Třetí příčku obsadili basketbalisté Kyjova. První mužstvo Jiskry šlo do vyřazovacích bojů z druhého místa. V semifinále nestačilo na Trnavu, v boji o bronz ale přetlačilo nepříjemný Holíč a slavilo slušný úspěch. „Výsledky pro nás nebyl tím hlavním. Na začátek sezony to byla super příprava, takže je dobře, že něco takového po nějakých letech zase vzniklo,” prohlásil kouč Kyjova Josef Ingr, který dal příležitost všem hráčům z kádru.

„Pro nás bylo super, že se tady v okolí uskutečnila taková akce. Nemuseli jsme nikam cestovat a s kvalitními týmy jsme si dobře zahráli,” řekl Ingr.

Nejen trenér Jiskry bral mezinárodní turnaj jako ideální možnost vyzkoušet různé varianty a otestovat svěřence na neobvyklých pozicích. „Byla to zajímavá konfrontace,” uvedl Ingr.

Ten pro příští sezonu počítá i s šikovnými mladíky, kteří se do áčka posunuli z juniorky. Kromě Čady také Líčeník a Filip Chludil. „Chceme je pomalu začlenit do támu. Věřím, že to bude letos klapat a že to bude dobré,” doufá kyjovský kouč.

Na dvoudením turnaji, který se kromě sportovní haly TEZA uskutečnil také ve sportcentrum Želva Dubňany, se kromě Jiskry představilo dalších sedm týmů z Moravy a Slovenska.

Hodonínští pořadatelé účastníky rozdělili do dvou skupin. O postup do semifinále a bojů o medaile se kromě domácího Sokola utkali také basketbalisté Kyjova, Šlapanic, Velkého Mezíříčí, brněnských Černých Polí, Trnavy, Holíče a Petržalky. Hrací doba byla dvakrát patnáct minut a fanoušci se rozhodně měli na co dívat.

Hlavním bodem víkendové akce byl ovšem přípravný duel dvou týmů z nejvyšší soutěže. Souboj Brna a Ústí nad Labem nakonec lépe dopadl pro jihomoravský celek.

Hráči mmcité výtečně zvládli dramatickou koncovku a díky úspěšnému tříbodovému pokusu Koziny půl sekundy před koncem zdolali Slunetu 83:81. „Utkání pro nás nezačalo dobře. Přišlo mi, že jsme hlavou nebyli v zápase, což vyústilo ve čtrnáctibodové manko, které jsme od začátku dotahovali. Na druhé straně jsme ukázali charakter a bojovnost, což je jedna z věcí, kterou bychom se chtěli prezentovat v sezoně. Jsem rád, že se nám nakonec podařilo vyhrát poslední střelou, která rozhodla o utkání,“ zhodnotil duel asistent trenéra Brňanů Martin Vaněk.

S jedním z koučů souhlasí i hrdina parádního zápasu Jan Kozina. „První poločas nám vůbec nevyše. Hlavně v samotném začátku jsme dělali hloupé ztráty a v obraně jsme byli vždy o krok později. Po poločasové pauze jsme přidali a postupně vyrovnali skóre,” uvedl Kozina, který se nakonec blýskl rozhodující střelou. „Poslední akci jsme původně chtěli zahrát na Briana (Sullivan – pozn. red), ale obránci ho dobře odřízli od míče. Spoluhráči mi připravili výbornou pozici a já jsem rád, že jsem ji proměnil,“ radoval se Kozina.

Součástí doprovodného programu byl take zápas dětí z Hodonína a Dubňan. Začínající basketbalisty stejně jako diváky nejvíce pobavily dovednostní soutěže ve střelbě za tři body a ve smečování. „Nechtěli jsme to dělat jenom takové jednoduché, že bychom si zahráli a s kluky šli na pivo. Chtěli jsme, aby turnaj měl úroveň. Tím, že tady už třetím rokem vychováváme nové basketbalové naděje, tak jsme je chtěli nějakým nápadem motitovat a ukázat jim basketball v tom nejlepším světle,” vysvětluje hodonínský trenér a ředitel turnaje Pavel Novotný.

Sokoli na začátku sezony opravdu připravili pro své členy i fanoušky pořádnou basketbalovou show. Vedení klubu se rozhodlo pro návrat k tradicím. Díky velkému úsilí obnovilo myšlenku a navázalo na Memoriál Jiřího Lungy, který se v Hodoníně konal v letech 1995 až 2006.

Sportovním příznivcům naservíralovo velmi chutné basketbalové menu. „Věřím, že se akce líbila a my budeme v této tradici pokračovat,” přeje si Novotný. „Spokojení jsme s účastí i kvalitou. Žádné zásadní věci jsme řešit nemuseli, organizace byla bezproblémová,” těší hodonínského zástupce.

Slovácký celek má nyní před sebou další část přípravy na novou sezonu. Loni basketbalisté Sokola až do posledních kol bojovali o postup do vyšší soutěže,cíl pro letošní ročník zůstává stejný. „Do dvou let chceme jít nahoru,” přiznává Novotný.

Kouč Hodonína se přitom musí vypořádat s odchodem některých klíčových borců. „Tým jsme ještě víc omladili, což je ale pozitivní. I s úzkým kádrem budeme muset hrát rychle,” uvědomuje si.

Domácí klání bylo ideálním testem výkonnosti. I když pořádající tým herně nepropadl, před vlastním publikem skončil v silné konkurenci až sedmý. “Jsme ve fázi přípravy. Nová soutěž začíná až na konci října, takže stále ladíme detaily, nacvičujeme nějaké signály a pilujeme nový styl hry,” dodává Novotný.

O pohár města Hodonína 2017
Základní skupina A (Hodonín): 1. Slovan Černá Pole, 2. Jiskra Kyjov, 3. MŠK Iskra Petržalka, 4. Sokol Hodonín
Základní skupina B (Dubňany): 1. MBK AŠK Slávia Trnava, 2. MŠK BO Holíč, 3. Sokol Šlapanice, 4. BK Velké Meziříčí

Semifinále: Jiskra Kyjov - MBK AŠK Slávia Trnava 42:47 , Slova Černá Pole - MŠK BO Holíč 57:40

O 7. místo: Sokol Hodonín - BK Velké Meziříčí 43:32
O 5. místo: Sokol Šlapanice - MŠK Iskra Petržalka 24:59
O 3. místo: Jiskra Kyjov - MŠK BO Holíč 53:51

Finále: MBK AŠK Slávia Trnava - Slovan Černá Pole 42:59 

Soutěž ve střelbě za tři body: Stanislav Votroubek (Sluneta Ústí nad Labem)
Soutěž ve smečování: Radek Pumprla (mmcité Brno)
Přípravný basketbal: mmcité Brno - Sluneta Ústí nad Labem 83:81