorák se trénování věnuje téměř osm let. Koučovat děti začal již v šestnácti, nyní má na starosti kadety a juniory. „Kluky musíte zaujmout. Já jsem hráčům dřív i tykal, což spousta trenérů nedoporučuje, protože respekt pak není takový, jaký by měl být. Já jsem s tím ale problém nikdy neměl. Kluci mě berou, a tak to má být," dodal úspěšný kormidelník.